3 MAYIS’TA NE OLDU? 07.05.2018


Bu makale 2018-05-07 17:54:50 eklenmiş ve 208 kez görüntülenmiştir.
Ramazan KARACA

 

     Dün 3 Mayıstı… 3 Mayıs’ta ne olduğunu ve nelerin yapıldığını unutmamak ve de o insanları saygı minnet ve rahmetle anmak adına her yıl etkinlikler yapılıyor. Başta Balıkesirimiz olmak üzere ülkenin dört bir yanında 3 Mayıs en anlamlı bir şekilde yer aldı. Ben de bugün bu konuya değinmek istiyorum.  Evet, her yıl 3 Mayıs Türk Milliyetçileri Günü olarak anılıyor ve kutlanıyor.

      Peki, ne olmuştu 3 Mayıs’ta? Başbuğ Alpaslan Türkeş bu olayın gelişimini bir röportajında anlatmıştı. Kısa bir özetini buraya alıyorum: 3 Mayıs olayları 1944 yılında meydana gelmiştir. O dönemde memleketimiz tek parti diktatörlüğü altındaydı. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı tutuklanmış olan marksistlere geniş destek ve yardım sağlamaktaydı. Bu sıralarda yayınlanmakta olan ‘Orkun’ ve ‘Orhun’ isimli dergi zamanın başbakanı Şükrü SARAÇOGLU’na bir açık mektup yayın­ladı. Mektupların yazarı olan Nihal ATSIZ Bey hakkında tanınmış marksistlerden olan ve o sırada Devlet Konservatuarında öğretmen bulunan Sabahattin Ali’nin hakaret davası açmasını temin ettiler. Mahkemeler sırasında da gençler Ankara caddelerinde heyecanlı gösteriler yaptılar, komünist eserleri meydanlarda yaktılar. Bunun üzerine iktidar işi tertip yapmaya götürdü ve başta rahmetli Nihal ATSIZ Bey olmak üzere onun kardeşi Necdet SANCAR Bey ve arkadaşlarının evleri arandı. Orhun Dergisi’nin yönetim yeri arandı ve bu kimseler tutuklandı İstanbul 1 no’lu Sıkıyönetim Mahkemesi’nde 23 sanık hakkında dava açıldı.

 Fakat o zaman ki Askeri Yargıtay büyük bir adalet misali vererek ve aynı zamanda milli şuurluluk göstererek, mahkemenin kararını bozdu, dava dosyasını da 1 no’lu mahkemeden 2 no’lu mahkemeye sevk etti. 2 no’lu sıkıyöne­tim mahkemesinde görülen dava neticesinde bütün sanıklar beraat ettiler. Bahsettiğimiz davadan sonra dava sanıklarından avukat Said BİLGİÇ Bey 3 Mayıs’ın “Türkçüler Günü” olmasını teklif etti. Onun bu teklifi diğer arkadaşlar tarafından da benimsendi. O zamandan beri her 3 Mayıs günü Türkçüler ve Milliyetçiler kırlara giderek, bugünü bir bayram olarak kabul etmişler, o gün Türk Milliyetçiliğini anlatmaya, çeşitli konferanslar vermeye ve dergilerde bu konuları yazmaya başladılar.”

 

     Bu konuda Birlik Gazetesi sahibi Gazeteci –Yazar Sıtkı Şeremetli de bu önemli tarihi olayı “Tabutlukların Hikayesi” adlı kitabında anlatmıştı. Kitapta aynı zamanda Balıkesir’den 1944 anıları yer alıyor. O yıllarda yaşayan son tanıkların anlattıklarını kitaplaştıran Sıtkı Şeremetli kitabına girişte şunları yazıyor: “1944 yılında kominizm tehlikesine karşı Türk milliyetçilerinin verdikleri gerçekten büyük bir mücadele vardır. Bu mücadele yüzünden o dönemin Türk Milliyetçileri büyük eziyet, zulüm ve işkenceler görmüşlerdi. Ancak maalesef o dönemde yaşanan bu tarihi olaylarla ilgili Türkiye genelinde yazılı eser sayısı çok azdır. Bir başka gerçekse şudur; yine o dönemde yaşanan 1944 Milliyetçilik olaylarının en etkin isimlerinin yaşadığı şehir Balıkesir’dir. Maalesef o dönemde yaşanan bu tarihi olayların Balıkesir ve Balıkesirlilerin anılarıyla ilgili yazılı hiçbir eseri yoktur. Hâlbuki 1944 Milliyetçilik olaylarının en önde gelen isimleri hep Balıkesir’deki faaliyetleri ve yaşamları ile tanınmışlardır. “

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım