KÖRFEZDE BİRKAÇ GÜN 04.05.2018


Bu makale 2018-05-04 11:23:27 eklenmiş ve 563 kez görüntülenmiştir.
Aslan TORUN

 

    Geçen hafta Körfezdeydim.3-4 gün kaldım,  döndüm.Epey zamandan beri Balıkesir den bir tarafa ayrılmamıştım.Hem bir değişiklik olsun, hem de bir yakınımın rahatsızlığını nedeniyle Edremit ve Akçayı  dolaşma fırsatı buldum. Balıkesir böyle sıcak olduğuna göre körfez haliyle daha çok sıcaktı. Ben görmedim ama Akçay da denize bile girenlerin olduğunu söylüyorlardı. Mevsimler bile şaşırdı. Bu kışın çok hafif geçmesi,  bu sıcaklıkları da beraberinde getirdi. Hatta bazı gazetelerin yazdığına göre bu yaz çok sıcak geçecekmiş. Dünya bile bir başka oldu, mevsimler bile şaşırdı, sonbaharı görmeden kışa ilkbaharı da görmeden yaza geçiyoruz.Şu anda Nisan ayında görülen bu sıcaklar normalde ancak Haziran ayında olması gereken bir sıcaklıktır.Her şeyin hayırlısı bakalım.

   Balıkesir den çıktıktan sonra körfez yolu hem çok güzel , hem de fazla kalabalık değildi.Körfeze vardığımızda ilk edindiğim intiba, körfezde bilhassa Edremit te geçen yıla göre en ufak bir değişikliğin olmadığıydı. Devlet Hastanesinin biraz şehirden uzak olması ve daha şimdiden bile çok kalabalık olması ve özellikle yazın turizm mevsiminde ihtiyaca yeterli olmayacağı çok açık bir şekilde kendisini belli ediyor. Hastane personelinin onca gayretine rağmen yazın turizm mevsiminde çok sıkıntıların yaşanacağı şimdiden kendisini gösteriyor. Yeni bir hastanenin yapılacağı söyleniyor ama daha net bir şey göremedik ve duyamadık.

  Edremit e varınca ilk kendini gösteren maalesef ülkemizin hemen hemen her tarafında görmeye aşlık olduğumuz kalabalık ve trafik sorunu.Daha şimdiden şehir kalabalıktan ve trafik sıkışıklığından adeta nefes alamıyor. Bu gidişle yazın ne olur onu bilemiyorum. Allah Edremit e gelene de gidene de kolaylık versin demekten başka bir şey diyemiyorum.Bir park yeri bulmak için  ta tepeye ancak İbrahimce Mahallesine çıkarak yer bulabildim ve  arabamı koyabildim.

  Edremit için ikinci ve en önemli bir diğer sorunda maalesef Çarşamba günleri kurulan pazar. Ben 1975 yılından beri yazları Edremit ve Akçay da geçiriyorum. Ülkemizin birkaç vilayeti dışında her yerini gezdim ve gördüm, çoğu yerde artık pazar yerlerinin şehir dışına doğru veya semtlerde kurulduğunu görmeme rağmen maalesef Edremit te pazar halen şehrin tam ortasına kurulmaya devam ediyor. Çarşamba günleri  başta trafik ve kalabalık olmak üzere Edremit te nefes bile almak zorlaştığı gibi hayat sanki durma noktasına gelebiliyor. Biraz daha şehrin dışına doğru ve değişik günlerde ve değişik semtlerde pazar kurulabilir. Birkaç esnafla konuşmamda bana söyledikleri şey aynen şu oldu:

  -Pazar  şehir dışına taşınır, uzakta kurulursa şehir içi esnafı önemli bir gelirden mahrum olur, maddi zarar görürler dediler.Ben de onlara aynen şunu söyledim-Merak etmeyin kimse aç kalmaz herkesin kısmeti yine ayağına gelir oldu. Bilemiyoruz artık karar büyüklerin ama bize kalırsa bu pazarın şehrin dışına taşınması artık şart olmuştur. Bir önemli konuda artık Büyükşehir Belediyesi mi el atar yoksa Edremit Belediyesi mi olur Kurşunlu Camisinden yukarıları Hekimzade mahallesi ve Bilhassa İbrahimce mahallesinde  her taraf çok batık ve çöpten geçilmiyor, biraz daha el atılırsa çok iyi olacağını belirtmek istiyorum.

  Gelelim Akçaya, öncelikle belirtmek istediğim en önemli şey aynen Edremit te olduğu gibi geçen yıla göre Akçayda da en ufak bir değişikliğin olmadığını görmemiz oldu. Akçayı biraz dolaşınca bazı yerlerde ufak ufak yaz sezonuna hazırlandıkları gördüm, ama şu an Akçay da göze batan en önemli değişiklik ve çalışma Akçaya gelecek içecek suyunun çalışmalarıydı. Yapanlar sağ olsun çok güzel bir hizmet ama maalesef çok yer kazılmış, dökülmüş ve işin biraz geç kalmış olması. Halen çalışmalar devam ediyor ve yaz sezonuna kadar bitmesi ve kazılan yerlerin düzeltilmesi yaza yetişir mi biraz zor gibi görünüyor.Deniz kenarlarını fazla gezemedim ama oralarında daha tam olarak sezona hazır olmadıklarını söylediler. İnşallah yazın turizm sezonuna kadar her şeyi bitirir körfezi güzel bir tatil yapacak hale getirirler.Sağlık ve esenlik dileklerimle. Em.Sağ.Yazar. Aslan TORUN  

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım