1 DAKİKA EŞİTTİR BİR YIL


Bu makale 2017-03-15 12:44:15 eklenmiş ve 1587 kez görüntülenmiştir.
Ramazan KARACA

Konu çok önemli olduğu için ben de gündemdeki 1 dakikalık gecikme üzerine birkaç cümle yazmak istedim. Geçtiğimiz pazar günü yapılan YGS’de bu yıl ilk defa uygulanan kuralla ve neredeyse 1 dakika bile geç gelenlerin içeriye alınmaması hepimizi derinden etkiledi. Bu sınavları iki çocuğumla yaşamış, eğitimci kökenli birisi olarak, olayı iki boyutundan da şöyle bir değerlendirmek istiyorum.

Canınızdan bile önce tuttuğunuz çocuğunuz, yıllarını vermiş ve hayıtının bundan sonraki bölümünü belirleyecek olan sınava girecek. Bunun için, aylar yıllar içinde çok büyük emekler verilmiş.  Maddi ve manevi olarak üst düzeyde fedakârlıklarda bulunulmuş. Anne baba yememiş içmemiş, çocuğunu dershanelerde, özel hocalarda bu sınava hazırlamış. Çocuk desen gecesini gündüzünü bu sınava endekslemiş. Bu yarışı önde kazanabilmek için ne gerekiyorsa yapılmış. O sabahın gecesinde aile de çocuk da neredeyse uyku uyuyamamış; sabahı zor etmiş. Anne baba sabah erkenden kalkmış ve çocuğuna en güzel kahvaltıyı hazırlamış, uzmanların önerileri ile ilgili ne gerekiyorsa yapmaya çalışmış. Çocuklarına bu yıl 9.45’ten sonra kimse alınmayacak uyarısını tekrar tekrar hatırlatmış, buna uygun bir saatte evden çıkılmış, sınav merkezine çocuğunu yerleştirmiş ve kendileri de bahçede bir yerde sınav sonucunu beklemiş. Hatta yukarıda unuttum, birçok kişi de bir gün önce gidip sınav salonunu ve sınıfını gezmiş… Bu yazdıklarım sınava giren öğrencilerin hemen hemen tamamına yakınının gerçekleştirdiği bir durum.

Şimdi gelelim diğer boyutuna…Yani sayıları az da olsa geç kalan ve sınava giremeyenlerin durumuna. Allah aşkına kim sınava geç kalmak, hayatının bu çok önemli dönemecinde toslamak ister. Tabii ki istemez. Yani istem dışı ve olağanüstü sebeplerden dolayı bu başına gelmiştir. (Uyuyup kalma, trafik, adresi bulamama, kaza yapma, bir belgeyi unutup tekrar eve dönme vs. birçok sebep sayabiliriz. Ama unutmayalım bunlar insani sebeplerdir.) Burada hemen kestirip atabiliriz: “Kardeşim onu ben mi düşüneceğim, o yaşa gelmiş zamanında gitseydi” diyebiliriz. Nitekim o yönde açıklamalar da var. Bunlarda haklılık payı var. Ama bu yıl bu uygulamayı çok katı bir şekilde koyan yetkililer, çok değil 1 dakika düşünselerdi, yani bu ihtimali düşünselerdi bir ara çözüm bulabilirlerdi. Çünkü 1 dakika geç kalanla, başlamasına 1 dakika geleni nasıl bir tutarsın? Daha geride 14 dakika varken buna bir çözüm mutlaka olurdu. Bu uygulananları empati ve vicdan muhasebesi yaparak düşünmek zorundayız. ÖSYM bir kural koymuş tamam; kuralları uygulayan neticede insan. O kapıdakilerin katı tutumları nedeni ile vakit kaybedenlerin görüntüleri dolu. Benim düşüncem bu yıl bir ilkti ve ilk olması nedeni ile bu durumlara karşı mutlak surette geçiş tedbirleri alınmalıydı. O giremeyen çocuğun 1 yıllık emeği de böyle heba edilmemeliydi. Evet, ben de katılıyorum, müsamaha gösterilseydi yine daha geç gelenler de olacaktı, ama o 1 dakika benim içime oturdu. Saatin yanlış olabilir be kardeşim. İzmir’den bir kızımız “ben 20 dakika kala geldim, kapıda engellenince almadılar” diyor. Gerçekten de üzgünüm. Üzüntüm de ilk defa bu uygulamayı yapan yetkililerin buna göre bir geçiş çözümü bulamamasınadır. Belki de o çocuklardan hayata küsenler bile olacak ve belki de bir daha sınava giremeyecekler. Değişik nedenlerden dolayı yaptıkları bir hatanın bedelini çok ağır ödeyecekler. Son sözüm de anne baba ve gençlere: “Biraz daha dikkat edelim be kardeşim”

14 MART TIP BAYRAMI

 

Dün 14 Mart Tıp Bayramı idi. Ben de kendi kızım ve damadım başta olmak üzere bütün hekimlerimizin ve sağlık camiasının Tıp Bayramını kutlarım. Onlar, olmazsa olmazlarımız. Allah eksikliklerini göstermesin. Aynı zamanda çok meşakkatli bir iş. Tahsilini yapması bile o kadar zor bir olay ki, insan kendisi yaşamadan farkına varamıyor. 6 yıl Fakülte 5 yıl ihtisas hiç de kolay değil. Mesleği icra etmek, zaten ayrı bir zorluk. Çünkü söz konusu olan insan hayatı. Onun için onlara biraz anlayış göstermemiz gerekiyor.       

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım