TIP BAYRAMI 15.03.2018


Bu makale 2018-03-15 09:51:54 eklenmiş ve 450 kez görüntülenmiştir.
Aslan TORUN

 

Dün Tıp Bayramı kutlandı. Ben de bir Sağlıkçı olarak  Tıp mensuplarının 14.Mart Tıp bayramlarını kutluyorum.

      Efendim günle ilgili olarak dün zaten kutlamalar yapıldı, çok etkinlikler düzenlendi, çok şeyler yazıldı ve çok şeyler söylendi. Bu yıllarca böyle devam edecek şüphesiz. Ancak bütün bu  yazılan ve söylenenler  ülkemizin sağlık sorunlarına ne derece çözüm getirecek,ne derece düzelmesine yardım edecek önemli olan tarafı burası.Ne yazık ki her şey yazılıyor, söyleniyor ,anlatılıyor ve her şey sadece lafta kalıyor.Ben bir sağlıkçı olarak (30 yılı bilfiil çalışmış) 50 yıldır sağlığım içindeyim, ne yapılmışsa ne söylenmişse ne uygulanmışsa  maalesef  ülkemizin sağlık sorunları tam olarak çözülememiştir. Benim yıllardan beri söylediğim ve yazdığım bir şey var, o da bizim  ülke olarak en büyük iki problemimiz var bunlar: Sağlık ve Milli Eğimdir. Bu iki önemli meselede Avrupa ve Amerika yı  hep 50-60 yıl arkadan takip ediyoruz. Eğer yapacağımız çalışma ve reformlarla bu arayı kapatıp onların seviyesine gelemezsek ne milli eğitimi ne de sağlığı çözmemiz mümkün değildir.Elbette yapılan çok şeyler ,yapılan büyük atılımlar var ancak bunlar ne yazık ki yeterli olmuyor.Artan nüfusla beraber okullar açılıyor, doktor, sağlık personeli yetişiyor, büyük hastaneler yapılıyor ama yinede ülkemizin sağlık problemleri ne yazık ki tam olarak çözülemiyor.Eskiden nüfus azdı, hastane azdı doktor azdı, hastada azdı, şimdi hastanede, doktorda çoğaldı ama aynı oranda hastada çoğaldı.En küçük sağlık birimi olan aile hekimliği biriminden başlayarak hangi hastaneye hangi sağlık kurumuna gidersek gidelim hepsinde hastadan geçilmiyor. Balıkesirimizi ele alırsak başta Atatürk yeni şehir hastanesi olmak üzere Üniversite hastanesi, devlet hastanesi ve aile hekimliği merkezleri hastayla dolu..Onca sağlık personelinin , onca fedakarca ve dirayetle yapmaya çalıştıkları hizmetler yeterli olmuyor.Öyle hekimler var ki günde belki 150-200 hastaya bakmaya mecbur kalıyor. Bu hekim bir hastasına kaç dakika ayırabilecek, o hastayla kaç dakika ilgilenebilecek. Burada  doktor ne yapsın o işini bitirmek istiyor,  öte tarafta hastada haklı, o da iyi bir hizmet bekliyor.Bu sadece yaşadığımız en büyük sağlık sorunlarından biri. Bunun ötesinde daha buraya yazacağımız ülkemizin sağlık problemleriyle ilgili daha  çok şeyler vardır.: Başta hasta kalabalığı olmak üzere, acillerde yaşanan sıkıntılar, yoğun bakım ünitelerinin yetersizliği,sağlık çalışanlarının nöbet sıkıntısı, özlük haklarının düzenlenmesi,ve de hepsinden en  önemlisi  ağlık çalışanlarına yapılan saldırılar ve şiddet ve diğer daha burada saymakla bitmeyecek problemler düzenlenmeyi bekleyen sağlık sorunları olarak karşımıza çıkmaktadır.

      Elbette ki sağlık konusunda dile getireceğimiz ve yazacağımız konular çok ancak ben burada iki küçük  konuya daha  değinmeden yazımı bitirmek istemiyorum. Birincisi:

      Ben bir sağlık mensubu olamama rağmen gittiğim bir aile hekimliği kurumunda doktor beni tanıdığı ve sağlık personeli olduğumu bilmesine rağmen ben başka bir hekimin baktığı bölgeye kayıtlı olduğum için beni geri çevirdi, muayene etmedi. Buna bir çözüm getirilemez mi, illa herkes kayıtlı olduğu doktora mı gitmeli.? Ben böyle geri çevrildiğim halde gariban ne yapacak. Hani hiçbir hasta ne olursa olsun gittiği sağlık kuruluşundan geri döndürülmeyecekti.İkincisi:

     Bir yakınım burada bir hastanede ameliyat oldu ve bana T.C. numarasını bildirip sıra numarası almamı istedi, kendisi Havran dan buraya kontrol olmak için çağrılmıştı.Ben hastaneye gidip sıra numarası almak istediğimde hüviyeti olmadan sadece TC ile işlem yapmak istemediler. Ben de kontrol olacağı için ilgili doktorun sekreterinden sıra numarası almak için kaşe basılı kağıt getirmeme rağmen yine hüviyet olmadığı için sıra numarası vermediler. D aha sonra ne zaman ki hasta Havran dan geldi ancak sıra numarası alabildik ve hastamız o ameliyatlı haliyle ancak öğleden sonra geç vakit kontrolunu yaptırabildi.Ben burada  doğrudan kimseyi suçlamak istemiyorum ama bu konularda biraz daha esnek davranılamaz mı, vatandaşa biraz daha kolaylık tolerans tanınamaz mı? Benim bölgeme kayıtlı değilsin diyerek hastayı geri çevirmek , hüviyetin yok diyerek uzaktan gelecek bir hastaya sıra numarası vermeyerek sağlık problemleri  çözülebilir mi?

     Her şeyden önce biz öncelikle insana insan olarak değer vermediğimiz müddetçe başta sağlık olmak üzere her yerde her  durumda  bir adım ilerlememiz mümkün değildir. Biz bu kanaatteyiz.

     Son olarak bir sağlık mensubu olarak bütün sağlık mensuplarının tıp bayramını kutluyor, sağlık ve esenlikler diliyorum.Em. Sağ. Yazar.Aslan TORUN

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım