OTİZMİN BELİRTİLERİNİ BİLİYOR MUYUZ? 04.04.2018


Bu makale 2018-04-04 10:52:43 eklenmiş ve 185 kez görüntülenmiştir.
Ramazan KARACA

 

     Nisan ayı, Birleşmiş Milletler tarafından bütün dünyada Otizm Farkındalık Ayı, 2 Nisan ise Otizm Farkındalık Günü olarak ilan edilmiştir.  Nisan ayı boyunca tüm dünyada otizm konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapılmaktadır. Peki, biz otizmi biliyor muyuz? Ya da şöyle söyleyelim; otizmin belirtilerini biliyor muyuz? Bu konuda yapılan anketler gösteriyor ki, Türkiye genelinde otizmin belirtileri bilinmiyor. 1235 kişi ile yüz yüze yapılan görüşmeler sonucu otizmi ve otizm belirtilerini duyanların oranı yüzde 29’dan yüzde 58’e yükselmesine rağmen, son yapılan araştırmalara göre Türkiye’de otizmi ve otizm belirtilerini bilenlerin ne kadar az oranlarda olduğu görüldü. Türkiye’nin 7 farklı bölgesinde 15 ilde 1235 kişi ile yapılan görüşmede otizm hakkında neler bildikleri soruldu. Otizm algısı ve bilgi düzeyi ile ilgili yapılan bu araştırma sonucu ülkenin otizm farkındalığı karnesi yenilenmiş oldu. Otizmi duyduğunu belirten katılımcıların yüzde 82’sinin otizm belirtilerini bilmediği tespit edildi.

     Peki, nedir otizmin belirtileri? Otizm belirtileri, yaşamın ilk altı ayında fark edilebilmektedir. Bu belirtiler arasında başkalarıyla göz teması kurmama, akranlarının oynadığı oyunlara ilgi duymama, gözlerin bir yere takılıp kalması, ismi söylendiğinde bakmama veya tepki vermeme, parmak ucunda yürüme, sözleri tekrarlama, parmağıyla istediği şeyi gösterememe, sallanma, çırpınma, dönen nesnelere karşı aşırı ilgi gösterme ve takıntılı davranışlar gelmektedir. Otizm nedenleri henüz tam olarak bilinmese de ebeveynlerin çocuklarının akranlarına göre farklı davranışlar sergilemesi ve otizm belirtilerini gözlemlemeleri durumunda zaman kaybetmeden otizm konusunda uzman bir psikiyatriste başvurmaları çok önemlidir.

     Otizmin tedavi durumundan da biraz bahsetmek gerekirse, 1985 yılında otizmin görülme sıklığı 2 bin 500 çocukta bir iken günümüzde bu oran her 68 çocukta bire düşmüştür. Otizmin görülme sıklığının bu denli hızla artmasına rağmen otizm belirtilerinin ve tedavisinin tam olarak bilinmediği ise bir gerçektir. Erken tanı, otizm eğitimi ve tedavisi ile bireyin sosyalleşmesi ve yaşıtları ile aynı yaşam kalitesine yaklaşmasının mümkün olduğu göz ardı edilmemelidir.

     Türkiye’de otizmli çocukların oranı hakkında ise veriler şöyle:  Ülkemizde her 68 çocuktan birinin otizm riski ile doğduğu ve her 20 dakikada bir çocuğa otizm tanısı konulduğu bir gerçektir. Bu oranlara rağmen Türkiye’de otizm rahatsızlığının ne olduğu, nasıl belirtiler verdiği ve tedavisi ise tam olarak bilinmiyor. Türkiye’de yaklaşık 1 milyon 142 bin 586 otizmli birey olduğu bilinmektedir. Buna otizmden etkilenen 4 milyon 568 bin aile bireyleri de eklendiğinde, otizmin ne kadar çok kişinin yaşam kalitesini etkilediği daha iyi anlaşılmaktadır. Bu kadar çok insanı etkileyen ve görülme sıklığı bu kadar çok olan otizm farkındalığının ve bilinirliğinin bu derece düşük olması ise yapılan araştırmalar sonucu gözler önüne serilmektedir.

     Bu bilgiler ve tablo bizleri karamsar yapmamalı. Çünkü artık eskisi gibi değil, otizm farkındalığı konusu eskiye oranla günümüzde çok daha fazla ele alınıyor ve daha geniş kitlelere yansıtılmaya çalışılıyor. Yapılan çalışmalar ve devletin bu konudaki duyarlılığı yadsınamaz. Zaten bunları birçok kişi de gözlemlemektedir. İnşallah tedavi konusunda bu insanları sevindirecek gelişmeler oluşur. Bunu tüm kalbimizle arzuluyoruz.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım