OKULLAR KAPANDI TATİL BAŞLADI 12.06.2018


Bu makale 2018-06-12 15:55:51 eklenmiş ve 232 kez görüntülenmiştir.
Ramazan KARACA

 

     Geçen cuma günü okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki öğrenciler karnelerini alarak 3 ay sürecek yaz tatiline girdi. Yine okullar kendi bünyelerinde karne törenleri yaparak öğrencilerin bu sevincine velileri de dahil ettiler. Bana göre bir anne babanın yaşadığı en mutlu günlerden birisidir; karnelerin dağıtıldığı anlar… Yıllarca ben de iki kızımda böylesi günleri doya doya ve mutlulukla yaşadım. Şimdi artık bundan sonra inşallah torunlarımızda Allah ömür verirse yaşayacağız. Bu yıl tesadüfen karne alan bir iki çocuğumuzun o sevincini yaşadığı anlara şahit oldum. O anları ve de karnenin de iyi olması halindeki durumu tarif etmek mümkün değil. Bir de internette anne babaların paylaşımları vardı ki; gördüğümü elimden geldiğince tebrik ettim, bir kez de buradan tebrik ediyorum. Böyle mutlu bir anın paylaşılmasından daha doğal ne olabilir ki… İnsanlar ne olmadık paylaşımlarda bulunuyorlar. Unutmayalım, mutluluklar paylaştıkça artar, üzüntüler de azalırmış. Onun için o güzellikler içimizi aydınlattı. 

    Valilik sitesinde yapılan açıklamada Balıkesir'de 15 bin 99 öğretmenimizle 834 okulda öğrenim gören 184 bin öğrenci karne aldı. Oldukça yüksek bir rakam. Balıkesir eğitim öğretim açısından yurdumuzun önemli illerinden birisidir, hepimizin bildiği gibi…

     Şimdi artık öğrencilerimiz doyasıya tatili hak ediyor. Aslında çocuklarını bekleyen anne babalar da bugünleri dört gözle bekliyorlardı, onlar da tatili hak etti. Burada ama diyerek araya girmek gerekecek. Çünkü evet tatil güzel, fakat sonrasında yine okullar başlayacak. Okullar açıldığında yeni döneme hazır olmak için yaz tatili müddetince uzmanlar ve eğitimciler öğrencilerimizden isteklerde bulunuyorlar. Bu istekleri fazla abartmadan yerine getirmek anlamında çocuklarımıza hatırlatmakta fayda var. Bunların başında tabii ki, yaz tatilinde bol bol kitap okumak geliyor. Bütün kış kitap okuduk, yine mi okuyalım serzenişleri olabilir. Ama yazın daha çok onları dinlendirici özellikte kitaplar okuyabilir çocuklarımız. Öğrencilerin performanslarını arttıracak olan ve yazın yapılmasında en faydalı işlerden birisi de yaz spor okullarıdır. Bu anlamda da artık birçok imkân var şehrimizde. Özellikle yüzme, futbol, basketbol, voleybol ve tenis kurslarına çocuklarımız gidebilirler. Yine benim çocuğum Kur’an-ı Kerim okumayı öğrensin diyenler için de eskiden olduğu gibi Müftülüklerin kontrolündeki kurslara gidebilir, bunun imkanları da yazın sunuluyor. 

     Bütün bunlar çocuklarımızın ruhen ve bedenen iyi gelişmesine katkı sağlayacak olan etkinlikler. Ama bu saydıklarımızın hepsi anne-babaların gözetiminde ve takibinde olacak işlerdir. Bu ayrıntıyı göz ardı etmemek lazım. Yanlış yönlendirebilecek arkadaşlarından ve ortamlardan uzak durmak da almamız gereken en önemli tedbirlerdendir.

     Açıklanan takvime göre 2018-2019 eğitim öğretim yılı birinci kanaat dönemi 17 Eylül 2018 Pazartesi başlayacak… Yani üç aydan biraz fazla bir tatil var. Bu günleri en iyi şekilde değerlendirmek geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız için mükemmel bir doping olacaktır. Ben hem bütün öğrencilerimize hem de temmuzdan itibaren tatilleri başlayacak olan bütün öğretmenlerimize güzel bir tatil diliyorum.   

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım