YİNE RAMAZAN 04.06.2018


Bu makale 2018-06-04 10:13:47 eklenmiş ve 382 kez görüntülenmiştir.
Aslan TORUN

 

Bu gün ramazan ayının tam ortasındayız .Artık hem bedenen hem de manen ramazan ayına iyice alışmış olduk. Ramazanın getirdiği manevi havayı içimize dolu dolu sindirirken bedenimizde  ramazana ve uzun süre aç kalmaya iyice alışmaya başladı.Gündüz açken  ramazanın manevi havasını teneffüs ederken akşamları da camilerde teravih namazını eda ederken eş dost arkadaş ve komşularımızla bir araya gelerek sevgi, neşe ve sohbet havasında yaşanan güzelliklerin tadına doyum olmuyor.

Ramazan yanma demektir. Ramazan af mağfiret ve her türlü manevi kirlerden, nefsin azgın isteklerinden kurtuluş ayıdır.Ramazanla ilgili söylenecek  o kadar çok şey var ki.Ramazan rahmet yağmurlarını sele çeviren bir iklimdir.Sabırla şükrün kol kola gezdiği bir bahçedir. Gündüzü sabır,tevekkül, itaat, akşamı sevinç, afiyet ve teşekkürdür. Ahiretin ekilen tarlası, dünyanın en bereketli  toprağıdır.Cehennem kapılarına kilit, şeytanın ayağına zincirin vurulduğu aydır.Dünya meşgalesinin ve sıkıntı ve telaşesinin izine çıkıp ahret ve manevi duyguların daha çok dünyamızı süslediği aydır ramazan. Obez bedenlere fren vurulmuş, manevi hastalıklar için tedavi ve rehabilitasyon ayıdır. Tövbeye  ve manevi duygulara muhtaç müminlerin tesellisi, Allah ın sonsuz ve bitmez  rahmetinin saçıldığı aydır.Tutanlar için en güzel mecburiyet, tutamayanların yiyip içerken mahcubiyetidir.Maneviyata aç ruhlar için besin değeri, azgın nefislere vedadır.Huzura rahmete berekete ve maneviyata boğulmaktır.

İftar sofraların en neşeli, manevi huzurun en yoğun, bereketin en dolu halidir.Sabrın sonunda ki sevinç, gönülleri doyuran keramet, sofralarımızı süsleyen zarafettir.Güneşin batışı ve oruç açmayla içimizi kaplayan bir şölen, karanlığa kurulan en güzel aydınlıktır.Bereket  iftar vaktinde sofralara yayılır, sabır ve sevinç lezzete dönerek ağzımızda lokum gibi dağılır.İftar ezan sesine hasret bekleyenlerin müjdecisi, hasreti çekilen dost meclislerinin en güzel bahçesidir.

Sahur manevi ve lezzetli bir aleme uyanıştır.Davulcular sokaklarda gezip evlerin ışıklarını yaktığı vakittir.Gecenin sükuneti, manevi havanın doruğa çıktığı andır.Pencereler yanık manilerle ve kandillerle süslenirken  geceyle beraber gönüllerde aydınlığa kavuşur.Ramazan ayında sahur vakti  nefisle mücadele  için bir sözleşme imzalanır.

Ramazan ayı bin aydan hayırlı bir geceyi saklar içinde. Kadir gecesi  gözyaşlarıyla süslenen ve bütün kainatı yıkayan manevi  ve mübarek bir gecedir.Rüzgarın esmeye çekindiği bulutların dinlenmeye çekildiği ve sabahlara kadar yer yüzüne rahmetin yağmur gibi yağdığı bir rahmet  iklimidir. Ve bu ayda doğana da ölene de gıpta edilen bir aydır.Bitmesine kıyamadığımız, idrakine varamadığımız sevgi sevap ve güzelliklerinin  en cömert ve müjdecisidir ramazan ayı. Allah bizi daha nice  ramazan ve bayramlara ulaştırsın.

Sağlık ve esenlik dileklerimle.Em. Sağ. Yazar. Aslan TORUN

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım