NAZIM HİKMET'İ SEVMİYORUM!.. 06.06.2018


Bu makale 2018-06-06 15:25:23 eklenmiş ve 297 kez görüntülenmiştir.
Sıtkı ŞEREMETLİ

Nazım Hikmet'in bugün ölum yıl dönümü imiş..Anıyorlarmış..Ben de Nazım Hikmet'i bir kahraman gibi ananları kınıyorum..Neden mi?..

Türkiye'de bazı yazar,şair ya da sanatçılar tabu haline getirilir.Özellikle sol görüşlü ya da beynelminel söylemler içinde olanlar adeta ölümsüz kılınmaya çalışılır.

Yaşamım boyunca hiç böyle bir düşünce içinde olmadım.Nedense, etiketi ''Milli''olmayan hiç kimseyi asla sevemedim.

Katil Yılmaz Güney,bölücü fikirler taşıyan Ahmet Kaya,Şair Nazım Hikmeti ölüm yıldönümünde anıyorlarmış..

Ben lanetle anıyorum.

Neden?

Fikirlerinin ne olduğuna,yaşarken neler yaptıklarına bakarsanız bu nedeni daha iyi anlayabilirsiniz.

NAZIM HİKMET KİMDİR?

Nazım Hikmet RAN(1902-1963),Selanik'te doğmuştur.Soy kütüğünün bir yanı ile Polonyalı bir Slav'dır.Daha sonraları ''Verzanski''soy adını kullanmıştır.Moskova Üniversitesinde Sosyoloji ve Ekonomi öğrenimi görmüştür.Uzun süre Türkiye Komünist Partisi içinde faaliyet göstermiştir.

RUSYA'YA KAÇTI

1937-38 yıllarında deniz birlikleri arasında Komünizm propogandası yaptığı için yakalanarak askei mahkemeye sevkedilen Nazım Hikmet,toplam 28 sene hapis cezasına mahkum olmuştur.Çankırı,Bursa ve Üsküdar cezaevlerinde 12 yıl yattıktan sonra,195o yılında seçimlerden sonra çıkartılan aftan yararlanarak serbest kalmış ve gizlice Sovyet Rusya'ya kaçıp yerleşmiştir.

RUSYA İÇİN ''AZİZ VATANIM''DEMİŞTİR

Nazım Hikmet Rusya'ya kaçıp Moskova hava alanına indikten sonra eğilip toprağı öpmüş ve etrafını saran gazetecilerle,kendisini karşılamaya gelenlere aynen şunları söylemiştir:

''O kadar bahtiyarım ki,söyleyecek kelimelerim çoktur ama heyecandan fazla konuşamayacağım.Ben bütün hayatımı,idealimi ve aşkımı bu muazzam şehire(Moskova)borçluyum.Ben Sovyetler Birliği'nin çocuğuyum.24 yıl sonra bu büyük şehre gelirken asıl ve büyük vatanıma dönmüş bulunuyorum.Stalin benim için çok önemlidir.Beni Stalin yarattı.''

ÖZ OĞLU BABASI NAZIM HİKMET'İ RET ETTİ.

Nazım Hikmet oğluna ''Memet''adını koydu.Memet ,30 Mart 1970 tarihinde gazetecilere yaptığı açıklamada ''Benim adım Memet değil,Mehmettir''dedi.Daha sonraki yıllarda ise Mehmet ''Ben babamın soy adını kullanmak istemiyorum''diyerek ''Andaç''soy adını aldı ve bu soy adını kullandı.

HANIMI HİKMET'E KARŞI ÇIKIYORDU

Mehmet, babası Nazım Hikmet'ten nefret ediyor,hatta tiksinti duyuyordu.Bunun sebebini ise gazetecilere onun para için şiir yazmasından

,yani ve daha açıkçası satılmışlığından olduğunu söylemektedir.(N.Sancar)

Oğlu babası Nazım Hikmet için şunları söylüyor:

''Annemle konuşuyorlardı.Bir akşam Küba'dan yeni dönmüştü.Babamın oralar için yazdığı şiirleri konuşuyorlardı.Annem ona karşı çıktı.Şiirlerini kınadı.

-Çok kötü,çok kötü bu şiirler, dedi.

Babam direnmek istedi önce.Aksini savundu.Bağırmaya kadar götürdü işi.

Ama sonra?

Ama sonra annemin dediklerini kabul etti.Bu şiirleri yazmasının kendisinin görevi olduğunu söyledi.''

NAZIM HİKMET RUBLE İÇİN YAZDI

Oğlunun Hikmet'in şiirlerin ''Ruble''için yazdığını söylemesinden sonra gazeteciler,''Fazla ileri gitmiyormusun?''diye sordular.

O şu cevabı verdi:

-Hayır fazla ileri gitmiyorum.Sadece Ruble içindi.Babamın Rusya'da istediği kişiye otomobil hediye etme imkanı vardı.Babamın parası,refahı vardı.Mesela alın bakın babamın yazdığı oyunlara..Oyunmudur bunlar?Para için yazılmış şeyler sadece..Babam görmüyormuydu gerçekleri?Babam bilmiyormuydu?Biliyordu ve bu yüzden bıkkındı,küskündü.Babam korkuyordu..''

Sevmiyorum Nazım Hikmeti!

Yukarıda yazdığım gerçeklerden dolayı sevmiyorum..

 

(NOT:Bu yazı Sıtkı ŞEREMETLİ!nin "Türkiyede Sosyalist ve Komünist Faaliyetlerin 100 yılı " isimli kitabından alınmıştır)

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım