SPİL DAĞI’NDAKİ ÇEVRECİ BALIKESİRLİ 13.06.2018


Bu makale 2018-06-13 12:28:02 eklenmiş ve 529 kez görüntülenmiştir.
Ramazan KARACA

 

     İnternette karşıma çok etkilendiğim kısa bir tanıtım program çıktı. Bir bankanın yaptığı bu tanıtımın ismi “Değerlerimizi Yaşatanlar” … 64 yaşındaki birisinin gerçekleştirdiği bu duyarlı olay yurdum insanını ne kadar güzel anlatıyordu. Hele ki bir de bu kişi Balıkesirli olunca daha da bir duygulandım.

     Efendim, Mehmet Şafak aslen Balıkesirli ve 1979 yılından bu yana Manisa’da yaşıyor. Bu hemşerimiz içindeki doğa sevgisinden dolayı Spil Dağı’nda bulunan yaban ağaçlarına aşı yapıyor. Hem de yıllardır. Bir arkadaşı teşvik ediyor ve aşağı yukarı 40 yıldır bu işi yapıyor. Yani yıllardır kilometrelerce yürüyor ve yaban ağaçlarını aşılıyor. Son iki yıldır kendisine İsa Demirhan isimli daha genç bir arkadaşı da eşlik ediyor. O da aşı yapmayı Mehmet Şafak’tan öğrenmiş. Kendisine çok saygı duyuyor ve onu bir doğa aşığı, hayvanları çok seven birisi olarak anlatıyor.

     Peki bundaki amacı nedir diye sorarsanız, şu şekilde anlatıyor… Yaban ağaçlara yaptığı aşılar ile dağda bulunan hayvanların beslenmesine katkı sağlıyor. Bu aşı yaptığı ağaçlar meyve veriyor. Bu aşamaları da bizzat takip ediyor ve o meyveleri görünce çok mutlu ve huzurlu oluyor Mehmet Bey… Onun için en mutlu olduğu anlar, o meyvelerin üzerinde beslenen kuşları seyretmek… İşte bu duygu ve düşüncelerle bu işi severek isteyerek, hiçbir ağaca zarar vermeden, tamamen verimi olmayan ağaçları aşılayarak yapıyor. En tenha yerlerde yaban hayvanlarının uğrak yerlerinde aşı yapıyor. İnsanların uğrak yerlerine daha az yaptığını söylüyor. Amacı yaban hayvanlarının daha çok yararlanmasını sağlıyor. Doğayı sevmek, doğaya hizmet etmek, doğadaki yaşama hizmet etmenin çok güzel bir duygu olduğunu ifade eden hemşehrimiz, bu işi sağlığının el verdiği sürece yapacağını söylüyor.

     İşte beni etkileyen ve buraya da yazmak istediğim olay kısaca bu… 5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak kutlanıyor. Daha birkaç gün önce yine kutlandı. Böylesi örnekler hızla kirlenmekte olan dünyamız için ne kadar hoş bir davranış. Bizler de çevre kirlenmesine karşı mutlaka bir şeyler yapabiliriz. İşte çevreyi korumak için yapmamız gerekenler:  

Akar ve durgun sular, atıklar ile kirletilmemeli, biriken çöpler hemen kaldırılmalı,

Zararlı hayvanların, böceklerin özellikle, karasinek ve sivrisineklerin üreyip çoğalmaları engellenmeli,

Kanalizasyon borularındaki patlamalar hemen ilgililere bildirilmeli.

Yakıtların tam yakılması sağlanmalıdır. Böylece hem enerji kaybı hem de hava kirliliği önlenmiş olur.

Doğal çevrenin kirletilmesi yasalarımıza göre suçtur. Bu suçu işleyenlere para ve hapis cezaları verilir.

Doğal çevre bizim çevremizdir. Biz doğayı korudukça doğa da bizleri korur. Havaya, suya, toprağa karışan kimyasal atıklar doğayı etkiliyor. Bu atıkların çoğalması insan sağlığını bozuyor.

Kısaca çevre sorunları, sağlımızla yakından ilgili bir konudur.

Bulunduğumuz yeri kirletmeyelim. Doğal çevrenin güzelliklerini korumak hepimizin görevidir. Bu konuda girişilen çalışma ve çabalara katılalım. Soluduğumuz havanın, içtiğimiz ve kullandığımız suların, bulunduğumuz yerin temiz olmasını istiyorsak çevre kirliliğine engel olalım. Sağlığımıza uygun bir çevrede yaşamak için doğal çevremizi koruyalım…

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım