BİR BAYRAM DAHA GEÇTİ 19.06.2018


Bu makale 2018-06-19 17:29:49 eklenmiş ve 506 kez görüntülenmiştir.
Aslan TORUN

 

 Bir bayramı daha geride bıraktık. Allah daha nice bayramlara kavuşmayı  nasip eder inşallah. Her yıl kutladığımız iki dini bayram insanlık duygularımızın doruk noktasına ulaştığı müstesna günlerin yaşanmasıdır.Bu bayramlar  insanlığımızı, sevgimizi merhametimizi ve her türlü güzelliği yaşadığımız günlerdir.Bu bayramlar bizi birbirimize kaynaştıran,  sevgi ve saygı içinde birbirimizi kucakladığımız ,dargınların barıştığı kısır çekişmeleri bırakıp eşle dostla büyüklerimizle bütünleşip bir arada olmanın,  akrabalık ve komşuluk bağlarının güçlenmesini ve pekiştirilmesini sağlayan günlerdir.Aynı düşünce ve duyguların yaşanmasına  birlik , beraberlik,  merhamet ve huzurun kardeşlik , af, mağfiret, sevmek ve sevilmenin yaşandığı müstesna günlerdir.Gelenek ve göreneklerimizin yaşatıldığı ,eşin dostun büyüklerin ziyaret edilip gönüllerinin alındığı ve bu güzel adetlerimizin gelecek nesillere aktarıldığı zaman dilimleridir. Bayram günleri bir olduğumuz birlik olduğumuz günlerdir. Aslında bu yaşadığımız güzellikleri sadece bayram günleri değil yılın her gününde ve her zaman yaşamamız gerekir. Senede hiç olmazsa bir defa sılai-rahim yapmalı, hiç olmazsa bayramlarda uzaklarda ki eşimizi dostumuzu ve akrabalarımızı ziyaret edemezsek bile en azından mesajla veya telefonla arayıp gönüllerini almamız lazım. Ne yazık ki artık bayramlar eski ve güzel  özelliklerini kaybedip  son yıllarda tamamen tatile gidilip, deniz sahillerinde amacından uzak bir şekilde yaşanmaya başlayan zaman dilimleri haline geldi. Ama yinede bayramı en güzel bir şekilde yaşadığımız bu güzel günlerde meydana gelen birkaç  üzücü olaydan bahsetmeden geçemeyeceğim, bunların en önemlisi  bayramlarda meydana gelen trafik kazalarıdır.Şu ana kadar ne yazık ki 50 ye yakın vatandaşımız trafik kazalarında hayatını kaybetmiştir . Onca tedbire kontrole ve uyarıya rağmen maalesef bu kazaları önlemek mümkün olmuyor,aşırı hız, alkol,uykusuzluk ve başka nedenlerle meydana gelen kazalara artık alışır olduk. Ne olur biraz daha sabır dikkat ve kurallara uyarak güzel bayram günlerimizi neşe sevinç içinde yaşamak varken yasa ve üzüntüye çevirmeyelim.

  Bir diğer üzücü olay, ramazanda  bile terörün devam etmesi ve askerlerimizin   şehit edilmesidir. Bunlar artık ne ramazan , bayram ne başka şey dinlemiyor hala aynı melanetlerine devam ediyorlar. 30 yılı aşkın bir süredir onca akıttıkları masum kanı bunları doyurmaya yetmedi. Artık dağda şehirde bitme nokta geldiklerinin  son çırpınmaları olduğunu kabul etmek istemiyorlar. Dış güçler halen bunları desteklemeye devam ediyorlar ama inşallah en kısa zamanda bunların sonu gelecektir.

  Bir başka yaşadığımız veya bayram boyunca izlediğimiz üzücü olayda Orta  doğuda yani Filistin de  yaşanan olaylar ve akıtılan Müslüman kanıdır. Dünyanın gözleri önünde suçsuz masum garip ve çaresiz sırf müslüman oldukları için binlerce insan öldürülüyor, evleri yakılıyor, yıkılıyor, yerlerinden yurtlarından kaçırılıyor, hatta kaçarken bile arkalarından vurularak öldürülüyorlar,  kimsenin kılı kıpırdamıyor. Daha önce Bosna da, Arakanda yaşanan soykırım şimdide Filistin de yaşanmaya devam ediyor. Irakta Suriye de, Arakanda Yemende akan Müslüman kanı şimdide Filistin de akmaktadır. Birleşmiş milletler ve ötesi berisi ufak bir kınamadan başka yaptıkları bir şey yok. Akan Müslüman kanı olduğu için umurlarında değil. Bir hristiyan veya Yahudinin burnu kanasa ortalığı ayağa kaldırırlar. Bu büyük insanlık dramına Türkiye den başka ses çıkaran çırpınan durdurulması için çaba gösteren başka bir ülke yok. Onca Müslüman ülke başı kuma gömmüş bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyerek  ufak bir  çaba gösterme veya bir kınama bile yok. Yazıklar olsun hepsine. Allah bir gün akan Müslüman kanının hesabını onlardan da soracaktır elbette.

  Bu ramazanı biz de çoğunluk evimizde geçirmeye çalıştık.Gündüzleri oruçla, geceleri de teravi ve mukabele okuyarak ibadetimizi yerine getirmeye çalıştık.Yukarıda resimde görüldüğü gibi her gün ikindi namazını kıldıktan sonra B.evler camiinde mukabele okumaya çalıştık.Cami hocaları A.Samet hoca İsmail hoca ve genç hafızlar Mustafa, İsmail ve Necmettin hocalara çok teşekkür ediyoruz.Özellikle ayağa kırık halde mukabele okuyarak büyük bir fedakarlık gösteren Mustafa ya çok teşekkür ediyoruz. Arife günü mukabele bittikten sonra hatim duasını büyük bir coşkuyla tamamlayan İsmail hocaya da yine çok teşekkür ediyoruz.

  Daha nice güzel bayramlarda buluşmak üzere sağlıklı ve esen kalın.

 

Em.Sağ. Yazar. Aslan TORUN

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım