GAZETECİLİK


Bu makale 2017-02-21 15:08:22 eklenmiş ve 41605 kez görüntülenmiştir.
İrfan BİLGEN

Gazetecilik zor meslek, her işte olduğu gibi severek yapmak lazım. Mesai kavramı olmadan haber peşinde koşmak, haber atlatmak, bir haberi diğer meslektaşlarınızdan önce öğrenip kaleme almak gerçekten çok özveri ve çalışma aşkı gerektiren bir konu. Birlik Gazetesi çalışanları 25 yıldır, yılmadan, usanmadan okuyucularına haber ulaştırmak, bilgi vermek için çalışıyor.
Gazetecilik zor meslek. Neden mi?
Tüm gün boyunca koşturup hazırladığınız haberlerin ömrü sadece 1 günlük. Kelebek misali. Ertesi gün yeni bir gazete hazırlamak zorundasınız. Bu zorlu koşturmacaya yıllardır yakinen tanıklık ediyorum. Ilk başta da söylediğim gibi gazeteciliği severek yapmak zorundasınız.Biz Işini severek yapan profesyonel bir ekibe sahibiz.
Sizlere bir gazetenin nasıl hazırlandığından ve okuyuculara nasıl ulaştığından bahsedeyim. Gazetemizin muhabir kadrosu sabahın ilk saatleriyle haber toplamaya başlar. Günlük basın toplantıları, olaylar takip edilir. Editör arkadaşımız aldığı haberlerle ve kendi hazırladığı haberler ile birlikte başlar gazeteyi hazırlamaya, haber ajanslarından gelen haberleri de değerlendirerek hızla gazetenin mizampajını hazırlar ve çıktıları alarak matbaaya göndermeye hazır hale getirir. İşini o kadar profesyonel yapar ki hızına seyrederek yetişemezsiniz. Tek başına tüm sayfaları hazır eder. Daha sonra matbaa aşaması, çıktılar matbaaya gider kalıplar çekilir. Kalıplama işide gerçekleştikten sonra baskı işi başlar sabahın ilk saatlerinde gazete basılmıştır. Katlamacı arkadaşlar gelir matbaada tüm gazeteler katlanır. Daha sonra dağıtıcı arkadaşlar alır görevi, dağıtım şirketine gider gazeteler bayilere ulaştırılmak üzere, bir de abone sistemiyle evlerine, işyerlerine gazete bekleyen dostlarımız vardır. Onların gazetelerini de adreslerine ulaşır. Tam işimiz bitti derken tekrar yeni günü gazetesini hazırlama telaşı başlar. Yani kısacası bir gazetede mesai 24 saat hiç bitmez.
Birlik Gazetesi 25 yıldır bu çalışma temposuyla haftanın 6 günü okurlarına ulaşmaktadır.
Basın ahlak ve ilkelerinden hiç sapmadan şehrimizin gelişmesi için elinden gelen tüm gayreti göstererek, çalışan Birlik Gazetesi şehrimizin tanıtımı içinde tüm sosyal etkinliklerin içinde olmaktan hiç çekinmez.
Balıkesir’in profesyonel ligde mücadele eden takımı Balıkesirspor’un da her zaman en yakın takipcisi ve destekcisi olmaktan çok büyük bir onur ve grur duymaktayız.
25yıldır hiç yılmadan, yıkılmadan mücadele eden Birlik Gazetesi başta Kurucusu Sıtkı ŞEREMETLİ’ye ve gazeteye emeği geçen tüm arkadaşlarıma sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Önümüzdeki günlerde düzenleyeceğimiz kuruluş etkinliklerimizde birlikte olmak dileğiyle..

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım