TÜRKİYE YABANCI FUTBOLCULAR İÇİN VERGİ CENNETİ


Bu makale 2017-03-08 15:25:07 eklenmiş ve 1489 kez görüntülenmiştir.
Göktuğ ŞEREMETLİ

Yabancı futbolcular özellikle Avrupadaki daha rahat yaşam koşullarına rağmen Türkiye'de futbol oynamayı tercih ediyor.Biliyoruz ki,bunun sebeplerinden birisi de net kazançları..Avrupa takımları böyle futbolculara büyük takımlar ödüyor.Ama Avrupa ülkeleri bu futbolcuları mutlaka vergilendiiyor.
Peki ya Türkiye'de durum nedir?
Türkiye böyle futbolcular için adeta vergi cenneti..
Bakın nasıl?
"Türkiye’de yılda en az 1 milyon avro kazanan bir futbolcunun kulübüne maliyeti 1 milyon 190 bin avro iken bu oran Almanya’da 1 milyon 900 bin avro, Portekiz Ligi’nde 2 milyon 240 bin avro, Fransa’da ise 2 milyon 740 bin avroya kadar çıkıyor
Avrupa kulüpleriyle kıyaslandığında Türkiye futbol kulüpleri için âdeta vergi cenneti. Avrupa’daki bir kulüp, futbolcu için Türkiye’nin iki katı fazla vergi öderken, Türkiye’de yabancı futbolcuların vergisini bile kulüpler üstleniyor. 
Uluslararası vergi, denetim ve danışmanlık şirketi KPMG Football Benchmark ekibi, Süper Lig’de top koşturan yabancı futbolcular için kulüplerin ödediği vergi oranlarıyla Avrupa’daki örneklerinin karşılaştırmalı tablosunu çıkardı. Süper Lig’de Vesley Sneijder, Lukas Podolski, Robin van Persie, Vincent Aboubakar, Fernando Muslera, Martin Skrtel ve Peter Kjaer gibi dünyaca ünlü ve maliyetli futbolcular top koşturuyor. Ancak bu futbolcular için Türk kulüpleri, Avrupa’daki kulüplere oranla çok mütevazı vergiler ödüyor. Türkiye’de yılda en az 1 milyon avro kazanan bir futbolcunun kulübüne maliyeti 1 milyon 190 bin avro. Almanya’da bu maliyet 1 milyon 900 bin avro, Portekiz Ligi’nde 2 milyon 240 bin avro, Fransa’da ise 2 milyon 740 bin avroya yükseliyor. Verginin çok az olduğu konuşulan Çin’de bile 1 milyon avro kazanan bir futbolcunun maliyeti 1 milyon 780 bin avro olarak ön plana çıkıyor.
Futbolcuların maliyetleri yükseldikçe vergiler de artıyor. Süper Lig’de 5 milyon avro maliyetli bir futbolcunun vergisi 900 bin avro. Çin’de bir futbolcuya 5 milyon avro net kazanç önerilirken 4 milyon avro da vergi ödeniyor. Fransa’da bir futbolcuya 5 milyon avro ödenmesi hâlinde devlet tam 9 milyon 220 bin avro vergi alıyor. Bu şartlar göz önünde bulundurulduğunda Türk kulüplerinin Avrupa’daki rakiplerine oranla yabancı futbolcu transferinde çok avantajlı olduğu ortaya çıkıyor."

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım