BİR MANİ HİKÂYESİ


Bu makale 2017-11-28 08:57:56 eklenmiş ve 2873 kez görüntülenmiştir.
Aydın Ayhan

Yirmi beş sene kadar önce Balıkesir'in Kepsut kazasında tarih, kültür ve halkbilim alanında araştırmalar yapıyorum. Bu tür araştırmalarda köylerde kahvelere gider, muhtarı ve köy ileri gelenleri ile görüşür, onlara daha önceden anket şeklinde hazırlanmış yirmi kadar soru sorar, köyün profilini çıkarırız. Gittiğimiz yerlerde zaman zaman cok ilginç kişilerle de karşılaşır, birçok gariplikler yaşarız. 
Yanımda Kepsutlu bir arkadaşla birlikte bir köye gittik. Köy kahvesinde konuşurken yanımıza yaşlıca birisi geldi ve hemen bir mani söyledi. Ben de bir mani ile cevap verdim. O söyledi ben maniledim. Sonunda söyleyecek manisi de kalmadı. Böyleleri altmış, yetmiş kadar mani veya bilmece bilir, köyde bilge kişi olarak tanınır, gelen misafirleri şaşırtırlar. 
Adamın manilerinin bittiğini anlayınca ben üst üste on kadar daha mani söyledim. Adamcağız ne bilsin benim daha önce dört, beş bin kadar mani derlediğimi. 
Zamanımız da dolmuştu, daha başka köylere de gidecektik. Arkadaşa ayrılmamız gerektiğini söyledim.
Adam ellerime yapıştı. “Ne olur, bu akşam misafirim olun. Ne olur.”diye yalvarmaya başladı. Arabanın önüne geçti. “Ne olur, gitmeyin size hayvan keseyim. İlk defa bu kadar mani bilen bir şehirliye rastladım.” Diyordu.
Gitmemiz gerektiğini söyledim. Adamın gerçekten çok üzgün olduğunun farkındaydım. Arabaya binerken, “Dur, sana bir mani daha söyleyeyim:
ELMA ATTIM NAR GELDİ.
AK DÖŞEKLER DAR GELDİ
BİR ÖPTÜM BİR ISIRDIM
AL YANAKTAN KAR GELDİ
Arkasından ekledim : “Ya ayı ya. ‘Haart’ diye kızın yanağını kanatıncaya kadar ısırınca mutlaka çürütmüştür. Anasından, varsa abisinden, kim bilir ne dayaklar yemiştir. Çürükler geçinceye kadar da evden çıkamamıştır. Kim bilir hakkında ne dedikodular yapılmış, neler söylenmiştir. Bizim ayı kızı dünyaya rezil etmiş, Ne ayıymış beee.” 
Köyden ayrıldık. Ertesi hafta yanımdaki arkadaş manici köylüye pazarda rastlamış, adam bana çoook selam söylemiş. İlle, mutlaka, en kısa zamanda gene köylerinde bizi misafir etmek istediklerini bildirmiş.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım