"ESNAF AZ SERMAYESİYLE SOKAKLARIN, CADDELERİN VAZ GEÇİLMEZİ VE BEKÇİSİDİR.'' 01.05.2018


Bu makale 2018-05-01 11:00:02 eklenmiş ve 617 kez görüntülenmiştir.
Göktuğ ŞEREMETLİ

Esnafımız içinde yaşadığımız toplumumuzun bel kemiği,ekonomimizin adeta hamalıdır.Ancak özellikle son yıllarda büyük alış veriş merkezleri esnafımızı yok ediyor.

Bu konuda TESK Genel başkanının sesine kulak verilmelidir.

TÜRKİYE Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Perakende yasasının güncellenmesi ve tam olarak uygulanması gerekiyor. Esnaf az sermayesiyle sokakların, caddelerin vazgeçilmezi ve bekçisidir" açıklaması yaptı. Palandöken, "Her sokak arasına yan yana açılan zincir marketler bakkal, kasap, manav, şehirlerin ortasına yapılan AVM'ler terzi, berber, kuaför esnafını bitiriyor" dedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, AVM ve zincir marketlerin özellikle büyük şehirlerde esnafa darbe vurduğunu belirterek, "Perakende yasasının güncellenmesi ve tam olarak uygulanması gerekiyor. Esnaf az sermayesiyle sokakların, caddelerin vazgeçilmezi ve bekçisidir." ifadesini kullandı.

Palandöken, yazılı açıklamasında, esnafın AVM ve zincir marketlere karşı korunması gerektiğini bildirdi.

TESK'in sicil verilerine göre nüfusu ve esnaf sayısı ülke genelinde ilk 5'te olan illerin, esnaf-nüfus oranlamasında sonlarda olduğuna dikkati çeken Palandöken, "Mart sonu itibarıyla ülkemizdeki zincir market sayısı 29 bin 82'ye çıkmış, AVM sayısı ise 400'ü geçmiştir. İstanbul'da 114, İzmir'de 30'un üzerinde, Ankara'da 40 civarı, Antalya'da 20 civarı ve Bursa'da ise 30 civarı AVM bulunuyor. Bununla birlikte 5 büyük ildeki toplam zincir market sayısı 3 bin 500'ü yerel, 11 bin 500'ü ulusal olmak üzere 15 bine çıktı. Bu da ülkemizdeki toplam zincir market ve AVM sayısının yarısının 5 büyük ilde toplandığını gösteriyor." değerlendirmesinde bulundu.

Palandöken, esnafı AVM ve zincir marketlere karşı korumanın kaçınılmaz olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: "Halen proje aşamasında olan AVM'ler ve her ay mantar gibi çoğalan zincir marketler göz önüne alındığında esnafı korumak kaçınılmazdır. Perakende yasasının güncellenmesi ve tam olarak uygulanması gerekiyor. Esnaf az sermayesiyle sokakların, caddelerin vazgeçilmezi ve bekçisidir. Her sokak arasına yan yana açılan zincir marketler bakkal, kasap, manav, şehirlerin ortasına yapılan AVM'ler terzi, berber, kuaför esnafını bitiriyor."

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım