SAĞLIKTA BEKLENTİLER


Bu makale 2017-02-23 15:57:56 eklenmiş ve 461 kez görüntülenmiştir.
Ramazan KARACA

Atalarımız “Her işin başı sağlık” demiş. İnsan biraz yaş aldıkça bunun önemini daha da iyi anlamaya başlıyor. Ben de aynı görüşteyim, çünkü sağlık bizim her şeyimizi direk ilgilendiriyor. Röportajlarımızda elimizden geldiği kadar sağlık konusunda bilgilendirme yönü ağır basan konuklara yer vermeye çalışıyoruz. Bir süre önce sağlık sendika başkanları ile bir söyleşi yapmıştım. Orada başkanlarımızdan birisi sağlık çalışanlarının mutsuz olduğunu, dolayısıyla bu yüzden işlerindeki performanslarının etkilendiğini belirtmişti. Yani sağlıkta iyileştirmeye başlayacaksak öncelikle çalışanların azami ölçüde  problemlerinin çözülmesi gerekiyor. Ardından alt yapı ve personel yetersizliği gibi konulara geçilmelidir. Yine bir diğer sendika başkanı da sağlıkta dönüşümün, sağlık kuruluşlarına erişimin kolaylaşması, yoğunluğun artmasına bunun da hastalara ayrılan sürenin azalmasına neden olduğunu söylemişti. Yani her iki başkanın da belirttiği gibi çalışanların belli sorunları var ve bu da bir takım aksamaları beraberinde getiriyor. Yapılması gereken bu mazeretlerin tabii ki arkasına sığınmamak. Bütün bunlara rağmen işini büyük bir özveri ile yürütmeye çalışan sağlık çalışanlarının meselelerine acil bir şekilde çözüm üretilmelidir.

Gelelim Balıkesir özeline…Bu konuda da birkaç söyleşimiz oldu. Yakında hepimizin malumu şehir hastanesi hizmete girecek. Şu andaki sağlık kuruluşları ile ilgili olarak özellikle küçük yaşta çocuğu olan genç meslektaşlarımın karşılaştığı sorunları dile getiren paylaşımlarını okuyorum zaman zaman. Paylaşım ve haberlerinde hastanelerde ve acillerde karşılaştıklarını dile getiriyorlar. Çıkan ana fikir bir “Çocuk Hastanesi” ihtiyacının Balıkesir’de zaruri olduğu yönünde. Evet bir çocuk acili var ama yakında şehir hastanesine geçildiğinde durum ne olacak? Yine aynı statü ile mi devam edilecek, yoksa boşa çıkan yerlerden birisinde Çocuk Hastanesi uygulaması mı olacak? Olması ile ilgili mutlaka adım atılması gerekir diye önemli ölçüde fazla görüş var. Çünkü büyüklerin bulunduğu yerlerde hasta çocukların da bulunmasının uygun olmadığını söylemeye bile gerek yok. Çocuk Hastanesi konusu çok önemli bu konuya önümüzdeki günlerde daha geniş bir çalışma ile önerilerle tekrar yer vermeyi düşünüyoruz.

Balıkesir’i konuşurken yetkililerden rica ediyoruz; Allah aşkına Körfez konusunu çok titiz bir şekilde ele alsınlar. Özellikle çağrımız Ankara’daki yetkililere…Çünkü Körfez konusu sadece Balıkesir’in kendi imkanları ile 3 aylık bir dönemin problemlerini çözmesinin imkanı olmayan bir durum. Mutlak surette Bakanlık tarafından ilave tedbirler alınması gerekiyor. Burası sadece Balıkesirlilerin probleminin yaşandığı yerler değil. Türkiye’nin bir çok bölgesinden gelen insanlar orada sağlık bekliyor ve yerel insanların da sağlıklarının aksamasına neden olan bir durum. Hani bir zamanlar izmir yolu tek şeritti ve bizler hep yazardık; “Kardeşim bu sadece Balıkesir’in mevzusu değil, biz kazalarda görüyoruz, yabancı plakalı araçlar kaza yapıyor” diye. Ama hep yerel bir sorun gibi sadece bizim inisiyatifimize bırakılmıştı. Sözün kısası bu Körfez konusu da böyle. Gerekirse üç ay hizmet verecek geçici hastaneler bile kurulabilir. Bunlar tabii ki yetkililerin çözmesi gereken sorunlar ve kafa yormak gerekiyor.

Dediğim gibi sağlık konusu çok uzun ve önemli bir konu, önümüzdeki günlerde tekrar devam edeceğiz. Hepinize sağlık dolu günler dilerim.  

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım