GIDA REKLÂMLARINDA KIRMIZI KART 30.03.2018


Bu makale 2018-03-30 10:32:22 eklenmiş ve 178 kez görüntülenmiştir.
Ramazan KARACA

 

     Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yaptığı resmi kontroller sonucunda kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten veya satan firmaları açıklamaya devam ediyor. 2011 yılında yayımlanan bir yönetmelikle başlanan bu uygulama sağlığımız açısından çok önemli… Bakanlığın internet sitesinde bu firmaların isimleri bulunuyor, oradan bakıp öğrenebiliriz.

     Sağlık Bakanlığı da yaptığı bir açıklama ile gıda reklamlarına bir düzenleme getirileceğini bildirdi. Okuduğumda çok önemli bir çalışma olduğunu gördüğüm bu konuya değinmek istedim. Konu özellikle çocukları, yani geleceğimizi yakından ilgilendirdiği için üzerinde durmakta fayda var…

     Sağlık Bakanlığı açıklamasına göre, çocuklara yönelik, turuncu listedeki gıdalara uyarı, kırmızı listedekilere yasak geliyor… Çocuk sahibi olanların önemle üzerinde durdukları zararlı gıdalar hakkındaki düzenlemenin detaylarıysa şöyle açıklanmış: “Radyo ve Televizyon Üst Kurulu ( RTÜK), çocuk programlarında yer alacak yiyecek ve içecek ürünlerine ilişkin reklâmlarla ilgili önemli bir düzenleme yaptı. Daha çok çocuklara yönelik olan yiyecekleri kırmızı ve turuncu liste olarak gruplandıran düzenlemede yiyecekler verdikleri zarara göre sınıflandırıldı. Buna göre Sağlık Bakanlığının belirlediği bisküvi, kek, çikolata, şeker, cips, gazlı içecekler, yenilebilir buzlar ve şekerlemenin yer aldığı “kırmızı liste”deki ürünlerin reklâmları yasaklanacak. Turuncu listede bulunan ürünler ise Sağlık Bakanlığı’nın onayının ardından reklâma konu olabilecek.” Sağlık Bakanlığı, turuncu listede yar alan ürünlere ilişkin açıklama yapmadı. Reklâmına izin verilen ürünlerin arasında ise et, balık, tavuk, yumurta, süt, yoğurt, ayran, peynir, sebze, meyve ve bakliyatlar var.

     Bakanlığın turuncu listesinde bulunacak yiyecek ve içeceklerin reklamlarında, düzenli ve dengeli beslenmeyi teşvik eden ifadelere yer verilecek. Uygulamaya, 2 yıl sonra başlanacak. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de dengesiz ve sağlıksız beslenme ve fiziksel aktivite eksikliği sonucunda çocuklarda obezite sorunları çığ gibi büyüyor. Açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) yüksek enerjili, doymuş yağ ve trans yağ asitleri ve serbest şeker ve tuz içeren gıdalara ilişkin çocuklara yönelik gıda pazarlama baskısını azaltmak için ortak besin profili politikası geliştirdiği kaydedildi.

     Açıklamada şu bilgilere de yer verildi: "Avrupa Gıda ve Beslenme Eylem Planı 2015-2020'nin anahtar faaliyetlerinden biri Besin Profili Modeli gıda sınıflandırma ve sıralamasıdır. Bu model beslenmeyi değil, gıdaları kategorize ediyor. Bu modele göre 5 kategoride çocuklara yönelik yiyecek ve içecek pazarlamalarına izin verilmiyor. Eğer bir ürün, her bir 100 gram total yağda 1 gram ve üstü endüstriyel olarak üretilmiş trans yağ asidi içeriyorsa ya da toplam enerjinin yüzde 0,5’i ve üstü alkol formunda ise pazarlanması yasak."

     Evet, haber ve ayrıntıları bu şekilde… Çocuk büyüten her anne-baba bu açıklamalardan memnun olacaktır. Çünkü bu reklâm olayı çocukların düzensiz ve yanlış beslenmesini tetikleyen en önemli faktörlerden birisidir. Bunu hepimiz yaşamışızdır. Çocuk görmediği ve bilmediği bir gıdayı (özellikle zararlı olanlarını) istemeyecektir. Ön hazırlığı ve detaylarının bir an önce tamamlanmasını ve uygulamaya başlanmasını temenni ediyoruz. Dediğimiz gibi çocuklar bizim geleceğimizdir ve onların sağlıklı nesiller olarak yetişmesi için elimizden gelen her şey yapılmalıdır…

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım