GENÇLİK BAYRAMI 24.05.2018


Bu makale 2018-05-24 16:05:16 eklenmiş ve 400 kez görüntülenmiştir.
Aslan TORUN

 Dün 19 Mayıstı. Gençlik ve spor bayramı yurdumuzun her yerinde coşkuyla kutlandı.

Milletler tarihleriyle ve tarihte kazandığı zaferleriyle övünürler. Hangi milletin geçmişi daha  başarılı, parlak ve zaferlerle doluysa o milletin tarihide o kadar şanlı olur. Türk milleti de geçmişiyle,tarihiyle ve kazandığı zaferlerle övünmeye en fazla hakkı olan bir millettir. Tarihe şöyle bir göz atacak olursak asırlardan beri tarih sahnesine çıkmış büyük devletler, büyük imparatorluklar kurmuş ancak sonunda yıkılıp giderek tarih sahnesinden çekilip tamamen silinmiş birçok millet vardır. İşte Türk milleti bunların içinde bir istisnadır. Türk milletinin geçmişi, Türk milletinin tarihi kazandığı parlak zaferlerle ve kurduğu büyük imparatorluklarla asırlardan beri tarih sahnesinde şanlı yerini hep korumuş ve bundan sonra da her zaman koruyacaktır.

Orta Asya dan Viyana ya, Kırımdan Afrika çöllerine, Balkanlardan Orta doğuya uzanan bu yolda tarihin en büyük İmparatorluklarını, tarihin en büyük devletlerini bizim milletimiz kurmuştur. Osmanlı devleti tarih boyunca ilk 300 yılı dünyanın en büyük İmparatorluğu, daha sonra ki 323 yılı da tarihin en büyük üç imparatorluğundan biri olarak varlığını devam ettirmiştir. Gittiğimiz ve fethettiğimiz yerlere medeniyet, insanlık, adalet, doğruluk, sanat ve dinimizi götürmüşüz. Çok parlak zaferler ve başarılar kazanmışız. Tarih boyunca dostumuz olduğu gibi düşmanlarımızda çok olmuştur. Bizi savaş meydanlarında yenemeyenler başka yolları denemeye kalkışmışlardır.  Yalan ve hilelerle bizi içten yıkmak istemişlerdir. Bunda da başarılı olmuşlardır. Orta Asya dan çıkıp Malazgirt ten, Ankara ovasına, Söğüt e, Bursa ya, İstanbul a, Edirne ye Viyana ya ,Arap yarımadasından Afrika ya ve Uzak doğuya kadar uzanmışız. Ülkeler fethetmişiz, bileğimizin gücüyle, kanımızın coşkusuyla ve imanımızın kuvvetiyle büyük zaferler kazanmışız. Ama yukarıda da değindiğimiz gibi bizi savaş meydanlarında yenemeyenler başka yollara başvurmuşlardır. Çoğunda da başarılı olmuşlardır. Çekilmişiz birer birer o güzelim vatan topraklarından. Sarılmışız Anadolu ya, vatan edinmişiz, yurt edinmişiz. Ama bizi tarih sahnesinden tamamen silmek isteyenler buradan da çıkarmak istemişler. Onca toprak ve vatan kaybından sonra bu güzelim Anadolu yu  bile bize çok görmüşlerdir. M. Akif in dediği gibi

             -Müslüman yurdunu her yerde felaket vurdu

             -Bir bu toprak kalıyor dinimizin son yurdu.  İşte bizi bu son yurdumuzdan da silmek isteyenlere, bizi tarihten tamamen yok etmek isteyenlere 19 Mayıs bizim ölmediğimizi , bizim tarihten hiçbir zaman  silinemeyeceğimizi mühürleyen hareketin ilk başlangıcı olmuştur. Bir destanın,

 bir şahlanışın, bir zaferin başlangıcıdır 19 Mayıs. O gün Samsundan doğan güneş Amasya dan, Erzurum a, Sivas tan Ankara ya –Afyondan Sakaryalara Dumlupınar dan büyük zafere ve nihayet İzmir de düşmanı denize dökene kadar hiç batmamıştır. Bu vatan baştanbaşa şehitlerle ve baştanbaşa şehit kanlarıyla sulanmıştır. Bu kadar şehit kanı dökülmüş başka bir yurt başka bir vatan yoktur.

İşte bizde , bize bu toprakları emanet edenlere olan borçlarımızı onları en güzel şekilde anar, onların canları pahasına bize emanet ettikleri bu güzel yurdu daha çok sever, daha çok çalışırsak , bu  güzel ve anlamlı günleri daha iyi daha güzel  kutlarsak onlara layık olur, onlara olan borçlarımızı biraz olsun ödemiş oluruz. Bu görev hepimizin olduğu gibi bilhassa gençlerimizin daha büyük sorumluluğundadır. Geçmişini unutmayan, geçmişine sahip çıkan milletler geleceğe daha emin adımlarla ilerler, geleceğini daha sağlam  temeller üzerinde inşa ederler.Burada özellikle gençlerimize çok büyük işler düşmektedir.Gençler vatanını, milletini, bayrağını daha çok sevecek, sahte teknoloji olan bilgisayarın, internetin, akıllı telefonun kurbanı  ve esiri olmayıp, araştırmayı okumayı çok seven büyüklerini sayan küçüklerini seven bir gençlik geleceğimizin en büyük teminatı olacaktır.Yani asımın nesli olan bir gençlik yetiştirirsek geleceğe daha güvenle bakabileceğiz.

       19 mayıs hepimize kutlu olsun.      

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım