DÜNYA REKORUNA ŞAHİTLİK ETTİK 16.05.2018


Bu makale 2018-05-16 16:10:27 eklenmiş ve 221 kez görüntülenmiştir.
Ramazan KARACA

 

     Önceki gün Balıkesir tarihi bir gün yaşadı. Balıkesirli 3410 çocuk aynı anda süt içerek bir Dünya Rekoruna imza attı. Bu önemli olaya birçok kişi gibi ben de bizzat katılarak şahitlik ettim. Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve S.S. Balıkesir Bölgesi Hayvancılık Kooperatifleri Birliği'nin (HAYKOOP) ortaklaşa organize ettiği süt etkinliğinde, Guinness Rekorlar Kitabı'na girme denemesi yapıldı. Sütün faydalarını anlatan video gösterisinin de yer aldığı etkinlikte, çeşitli gösteriler sunuldu. Süt Şenlikleri kapsamında düzenlenen şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

 

     Daha sonra rekor denemesine geçildi. Burada yapılan rekor denemesi için Kuva-yi Milliye Meydanı'nda toplanan 3410 çocuk, Guinness Türkiye Temsilcisi Prof. Dr. Orhan Kural'ın gözetiminde aynı anda süt içti. Kural tarafından rekor kayıt altına alındı. Kayıt işlemi için Vali Ersin Yazıcı, Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ve HAYKOOP Başkanı Faruk Özen'in imzaları alındı. Rekor kırılması ardından, etkinliğe katılan tüm çocuklara Vali Ersin Yazıcı'nın isteği üzerine HAYKOOP tarafından kitap hediye edildi. Balıkesir, 3 bin 410 çocuğun katıldığı etkinlik sonrası Guinness rekorunun yeni sahibi oldu.

     Ne kadar güzel ve bir o kadar da anlamlı bir etkinlik. Çünkü bu o derece önemli ki, Prof. Dr. Orhan Kural’ın törende yaptığı konuşmada belirttiği gibi, çocukların özellikle asitli içeceklerden uzaklaşarak süt içmeye özendirilmesinin faydaları saymakla bitmez. Orada daha önceden hazırlanmış pastörize sütler içildi. Ama Balıkesir öyle bir şehir ki, eğer çocuklar süt içmeye alışırlarsa aileler onlara inekten sağılmış ve dağıtımı yapılan sütleri de bulma ve içirme şansını çok rahat bulabilirler. Yeter ki onlar alışsınlar. Kaldı ki pastörize sütlerin de çoğu bölgemizden toplanan sütlerden elde ediliyor. Onlar da aynı oranda besleyici… Asitli içeceklerden uzak kalsınlar o bile yeterli. Orhan Hoca bu konuda çok çarpıcı örnek de verdi çocuklara… Fabrikalarında fare ölülerine rastladım dedi. Çocuklarımız dikkatle dinlediler. Bu yaşlarda öğrenilen alışkanlıklar bir ömür boyu sürüyor hepimizin bildiği gibi…

     Böylesi bir etkinliği gerçekleştirenleri tebrik etmek lazım. Başta HAYKOOP Başkanı Faruk Özen ve ekibi olmak üzere, bu etkinlikte her çocuğa bir kitap dağıtılmasını ısrarla isteyen ve gerçekleşmesini sağlayan Vali Ersin Yazıcı ile her türlü imkânı bu iş için sunan Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’nu da tebrik ediyorum. Bir Balıkesirli olarak böyle anlamlı bir rekor için gösterdikleri gayret ve istek takdire şayan bir durumdur. O kadar çok etkinlikler yapılıyor ki, bu onların içinde hemen hemen en önde gelenlerinden. Hem süt üretiminde ön sıralarda bulunan ve Türkiye'yi doyuran şehir Balıkesir’i bu yönden daha geniş kitlelere anlatmak, duyurmak hem de geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız için son derece faydalı bir işe imza atmak 10 numara bir etkinlik oldu. Zaten rekor da 10 numaraydı. Çünkü çocuk sayısına dikkat edin. 3410… Yani sonu 10 ile biten bir öğrenci sayısıyla rekor kırıldı.

     Ne diyelim 10 numara şehrimize on numara bir etkinlik yakışırdı zaten…  

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım