BALIKESİR’DEKİ EN RÜTBELİ GAZİYE ZİYARET 05.06.2018


Bu makale 2018-06-05 12:15:43 eklenmiş ve 251 kez görüntülenmiştir.
Ramazan KARACA

 

    Araştırmacı -Yazar Aydın Ayhan Hoca güzel bir gelenek başlatmıştı. Bu yıl da bu geleneği devam ettirdi. Yine çağrıda bulundu: “İstanbul Fatihlerine saygıdan başka amacım yok. Ben tam 12.00’de Zağnos Paşa’nın türbesi önünde olacağım. Siz de gelir misiniz?” 29 Mayıs günü İstanbul’un Fethinin en önemli isimlerinden birisi olan Zağnos Paşa’nın ziyaret edilmesiydi, çağrısı… Aydın Hoca’nın ifadesiyle o Balıkesir’de yatan en yüksek rütbeli Gazidir…

     Öyle tahmin ediyorum ki, birçok kişi hocanın bu çağrısına uymuştur. (Ben Altınoluk’ta olduğum için gidemedim.) Zaten Balıkesirliler Paşa Camii’ne namaza giderken önce Zağnos Paşanın kabrine uğrar Fatiha’sını okur ve öyle içeriye girer. Bu birçok kişide alışkanlık olmuştur. Bu konulardaki hassasiyetini yakından bildiğimiz Aydın Hoca, İstanbul’un alınması fikrini Fatih Sultan Mehmet’e daha ilk saltanatından itibaren aşılayan ve bu konuda bilenmesini sağlayan Zağnos Paşanın hakkının teslimi açısından bu çağrıyı yapmıştır, kendisine teşekkür ederiz.

      ZağnosPaşa’nın tabii ki Vezir olarak, Fethin gerçekleşmesinde, kuşatmada ve çatışmalarda çok büyük rolü vardır. Bunu tarih kitaplarında da görüyoruz. Aynı zamanda Fatih’in kayınpederi olması da ayrıca kayda değerdir. İşte böylesi önemli bir zat yıllar yıllar önce Şehrimize güzel de bir hizmette bulunmuştur.

      Zağnospaşa Camii hepimizin bildiği gibi 1461 yılında imarethane, hamam, türbe, muvakkithane, (Namaz vakitlerini hesaplayanların çalıştıkları mekân) muallimhane ve bedestenden oluşan bir külliye olarak inşa edilmiştir.

      Yıllarca Balıkesirlilerin dini vecibelerini yerine getirdikleri yer olmuş, 1898 depreminde yıkılmış ve 1908’te yeni baştan onarım görmüştür. Aradan yine uzuuun seneler geçmiş ve geçtiğimiz yıllarda tekrar büyük bir restorasyon çalışmasına başlanılmıştır. Gel gör ki, bu ikinci onarım süresi biraz uzamış, büyük tepkilerin de yaşandığı bu dönemde oldukça hummalı bir çalışma sonrasında ibadete açılmıştı. Bu Cami biz Balıkesirliler için hakikaten çok önemli. Oldukça uzun süren bir onarımın ardından gidip görenlerin beğendiklerini görüyoruz. Geç oldu ama iyi oldu diyebiliriz yani. Özellikle gece ışıklandırmalarının güzel göründüğünü belirtmek lazım. Çekilen fotoğraflarda da çok güzel görünüyor. Buradan şunu anlıyoruz ki, böylesi tarihi geçmişi olan eserlerin restorasyonu işi çok ciddi bir mesele. Çok üst düzeyde bir ilgi ve çalışma gerektiriyor. Yani herkesin ilgilenmesi ve el atması lazım. İşte ancak o zaman daha çabuk yol alınıyor. Bıçak kemiğe dayandı muamelesi ile sonuca varmak pek hoş olmuyor.

      Balıkesir Merkez’de zaten sınırlı sayıda, tarihi ve turistik yerlerimiz var. Onların da kadrini kıymetini bilmemiz gerekir. Biz bilmezsek el zaten bilmez. Bir şeyler yapılıyor evet ama hakkını vererek yapılması lazım. Bazen işte böyle bizi maalesef üzüyor.

     Hem İstanbul’un Fethi hem de Şehrimize kazandırdığı Cami ve diğer eserler için Zağnos Paşa’ya şükranlarımızla birlikte Allah’tan gani gani rahmet diliyoruz. Bu vesileyle ülkemizin ayakta kalması için mücadele etmiş olan bütün gazilerimizi de saygıyla ve şükranla anıyoruz. Hakka yürüyenlere Allah’tan rahmet, hayatta olanlara da sağlıklı ve uzun ömürler diliyoruz…

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım