ÖNCE SAĞLIK 27.06.2018


Bu makale 2018-06-27 12:36:59 eklenmiş ve 189 kez görüntülenmiştir.
Ramazan KARACA

 

     Atalarımız zaten yıllar önce çok güzel ifade etmiş: “Her şeyin başı sağlık” diye… Bu sözün üzerine laf edilmez ama yine de birkaç kelam etmek istiyorum.

     İnsanların yaşı ilerledikçe sağlık konusu üzerinde daha fazla durdukları bir gerçek tabii ki… Bizim de biraz bundan oluyor. Yaşlarımız ilerliyor. İnsanın gençken göze aldıkları ve yapmak istedikleriyle, yaşı ilerledikleri arasında fark mutlaka çoktur. Gençken her şeyi göze alabiliyorsunuz. Hiçbir şey umurunuzda bile değil. İleriki yaşlarda ise insanları en çok mustarip eden sıkıntıların başında sağlık sorunları geliyor. Sağlıklıysanız hemen hemen hiçbir sıkıntı yaşamıyorsunuz ilerleyen yaşlarınızda da… Bunu etrafımızdaki yaşlılardan da görebiliriz. Turp gibi, delikanlı gibi yaşlılar da görüyoruz etrafımızda… Bunlara soruyorsunuz, cevapları hazır. Hiç sigara içmediklerini, fazla bir şeyi sıkıntı etmediklerini ve de beslenmelerine dikkat ettiklerini söylüyorlar. Yani gençliklerinde ektiklerini şimdi biçiyorlar. Bunlar hep yaşayanların anlattıkları. Allah ömür verirse bizler de ilerleyen yaşlarımızda göreceğiz.

     Ama daha şimdiden yani önümüzde en azından bazı önlemler almaya fırsat varken yapabileceklerimiz olduğunu da unutmayalım. Yapılan tavsiyeleri dinlemekte fayda var diye düşünüyorum. Kızım Tıp Fakültesine başladığı yıllarda bana sigara konusunda çok yüklenmişti. Sonunda artık “İhtiyarladığında çok sıkıntı çekmeni istemiyorum, bırak artık şu mereti” diye iyice bastırınca 15 Mayıs 2005 yılında (hiç unutmadım, nasıl unuturum) sigarayı bıraktım. Bir tek bile içmedim. Bir tane yaksam üç gün sonra paket cebimde olacağını bildiğim için, o bir taneyi hiç yakmadım. Allah’a şükür artık unuttuk gitti. Allah herkesi bu meretten kurtarsın. Bütün uzmanların başta terkedilmesi gereken sigara başta sağlığımızı etkileyen en önemli faktör…

    Dün öğle saatlerinde gazeteleri okurken ünlü hekim Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun yazısını okuduktan sonra ben de bunları biraz paylaşmak istedim. Müftüoğlu sağlıklı yaşama konusunda çok önemli bilgiler sunmuş. 80 mühim “İYİ HAYAT TAVSİYESİ” veriyor bizlere… Böylesine tecrübeli, 50 yıllık hekim ve üst düzeyde kişilerin sağlığına yıllarca bakmış ve dünyadaki bütün tıbbi gelişmeleri yakından takip eden ve bunları kendi süzgecinden damıtan bir hocanın dediklerine kulak vermek gerekir diye düşünüyorum.

     Yazı uzun ve buraya sığmaz isterseniz dünkü gazeteden bakıp okuyabilirsiniz. Ama şöyle bir özet yapmak mümkün. Müftüoğlu ilk yirmi tavsiye için şöyle bir ana başlık atmış: AZ VE ÖZ YE, BOL BOL YÜRÜ…

İkinci yirmi için: AİLENİ SAĞLAM VE BÜYÜK TUT…

Üçüncü yirmi için: AZ DERT ÇOK ARKADAŞ EDİN…

Dördüncü yirmi için de: DURMA, DÜŞME, ÜŞÜTME VE ÜZÜLME…

Bu ana başlıklarda tam 80 mühim tavsiye… Bu bana biraz da yıllar önce Eğitim Enstitüsünde bir hocamızın hayat felsefesi olarak üzerine basa basa söylediği bir sözü aklıma getirdi: “Ayağını sıcak tut, başını serin, kendine bir iş bul düşünme derin derin”

     Osman Müftüoğlu hocanın tavsiyelerinin ana başlığı da aşağı yukarı bu sözü özetliyor. Maddelerden bir tanesi de yine kulağa küpe olacak cinsten: “Ruh ve bedenini bir arada tut, birbirinden ayırma, zira beden un, ruh su, oluşan hamur ise sensin.”

     Sağlık Allah’ın bize büyük bir lütfu, onu iyi korumamız lazım. Elbette insanın bir de kaderi ve ömrü var. Biz buna iman ediyoruz. Ama dinimiz ne diyor “Önce tedbir, sonra tevekkül” Sağlığımızı korumak için yaptıklarımız da bizim için bir tedbirdir; sonrası Allah’ın taktiridir… Allah hepimize sağlıklı bir ömür versin inşallah…

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım