RAMAZAN-4 12.06.2018


Bu makale 2018-06-12 15:55:31 eklenmiş ve 320 kez görüntülenmiştir.
Aslan TORUN

 

Ramazan ayının artık son günlerindeyiz. Bugün 26.gün ve bu akşam mübarek  kadir gecesini kutlayacağız.Bu günün bütün İslam alemine ve ülkemize hayırlara vesile olmasını diliyorum.Herkesin Kadir gecesini kutluyorum.İnşallah birkaç gün sonra da bayrama kavuşur,  birlik beraberlik içinde huzurlu ve sağlıklı bir şekilde bayramı da kutlarız.

   Efendim ramazan deyince burada birkaç konuya değinmek istiyorum. Özellikle bu yıl ramazan son birkaç güne kadar gayet serin ve kolay geçti.Son birkaç gün biraz sıcak olacak ama artık ona da inşallah dayanırız.Ancak daha önce de birkaç  defa değindiğimiz gibi dünyamıza ve özelliklede mevsimlere bir hal oldu.Bir bakıyorsunuz bir gün çok sıcak bir bakıyorsunuz ertesi gün çok soğuk. Adeta iki mevsim yaşar olduk. Kıştan ilkbaharı yaşamadan  yaza, yazdan da  sonbaharı yaşamadan kışa geçiyoruz.Deyim yerindeyse dünyanın çivisi çıktı.Bir yerde sel, fırtına,dolu şehirleri ülkeleri vururken bir bakıyorsunuz bir başka ülkede yanardağlar faaliyete geçerek fışkırttığı lavlarla şehirleri yerle bir ediyor insanların ölümüne evsiz barksız ve yurtsuz kalmasına sebep olabiliyor.Buna artık dünyanın ihtiyarlaması mı diyelim veya ağır çevre şartlarının ve kirliliğin getirdiği bir felaket mi diyelim veya Allah ın biz insanlara bir gazabı mı diyelim, bilemiyorum, herkes artık kendine göre bir yorum yapıyor. Öyle veya böyle bizim en büyük dilediğimiz Allah ın bizi ve ülkemizi böyle büyük felaketlerden korumasını  diliyorum.

  Bir diğer konu yine oruçla ilgili olacak.Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki Allahu Teala bize neyi yapmamızı veya neyi yapmamızı emrediyorsa muhakkak ki hem dini yönden hem de sağlık yönünden bizim iyiliğimiz için emretmiştir.İşin dini yönünü hocalara bırakarak ben bir sağlıkçı olarak işin sağlık yönüne  değinmek istiyorum. Nedense her yıl ramazan geldiğince herkes kalp tansiyon ve şeker hastası oluyor ve oruç tutmuyorlar. Günde sadece bir tane ilaç kullanıyor onu bahane ederek oruç tutmuyor.İftarla sahur arasında uzun bir süre var ilacını istediğin saatte rahatlıkla alabilirsin.Ben kendim günde 3-4 tane ilaç kullanıyorum iftardan sahura kadar aralıklarla ilaçlarımı alıyorum ve ramazan boyunca da Allah a şükür en ufak bir sıkıntı yaşamadım.Hem ilaçlarımı alırken de bol bol su içiyorum ve iyi de  oluyor.Gündüz midem boşken ve aç olduğum zaman o kadar rahat oluyorum ki ama akşam olunca yemeği biraz da fazla kaçırdığımda rahatsızlık ortaya çıkıyor.Ne diyor Peygamber Efendimiz ’Oruç tutun ki sıhhat bulasınız’ diyor. Bunun ne kadar doğru olduğunu oruç tutanlar gerçektende en güzel şekilde görüyor ve yaşıyoruz.

  Bir diğer konuda oruç tutmayanların oruç tutanlara olan saygısızlığı. Bu gerçekten çok üzücü bir durum. Biz öncelikle kimsenin dinine oruç tutup tutmasına karıştığımız yok. Şimdi yine hemen  mahalle baskısı veya insanların inançlarına karışmamıza kızacaklar ama kim ne derse desin benim demek istediğiz şu ki kimsenin oruç tutup tutmasına karışmaya elbette ki bizim hakkımız yok ancak benim isteğim şu,  ne olur oruç tutanlar oruç tutmayanlara azcık saygı göstersinler.Çarşı sokak dolaştığımız her yerde insanlar gayet rahat bir şekilde yiyor,  içiyor sanki hiç ramazan gelmemiş gibi davranıyorlar.Eskiden bu durum  açık yerler olmazdı ve hiç olmazsa oruç tutmayanlar gizli gizli yer içerlerdi.Zaten o zamanlar oruç tutmayanlar tek tük olur ve açıktan yemedikleri için kimse de pek farkında olmazdı. Şimdi tam tersi kalabalıklar içinde oruç tutanlar tek tük hale geldi ve azaldı.Geçen gün bir arkadaşımla bir yerde karşılaştım baktım çayını içiyor, tanıdığım kadarıyla pek sağlık problemi de yok yaşı da 70 civarında.Yanına ayak üzeri oturdum ve –Afiyet olsun diyerek ona oruç tutmadığı için en ufak bir şey söylemediğim gibi oruç tutmadığını yadırgayacak en ufak bir şey belli etmediğim halde o benim oruç tuttuğumu öğrenince çok tuhafına gitmiş olacak ki- Ya demek sen oruç tutuyorsun öylemi diyerek bana tuhaf tuhaf baktı ve benim oruç tutmamı  yadırgadı. Kimseye dini duygularına karışma hakkımız yok ama üzülerek söylüyorum ki hızla bir uçuruma doğru gidiyoruz.Bugün kime sorsan hemen herkes cennete gitmek istediğini söyler, ama kimse de ölmeyi istemez.Ama ölmeden ve böyle oruç tutmadan da diğer bazı dini görevlerimizi de yerine getirmeden cennete gitmek öyle kolay değil ki.Biraz sabredeceğiz sıkıntılara katlanacağız açlığa susuzluğa dayanacağız ki cenneti kazanalım.Bunca sıkıntıların, felaketlerin ve başımıza gelen acıların sebebini biraz da kendimizde aramalıyız.

  Kuldan kula bela gelmez, Allah bela yazmayınca,

  Allah kula bela yazmaz, kul kendisi azmayınca.

  Biraz kendimizi toparlayalım ve kendimizi çekidüzen vererek biraz daha dini görevlerimizi yerine getirmeye çalışmamız gerekir diye düşünüyorum.Şimdiden herkese hayırlı kandiller ve hayırlı bayramlar diliyorum.Sağlık ve esenlik dileklerimle. Em.Sağ. Yazar. Aslan TORUN

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım