RAMAZAN AYI GELDİ 16.05.2018


Bu makale 2018-05-16 16:13:51 eklenmiş ve 585 kez görüntülenmiştir.
Aslan TORUN

 

  Ramazan ayına kavuştuk. Allah a hamdu senalar olsun. Ramazan ayının ülkemize, milletimize ve bütün İslam alemine hayırlı olsun ve Allahü taala bizi inşallah bayrama kavuştursun.

  Efendim ramazan yanma demektir. Yani insan bir ay oruç tutunca hem maddi yönden hem de manevi  yönden günahları yanıyor, günahlardan ve her türlü kötülüklerden arınmış hale geliyor. Oruç tutmanın hem dini yönden, hem manevi yönden hem de sağlık yönünden çok büyük hikmet ve faydaları vardır. Ben bir sağlıkçı olarak daha fazla orucun sağlığımıza olan faydalarını yazmaya çalışacağım. Bugün tıpta herkesin kabul ettiği  bir gerçek var ki o da oruç tutmanın sağlığımız üzerine verdiği faydadır. Bu gerçeği  artık Müslüman doktor ve tıp adamları kabul ettiği gibi artık günümüzde gayrı Müslim Tıp adamları da kabul etmeye başlamışlardır. Bugün yabancı  doktorlar bile hastalarını aç bırakarak, rejim veya diyet yaptırarak onlara bir nevi oruç tutturup  onları sağlıklarına kavuşturmaya çalışmaktadırlar.Ancak bizde de bazı kişiler oruç ibadetini hafife alıp, oruç tutmak kendilerine zor geldiği için çok basit bahaneler bularak oruç tutmak istemiyorlar. Nedense daha önce sapasağlam gördüğümüz bazı kişiler ramazan ayı gelince ya midesi ağrıyor, yahut  tansiyon, kalp ve şeker hastası  olup çıkıyorlar. Ama ne diyor Peygamber Efendimiz-Oruç tutun ki sıhhat bulasınız. Bunun artık ötesi olurmu. Bunun üzerine söylenecek laf kalır mı.

  Oruç tutmak mide rahatsızlığına sebep olmadığı gibi  aksine midenin sıhhati için faydalıdır. Bu husus tıp tarafından kesin olarak ispat edilmiştir. Yabancı tıp alimleri de bu gerçeği kabul etmiş hatta yazdığı kitaplarda bile bunu açıkça belirtmişlerdir. Oruç, durmadan çalışan mide ile beraber bütün sindirim sisteminin istirahata  sevk edilmesi ve insan vücudunun bir tasfiyeye tabi tutulup sindirim sisteminin dinlendirilmesidir.

   İnsanlarda en çok görülen rahatsızlık sindirim bozukluğudur. Bu hal şişmanlık, kalp, damar, şeker hastalıklarına ve tansiyon yüksekliğine sebep olmaktadır. Oruç bütün bu hastalıklara karşı, koruyuculuk  vazifesi yaptığı gibi bir de tedavi vasıtası olmaktadır.

   Oruç vücutta ki karbonhidrat protein ve bilhassa yağ depolarının harekete geçmesini sağlar. Oruç sayesinde madde süzmekten kurtulan böbrekler  dinlenme, tamir ve yenilenme imkanı bulurlar.Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey vücudun susuz kalmamasıdır.Gıdanın az alınması bizi fazla etkilemez ama suyu az alınması vücudumuz için çok önemlidir.Çünkü damarlarımız kalp, karaciğer ve bilhassa böbrekler sudan çok etkilenmektedir. Onun için iftarla sahur arasında bilhassa sıcak günlerde en az 5 litre su almaları çok önemlidir. Kahve çay ve bilhassa gazlı içeceklerden mümkünse uzak durulmalıdır.

  Oruç tutan insan güçlü bir irade kazanır.Bu sebeple alkol, uyuşturucu ve hatta sigara alışkanlığı gibi kötü illetlerden oruç vesilesi ile kurtulanlar çok görülmektedir. Oruç tutan insanın sinir sistemi de rahatlama içine girmektedir. Bir ibadeti yerine getirmiş olmanın  mutluluğu gerginlikleri, sıkıntıları azaltır hatta stresi de yok eder.

  Oruç tutmanın manevi faydaları da çoktur. Uzun süre oruç tutan  insan,  aç kalanın çektiği ızdırabı hissederek muhtaçlara , aç kalanlara ve yolda kalanlara yardım etmek ihtiyacını duyacaktır.

  Allahü tealanın emrini yerine getirmek için gündüzleri  bir ay oruç tutan bir Müslüman bir çok kötü alışkanlıklarını terk edip, Cenab-ı Hakkın diğer güzel emirlerini yerine getirme alışkanlığı kazanır, başka güzel emirlerini de yapma kabiliyeti de elde eder.

  Yani orucun sağlık bakımından faydaları burada saymakla bitmez. En iyisi bir sonraki yazımızda devam etmeye çalışırız. Herkese hayırlı ve sağlıklı ramazanlar diliyorum.Sağlıklı ve Esen kalın.Em.Sağ.Yazar.Aslan Torun.        

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım