İYİLİK YAPMAK


Bu makale 2017-12-07 09:50:52 eklenmiş ve 2053 kez görüntülenmiştir.
Aslan TORUN

    Hayatta hiçbir şey karşılıksız kalmıyor.Yapılan iyiliklerde,  kötülüklerde mutlaka karşılığını buluyor. En güzeli de yaptığımız iyiliklerin misli olarak geri dönmesidir. Hayatta mutlaka görmüşsunuzdur  yardıma ihtiyacı olana yardım elini uzattığımızda mutlaka karşılığını görürüz.Yani Rabbimiz mutlaka  karşılığını vermiştir. Hem de kat kat olarak. Birine bir iyilik yaptığınızda karşılığını mutlaka görür, sizde sonra  zor bir duruma düştüğünüzde size de yardım edecek birisi karşınıza çıkacaktır. Burada iki şey çok önemlidir,  birisi mutlaka bir  yardım yapmamız, ikincisi de yardımın az veya çok olması önemli değildir , yeter ki birisine yardım edelim,  karşılığını mutlaka görürüz. Bununla ilgili bir hikaye daha:

  Howard, yoksul bir ailenin çocuğuydu ve okul giderlerini karşılamak için kapı kapı dolaşarak eşyalar satıyordu. O gün hiçbir şey satamamıştı ve karnı da çok açtı. Bundan sonra çalacağı ilk kapıdan yiyecek bir şeyler istemeye karar verdi. Kapıyı açan genç bayanı görünce utandı. Yiyecek bir şey istemek yerine-Affedersiniz bir bardak su  rica edebilir miyim? diyebildi yalnızca. Genç bayan çocuğun aç olabileceğini düşünerek kocaman bir bardak süt getirdi ona. Çocuk sütü yavaş yavaş içine sindirerek  içtikten sonra-çok teşekkür ederim, borcum ne kadar ? diye sordu genç bayana. Genç bayan:

  -Borcunuz yok diyerek, yüzünde sıcak bir gülümsemeyle  devam etti  ‘Annem , gösterdiğimiz şefkat, nezaket ve bir iyilik karşılığı olarak asla bir bedel  ödenmesini  beklemememizi  öğretti bize’ dedi. Çocuk-O halde çok teşekkürler , yürekten teşekkür ederim size dedi. Howard  Kelly evin önünden ayrıldığı zaman kendisini yalnızca bedensel olarak değil, ruhsal olarak da güçlü hissediyordu.

  Yıllar sonra genç bayan,  çok ender rastlanan  bir hastalığa yakalanmıştı. Yörede ki doktorlar çaresiz kalınca hastalığı  ile ilgili araştırma yapılması için onu büyük kente gönderdiler. Dr.Howard Kelly  konsültasyon  yapılması için çağrılan hastanın  hangi kasabadan geldiğini duyunca heyecanlandı. Artık genç olmasa da yıllar önce kendisine sevgiyle yaklaşan ve sütü içiren bayanı ilk gördüğü anda tanımıştı ve onun hayatını kurtarmak için elinden geleni yaptı.

  Uzun süren bir tedavinin ardından kadın sağlığına kavuştu. Dr.Kelly  denetlenmesi için önüne getirilen faturaya şöyle bir baktı ve üstüne bir şeyler yazarak zarfın içine koydu ve hasta bayanın odasına gönderdi. Kadın elleri  titreyerek aldı zarfı eline. Açmaya korkuyordu. Hastane faturasını asla ödeyemeyeceğini  ve geri kalan ömrü boyunca   bu faturayı ödemek için çalışacağını biliyordu. Korka korka sonunda zarfı açtı ve faturaya iliştirilmiş bir not dikkatini çekti. Kağıtta şunlar yazılıydı.

   ‘Hastane giderlerinin tamamı bir bardak süt karşılığı ödenmiştir. İşte böyle sevgili okurlar demek ki yapılan bir iyiliğin azı, çoğu önemli değil,  yeter ki yapılsın, bazen işte böyle bir bardak sütle yapılan bir iyilik,  bir hayat karşılığı olarak geri dönebilmektedir. Sağlık ve esenlik dileklerimle.  Aslan TORUN

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım