BALIKESİR VE ÜÇ BÖLGEMİZ 18.04.2018


Bu makale 2018-04-18 11:45:36 eklenmiş ve 797 kez görüntülenmiştir.
Ramazan KARACA

 

     Balıkesir İl olarak büyük bir coğrafyaya sahip. Bunu hepimiz biliyoruz ve yıllardır bu şekilde değerlendirmeler yapılır. Söz döner dolaşır gelir ve Balıkesir’in üç ayrı bölgeden oluşan bir şehir olduğu dillendirilir. Bunlar herkesin malumu olan söylemler. Bandırma ve Erdek’in içinde bulunduğu Marmara; Edremit, Ayvalık başta olmak üzere Körfez Bölgesi ile Merkez ve diğer ilçelerimiz… Marmara ve Körfez bölgelerinde yaşayanların Balıkesir’i kabullenemedikleri ve kendilerini artık bir il olarak görmek istediklerini dile getirdikleri hep anlatılır.

     Geçtiğimiz gün Vali Bey ile gazetecilerin kitap okuma etkinliği sonrası yapılan sohbette de bu konu gündeme geldi. Olayın her boyutu üzerinde görüşler dile getirildi. Gazeteci arkadaşlarımız bu konuda yıllar içinde aktarılanları ifade ettiler. Bu konuda özellikle Balıkesir’in Büyükşehir olmasından sonraki durumunun daha bir başka boyut kazandığı üzerinde duruldu. Eskiden her ilçenin birçok işini kendi imkânlarıyla hallettiğini ama artık Büyükşehir Belediyesi’nin her yerde kendini hissettirdiği ve bunun için eskisi gibi bir durumun söz konusu olmadığı dile getirildi.

     Bu konuda Vali Ersin Yazıcı geçmişte yaşadığı Kocaeli tecrübesinden örnekler verdi. Bildiğiniz gibi Kocaeli daha önceden Büyükşehir olmuştu. Bu ilde Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği yapan Vali Ersin Yazıcı, Gebze örneğini verdi. Gebze’nin ne kadar büyük bir ilçe olduğunu ve İstanbul’a ne kadar yakın olduğunu belirterek: “Biz Gebze’de Kocaelilik olgusunu geliştirmek için, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin varlığını daha fazla hissettirdik. Örneğin en büyük caddeleri büyükşehrin hizmet alanındaydı, buralarda kendimizi gösterdik. Bu öncelikle ilçe ile ilin arasında bir sempatinin gelişmesini sağladı. Balıkesir’de de bu en üst düzeyde yapılmalı ve Balıkesir’in daha iyi benimsenmesi ve Balıkesirlilik olgusunun gelişmesi sağlanmalıdır. Yani bütünleşme geliştirilmelidir. Her halükarda Balıkesir bir ağabey olduğunu hissettirmeli ve böyle davranmalıdır. Yılların getirdiği bir kabullenememe duyguları olabilir, bunları aşmak ve bütünlüğü sağlayabilmek için bu yolda atılan adımlar daha da geliştirilmelidir.”

     Tabii bizler de geçmiş yıllara dayanan örnekler verdik ve özellikle Marmara Bölgesi yerleşimlerinin Balıkesir’i kabullenmelerinin zor olduğunu söyledik. Vali Bey de daha başka örnekler vererek bu meselenin üst düzey idareciler ve siyasilerin gayretleriyle çok iyi duruma getirilebileceğini vurguladı.

     Vatandaşlar ayırım yapmasa da bir bütünlük içinde tam manasıyla olsak bile Balıkesir’in bu kadar büyük bir coğrafyaya yayılmasının birçok handikabı mevcut. Artı, bu bölgelerimiz bir de turistik yerler ve yaz aylarında nüfusları oldukça fazlalaşıyor. Bu kadar kısa sürede nüfusun birden artması, bizim kendi İl imkânlarımızla ve Büyükşehir Belediyesi imkânlarıyla halledilecek meseleler olmaktan çıkmış durumdadır. Örneğin sağlık ve karayolu ulaşım hizmetlerini en başta sayabiliriz. Bunların mutlak surette Ankara destekli çözüm çareleri üretilmelidir. Çünkü buraya gelenler ülkenin birçok şehrinden gelen insanlar. Dolayısıyla o bölgelerin insanlarının ve de o bölgelerin siyasetçilerinin ve idarecilerinin de sorunu olarak görülmeli ve ona göre çareler üretilmelidir. Yani mesele salt Balıkesir’in problemi değildir. Yıllar önce Akhisar yolu tek şeritken meydana gelen kazalarda görürdük, çoğu yabancı plakalıydı ve bizler de yazardık söylerdik; bu yol sadece Balıkesir’in sorunu değil diye… Bugün her iki bölgemizin özellikle yaz aylarında yaşanan sorunları da sadece Balıkesir’in ve ilçelerimizin yerel sorunları değildir. Bence meselenin temel noktası bu…       

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım