“BENGİ” ZİRVEYE DOĞRU GİDİYOR 16.04.2018


Bu makale 2018-04-16 12:06:13 eklenmiş ve 276 kez görüntülenmiştir.
Ramazan KARACA

 

     Dün sabah saatlerinde benim için çok önemli bir etkinliğe katıldım. BENGİ Projesi kapsamında Balıkesir Mehmet Vehbi Bolak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Vali Ersin Yazıcı basın mensupları ve öğrencilerle birlikte kitap okudu. Bu proje ile ilgili daha önce de birkaç yazı yazmış ve ne kadar önemli olduğunu vurgulamaya çalışmıştım. Vali bey gazetecilerle de böyle bir etkinlik düzenleyince Cemiyet Başkanı Ramazan Demir ve basın mensubu arkadaşlarla birlikte bu etkinliğe katılarak yakından gözleme imkânı buldum.

     Öncelikle bu projeden bahsetmek gerekir diye düşünüyorum. Bir defa şunu belirtmek istiyorum; projenin isminin baş harfleri yan yana geldiğinde Balıkesir’le bu kadar özdeşleşmesi çok anlamlı. BENGİ hem şehrimiz hem de bölgemiz için çok yüksek anlamlar taşıyor. Peki, nedir BENGİ? Hemen hatırlayalım: İl genelinde, eğitim öğretimin kalitesini artırmak, öğrencileri bilgiye ulaştırma yollarını öğretmek, personelin bilgi ve becerilerini yükseltmek, iletişim ve paylaşımı sağlamak, sürekli araştırma değerlendirme ve analiz yapmak amacıyla Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme Projesi’nin adı, BENGİ… 2016-2017 eğitim-öğretim yılında Balıkesir Valiliğinin himayesinde yürürlüğe konulan ve eğitimde yol haritası niteliğinde bir çalışma olan BENGİ Projesi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyeleri, Balıkesir Üniversitesi, Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, STK'lar, Diğer Kamu Kurum ve Kuruluşların iş birliğinde gerçekleştiriliyor.

     İşin teorik tarifi bu… Ama pratikte bu işin böylesine yükselmesi, son günlerde yaygın basında ve hatırı sayılır köşelerde dile gelmesinin en önemli unsuru Vali Ersin Yazıcı’nın bu işi çok büyük bir kararlılık, ısrar ve şevkle yürütüyor olmasıdır. Bunu gözlerimizle yakınen gördükten sonra daha da iyi idrak ettik. Başkan Ramazan Demir de toplantıda ifade etti; “Böylesi interaktif ve de öğrencilerle diyalog kurulan bir toplantı son yıllarda izlemedim”

     Bana göre de baştan kitap okuma faslının ardından Vali Beyin öğrencilerle yaptığı soru cevap faslı bu etkinliğin ön önemli bölümüydü. Çünkü Vali Ersin Yazıcı o bir saatlik zamanı hep anlatmakla sürdürmüş olsa, eminim ki çocukların büyük bir çoğunluğu uyuklayacaktı. Ama her öğrencinin sorusunu bakalım ne soracak diye can kulağıyla dinlediler. Vali Beyin cevaplarını da aynı dikkat ve ilgiyle takip ettiler.

     Öğrencilerle yapılan bu verimli görüşmenin ardından Vali Ersin Yazıcı bu defa öğretmenlerle yine aynı samimi atmosferde bu uygulamayı yaptı. Onlarla da karşılıklı görüştü. Ne istediğini ve varmak istediği hedefleri onlara anlattı. “Birkaç okulda anlatmakla ne olur?” demeyin. Vali Bey bu uygulamayı şu ana kadar 200 okulda yapmış. Haftada iki okul. Bu gayretle Proje dalga dalga büyüyor. Yani BENGİ Projesi zirveye doğru gidiyor. Zirveye tabi ki var ama bu gidişle ulaşılacaktır diye düşünüyorum. Çünkü o salonda toplanan çocuklar tesadüfen eline aldığı o kitabın içine bir girdi mi, ben öyle zannediyorum ki elinden bırakamayacaktır. Kitap böyle bir olgudur; eline almak, başlamak önemlidir, arkası gelir.

     Gözlerimle de gördüğüm ve de gözlemlediğim bu projeyi mutlak surette önemsememiz ve buna katkı sağlamak zorunda olduğumuzu özellikle vurgulamak istiyorum. Bu iş kimseye külfet gibi gelmemeli; çünkü çocuklar geleceğimizin teminatı ve bunu artık çok iyi biliyoruz. Çok üst düzeyde bir şekilde başlatıldığı için bu projenin çok verimli bir şekilde devam ettiğine inanıyorum. Eğitimci kökenli ve yıllardır bu konularda sayısız program yapan bir kişi olarak projeyi canı gönülden destekliyor ve başarılar diliyorum. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım