BİLET PARASI 14.06.2018


Bu makale 2018-06-14 12:03:57 eklenmiş ve 571 kez görüntülenmiştir.
Aslan TORUN

Bugün size bir hikaye anlatmak istiyorum sevgili okuyucularım.

Annem ve babamla bir sirk bileti kuyruğunda bekliyorduk. Sonunda bilet gişesiyle aramızda tek bir aile kalmıştı.Hepsi de 12 yaşın altında tam 8 çocukları vardı.Çok varlıklı olmadıkları her hallerinden belliydi.Üzerinde ki elbiseleri  pahalı şeyler değildi ama tertemizdi.Çocuklar babalarının arkasında ikişerli sıra olmuş, el ele ve terbiyeli terbiyeli  sıranın kendilerine gelmesini bekliyorlardı.Neşe içinde  palyaçolar, filler ve o gece görecekleri değişik şeyler hakkında konuşuyorlardı. Daha önce hiç sirke gitmedikleri  konuşmalarından belli oluyordu. Anneyle baba gururla çocukların önünde duruyorlardı, el ele tutuşmuşlardı. Gişede ki  memur  babaya kaç bilet istediklerini sordu. Baba ‘İki tane eşimle kendim, 8 tane de çocuklarım için bilet istiyorum’ dedi. Gişe memuru biletlerin bedelini  söyledi.Babanın eli annenin elinde ayrıldı ve başı öne düştü,  dudakları titremeye başladı, gişeye biraz daha yaklaştı ve ‘Ne kadar dediniz’ diye tekrar sordu.Gişe memuru biletlerin bedelini tekrar söyledi.Adamın o kadar parası yoktu.Şimdi nasıl dönüp çocuklarına onları sirke götürecek kadar parası olmadığını söyleyecekti?

Babam bunu fark edince hemen elini cebine soktu, cebinden bir 20 dolar çıkarttı ve yere düşürdü. Babam sonra yere eğilirken, adamın omzuna dokundu ve ona’ Affedersiniz bu  para cebinizden düştü’ dedi.Adam olan biteni anlamıştı.Babamın gözlerinin içine baktı, babam yerden aldığı 20 doları onun avucuna koydu. Adam dudakları titreyerek babama ‘Teşekkür ederim, çok teşekkür ederim bayım, bu yaptığınız benim ve ailem için önemi çok büyük, bu iyiliğinizi hiç unutmayacağım ‘ dedi.

Gösteriden sonra babamla arabamıza binip eve geri dönerken mutluluğumuz bir kat daha artmıştı. 

Evet sevgili okuyucularım  mübarek ramazan ayının son günlerine yaklaşmaktayız.Rahmeti , manevi ikliminin sonsuz olan bir ayın son günleri yaklaşıyor. Bu ayda yapılan ufak bir iyiliğin karşılığı belki de başka zaman yapılan iyiliklerden kat kat daha fazladır. Yukarıda ki örnekte gördüğümüz gibi  o 20 dolar o adam için beklide hiç önemsenmeyecek kadar ufak bir sadaka yerine geçebilir, ama o fakir aile için belki bir servet sayılabilir.Onun için bu ayda elimizden geldiğince etrafımızda ki fakir yoksul ve muhtaç kişileri sorup araştırıp onlara elimizden geldiğince yardım yapmamız lazım.Bazen sokakta ev ev dolaşarak veya bilhassa teravih namazlarından sonra cami kapılarında dilenen insanlar görmekteyiz.İnsan bunlara  yardım yapıp yapmamakta tereddüt ediyor.Versen bir türlü vermesen bir türlü.Ben şahsen vermediğim zaman üzülüyorum, dilenen kişi acaba gerçekten fakir ve muhtaç mı diye tereddüt ediyorum.Bazen bunun aksi de oluyor şahıs artık bu dilenme huyunu adet haline getirmiş ihtiyacı olsa da dileniyor, olmasa da dileniyor. İşte bunu tespit etmek ne yazık ki mümkün olmuyor. Biz yinede karşımızda ki kişinin ne olduğunu fazla düşünmeden elimizden geldiğince yardım yaparsak daha iyi olacağı kanaatindeyim. En azından biz o yardımı yaparken karşımızda ki kişinin durumuna göre değil sadece Allah rızası için yaptığımızın niyetinde olduğumuzdan sevabını ona göre alacağımızı düşünmeliyiz.Şimdi den herkese hayırlı bayramlar diliyorum. Sağlıklı ve esen kalın.Aslan TORUN    

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım