BUGÜN NE YAZALIM? 07.06.2018


Bu makale 2018-06-07 11:51:22 eklenmiş ve 724 kez görüntülenmiştir.
Aslan TORUN

İyi ramazanlar sevgili okuyucularım. Bu gün Pazar ve bilgisayarın başına oturdum, ne  yazayım diye düşünmeye başladım. Ramazan ayı hakkında mı yazalım, yoksa yaklaşan seçimler hakkında mı yazalım,  veya  yine yaklaşan dünyanın en büyük spor  organizasyonların biri olan dünya kupası hakkında mı yazalım, kararsız kaldım?. En iyisi mi  hepsine kısaca değinerek sizinle hasbıhal edelim.

 

 Öncelikle seçimi ele almak istiyorum.

Şunun şurasında seçime 20 gün bir şey kaldı. Partiler,  adaylar son sürat çalışıyor, seçim kampanyalarını yürütüyorlar. Allah ülkemiz ve memleketimiz için hangisi hayırlıysa onun kazanmasını nasip etsin. Beni tanıyanlar bilirler ben hiçbir şekilde siyasi konulara değinmek istemiyorum.TV. de basında,  medyada seçim çalışmaları çerçevesi içerisinde bir çok şeyler konuşuluyor, yazılıyor ve tartışılıyor. Bunlar gayet normal şeyler,  benim dikkatimi çeken ve üzen şey siyasete ki ve konuşmalarda seçim çalışmalarında kullanılan dil ve şimdiye kadar hiçbir dönemde görmediğimiz ağza alınmayacak hakaret içeren aşağılık üslup ve kullanılan kelimelerdir.Öncelikle milleti ikiye bölerek Cumhur ittifakı ve muhalefet ittifakı  diyerek  insanları adeta birbirine düşman haline getirdiler.Bu çok tehlikeli ve hoşa gitmeyecek bir hal almaya başladı.Bunun ötesinde hiçbir akıl ve vicdana sığmayacak karşılıklı suçlamalar ve karalamalar. Benim gibi yaşı 60 ı geçenler  çok iyi  hatırlarlar.Bir zamanlar Menderes-İnönü kapışmaları, daha sonra Demirel-Ecevit, Demirel –Özal ve daha sonraki başka karşılıklı kavga ve suçlamalar her dönemde olmuştur ancak  siyaset  ve seçim tartışmaları hiç bu kadar ayağa düşmemişti. Böyle aşağılık ve ağır suçlama ve hakaretler hangi taraftan gelirse gelsin kesinlikle tasvip etmiyoruz. Ne demek koca koca siyasiler çıkıyor bir birine olmadık suçlamalar ve ağza alınmayacak hakaretler. Biri birine şu iddianı ispatlamazsan ‘Namertsin’ diye hakaret ediyor, karşısındaki de  aynı üslupla karşılık veriyor.İnsanın aklı izanı almıyor. Onun haricinde  yine olmadık şeyler ve yerine getirilmesi mümkün olmayan seçim vaatleri yapılıyor ve sanki bu millet cahil bilgisiz sanılarak uyutulmaya çalışılıyor.Etmeyin eylemeyin böyle yalan vaatlerle milletle dalga geçmeyin. Artık bu millet eski cahil millet değil, herkes  akıllandı, gerçeği her şeyi görebiliyor.Bu arada ramazan diye fırsatçılar da  çaktırmadan her şeye zam yapıyorlar bunlara müdahale edilmiyor. Döviz dolar, euro, altın ve akaryakıt fiyatları ve faiz aldı başını gidiyor, kimse müdahale etmiyor. Bunları önleyeceğine , ancak işin kolayına kaçarak ’Bunlar dış güçlerin’ oyunu diyerek işin içinden çıkmaya çalışıyorlar.Sen eğer güçlüysen bu dış güçleri önlemeye çalışman gerekmez mi?

  Ramazan ayı içerisindeyiz.Güzel şeyler yaşıyoruz. Manevi duyguların tavan yaptığı bir aydayız. TV. de olsun,  basında ve medyada olsun çok güzel programlar yapılıyor, çok güzel şeyler yazılıyor ve güzel şeyler anlatılıyor.Ancak bazı kişi ve din adamları gerçekten çok güzel bilgiler verip okuyucular ve dinleyenlere güzel şeyler anlatmaya ve onlara faydalı olmaya çalışırken bazıları işi gösterişe çevirerek tamamen şov peşinde koşmaya çalışıyorlar.Zaman zaman izlediğimiz ramazan programlarında çok güzel şeyler öğrendiğimiz gibi bir de bunun yanında benim ilgimi çeken diğer  bir şeyde program yapan hoca ve canlı yayın yapan kişilere seyirciler tarafından sorulan sorular.Bazen öylesine ilginç sorular soruluyor ki insanın aklı almıyor.Bunlardan birkaç tanesini sizin için yazmak istiyorum.

  Oruçlu iken sigara içebilir miyim, sakız çiğneyebilir miyim. Midye yemek günah mıdır.Karnım tokken annem zorla yemek yedirmeye çalışıyor, annem günaha girer mi.Çarşamba günü çocuk yıkamanın günahı var mıdır.Eşimi aldattım vicdan azabı çekiyorum, ne yapabilirim.Bedduanın  tuttuğu bir zaman ve ya saat var mıdır.Aileme muska yazdırmak istiyorum günah mıdır.Oruçlu iken biraz elektrik almak orucu bozar mı.Arkadaşlarım bana melek yüzlü diyorlar günah mıdır.Kara kedi beslemek günah mıdır.Marstaki suyla abdest alınırsa geçerlimidir.Usulune uygun kız istedim vermediler kaçırdım, günah mıdır.Küçükken uykuda  farkında olmadan kardeşimin ölmesine sebep olmuşum günah mıdır.Ayrıldığım eşimden çocuk sahibi olmak istiyorum günah mıdır.İnternetten Kabe tavaf edilebilir mi.Çıplak banyo yapmak günah mıdır.İki bayram arası nikah yapmak günah mıdır.Gece tırnak kesmek, kapı eşiğine oturmak günah mıdır.Eşimin dayısı bana helal olur mu.Bir gelin kayınpederi ve kayınvalidesine bakmaya mecbur mudur.Ve daha neler neler, aklın almayacağı şeyler.Allah aklımızı başımızdan almasın, daha ne diyelim.

  Şimdi ben düşünüyorum,  yapacağım en güzel şey, güzel  bir  orucumu tutarak bayramı beklerken, siyasi tartışmalar hiç kafa yormadan başta eşim olmak üzere birçok hanımın sevmediği 10 gün sonra başlayacak dünya kupasını seyretmek ve şöyle divana uzanıp bir yandan çayımı yudumlarken bir yandan da dünya futbol yıldızlarını izlemek istiyorum.Ne siyasilerin   tartışmalarını ve hakaretlerini dinlemek nede günlük sıkıntı ve strese girmeden kafamı dinlemek istiyorum.

   Herkese hayırlı ramazanlar ve bayramlar diliyorum.Sağlıklı ve esen kalın.Em.Sağ.Yazar.Aslan TORUN

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım