TATİL BELDELERİMİZ VE KUZEY EGE 10.07.2018


Bu makale 2018-07-10 12:43:53 eklenmiş ve 241 kez görüntülenmiştir.
Ramazan KARACA

Yaz tatilinin tam ortasındayız. Seçimlerde geçti ve imkânı olanlar, fırsat oluşturanlar kendilerini tatil yörelerine atıyorlar.  Yapılan paylaşımlarda görüyorum ki, insanlarımız yoğun geçen stresli günlerin ardından kendilerini huzur, sağlık ve de sükûnetin olduğu yerlere atmak istiyorlar. E, hakları da tabii ki herkesin. 
     Peki, tatil beldelerinde durum nedir? Geçmişte bir değerlendirme okumuştum. Bir köşe yazarının, İstanbul’da ne varsa burada da var, şeklinde özetlenebilecek bir değerlendirmesiydi bu… Sonunda da soruyor zaten: “O zaman ben burada ne arıyorum?” Çok doğru bir soru sormuş. Yıllar öncesinin Bodrum’u, Marmaris’i vs tatil beldeleri artık yok. Sakinlik, dinginlik ve de kafa dinlemeye uygun yerler olmaktan çıktı oraları…
     İşte tam da burada bizim, özellikle Kuzey Ege dediğimiz, Körfez bölgemiz olmak üzere İlimiz sınırları içerisindeki tatil beldelerinin kıymetini bilmek lazım. Sözü mutlaka Balıkesir’e getirmemiz gerekiyor, çünkü neticede bizim önceliklerimiz ve de ana konumuz hep Balıkesir. Öyle bir beldelerimiz var ki; ben artık birkaç yıldır daha geniş zamanlarda görme imkânı buluyorum, anlatmakla bitiremeyiz. Zaten anlatmakla da olmaz, gezilir ve de görülür ancak o zaman anlaşılır. 
     Birincisi coğrafi özellikleriyle birlikte havası. Bilmem anlatmaya gerek var mı havasının insanlara sağladığı yararları. Artık temiz hava ve faydaları kısmıyla birlikte kanser vakalarında buraya gelinip tedavi sürecini geçirenler var. Çünkü uzmanlar anlatıyor ve de bizler de öğreniyoruz; kanserin 1 numaralı düşmanı oksijendir. Bu oksijenin de en bol olduğu beldeler bizim Körfez bölgesidir. Artık bu yönde sektörel çalışmalar da yapılıyor ve önemli yatırım planlamalarının başladığı ifade ediliyor. Biz tabii ki çok yakınız ve de bir yerde içindeyiz ve kıymetini kadrini yeteri kadar bilmiyoruz. Bilenler biliyor ve de bu nimetten yararlanılması anlamında çalışmaları başlatıyorlar. 


     Yine bu yerlerdeki denizimiz… Münferit atıklar ve kirlenmeleri bir kenara bırakırsak temiz ve soğuk bir denizimiz var. Soğuk olması bir handikap değil bence. Düşünün güneyde hava hem aşırı sıcak hem de denize giriyorsunuz sıcak bir su… Peki, biz serinlemeye gelmedik mi? Yani o bölgelerdeki aşırı sıcaklar yazın insanı bunaltan bir pozisyona bürünüyor. Klimalı odalardan dışarı çıkamıyor insanlar. Ama bizim bu beldelerde öyle mi, tam tersi bir durum söz konusu.
     Yukarıdan beri anlatmaya çalıştığım Balıkesir vilayeti olarak tatil beldelerimizin gerçekten çok özel olmasıdır. Peki, negatiflikleri yok mu? Tabii ki var. Bunları da zaman zaman anlatmaya çalışıyoruz. Birçoğunun Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin senkronizasyonuyla halledilebileceğini söyleyebilirim. Öyle problemler var ki, ne tek başına büyükşehir ne de tek başına ilçeler halledebilir… Birlikte ve belli bir uyum içinde meseleler çözülebilir diye düşünüyorum. Ben tabii olaya çok genel bakıyorum. Tek tek ele alınabilecek birçok iş var ki onlara bizim köşelerimiz yetmez. Bu meselelerin de önümüzdeki günlerde ve yıllarda halledilmesi durumunda bizim beldelerimizin önü çok açık.     Tatili tatil gibi geçirmek isteyenlerin artık çok moda yerlerden daha dingin ve de sakin yerlere kaçmaya başladıklarını ve de kaçacaklarını düşünüyorum. Çünkü adı üstünde tatil, trafik başta olmak üzere aynı sıkıntı ve stresleri yaşayacaksak neden oralara gidelim ki?

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım