TEKNOLOJİYİ KÜFÜR İÇİN KULLANMAK !


Bu makale 2017-03-12 15:50:10 eklenmiş ve 388 kez görüntülenmiştir.
Ramazan KARACA

Geçtiğimiz hafta içinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Teknoloji Buluşmaları Balıkesir’de gerçekleşti. Yapılan konuşmalarda, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun bir cümlesi dikkat çekti: “Millet teknolojiyi para kazanmak için kullanıyor, biz ise küfretmek için.”  Birlik Gazetesi’nde de bu haber manşetten verildi. Şöyle bir düşününce hak vermemek elde değil Başkana…Hakikaten de özellikle teknolojinin son nimetlerinin daha çok bu yönde kullanıldığını rahatlıkla görebiliyoruz. Tabii Başkan burada dikkat çekmek için bu örneği veriyor, ama gerçekten de teknolojiyi amacına uygun kullanabiliyor muyuz? Bu soruya evet demek pek mümkün değil. Artık hemen hemen herkesin elinde bulunan akıllı telefonlar ile büyük bir kitle, nimetlerinden yararlanmak yerine daha başka amaçlar peşinde koşuyor. İlk madde olarak, egolarını tatmin etme aracı olarak kullanıldığını söyleyebiliriz. Bireysel olarak yapılan kullanımlarda, topluma, çevreye, yaşadığı şehir ve ülkeye katkı anlamında teknolojinin büyük oranda kullanılmadığını söyleyebiliriz. Yukarıda da yazdığım gibi, özellikle egoların tatmini konusunda oldukça fazla bir kullanım var. Artık azalmasına rağmen tabakları dolu dolu yediği yemeği ve mekânları paylaşanların amacı ne ola ki? Yapılmasa daha iyi ama hadi bunlara biraz da olsa masum paylaşımlar olarak bakalım; ya kin, nefret ve düşmanlık kusan yazı ve paylaşımlar ile sahte hesaplarla yapılan küfürlere ne diyeceğiz? İşte TOBB Başkanının bahsettiği ve güzel bir yöntemle dikkat çektiği bu… Hâlbuki teknoloji yine başkanın dediği gibi para kazanmak için elbette kullanılacağı gibi, çok çok yararlı işler için de kullanılmalıdır. Örneğin hastalık ve ölümlerin buradan duyurulması ne kadar yararlı bir kullanımdır. Çünkü çok hızlı bir şekilde böylesi önemli durumlar insanlara duyurulmaktadır. Ben birçok ölüm ve hastalık haberini sosyal medyadan almışımdır. Artı bütün yararlı faaliyetlerin de buradan duyurusu yapılabilinir. Gelelim para kazanma işine… Rifat Hisarcıklıoğlu aynı toplantıda salona da soruyor: “Aranızda E- ticaret yapan var mı?” diye. Tabii ki yok. Oysa bu işten para kazanma dönemi artık çok hızlı bir şekilde artıyor. Ülke genelinde de Balıkesir ölçeğinde de şimdilik biz biraz daha yol alacağız anlaşılan. Gençlerin, önünde daha ticari anlamda geleceği olanların bu imkânı sonuna kadar kullanmaları lazım. Türkiye ekonomisine yön veren bütün sektörlerin başında bulunan kişinin, bu tavsiyesine uymak mutlak surette fayda sağlayacaktır. Bu yönde teşebbüse geçen, rakiplerinden çok çok önde olacaktır. Başkanın bir cümlesi belki de birçok kişiye ilham kaynağı olmuştur diye ümit ediyorum. Çünkü “bu E-ticaret devrimini de ıskalarsak bir 2 yüz sene daha beklemek zorunda kalırız” diyor.

BAŞKANDAN VALİYE OKUL SÖZÜ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Teknoloji Buluşmaları için geldiği Balıkesir’de Vali Ersin Yazıcı’yı da makamında ziyaret etti. Bu ziyaret esnasında Vali Yazıcı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Hisarcıklıoğlu'ndan, Balıkesir'e okul isteğinde bulundu.

Vali Ersin Yazıcı'nın isteği üzerine TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da, Balıkesir'e okul  yapma sözü verdi. Eğitime büyük öncelik tanıdıklarına dikkat çeken Vali Yazıcı, "Eğitime verdiğimiz önem çerçevesinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden Balıkesir'e okul yapmasını arzu ettik. Kendileri de en kısa süre içerisinde bir okul yaptıracaklarını ifade ettiler. Şahsım ve Balıkesirli hemşerilerim adına teşekkür ediyorum." dedi.

İşte bu da güzel bir gelişmeydi; geçen haftadan kalan. Hisarcıklıoğlu’na biz de buradan teşekkür ediyoruz.

HAYDİ BALKES

 

Balıkesirspor geçtiğimiz hafta kendi evinde lider Evkur Yeni Malatyaspor ile karşılaşmıştı. 90 artıda beraberliği koparmıştı. Zor bir maçtı, ama bugün yine zor bir maça çıkıyor Balkes. Bugün saat 18.30’daki maçta ikinci sıradaki Sivasspor ile karşı karşıya gelecek. Bu da zor bir maç, ama kazanılmayacak bir maç değil. Haydi Balkes diyoruz. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım