SEYAHAT NOTLARI 31.08.2018


Bu makale 2018-09-01 09:28:20 eklenmiş ve 519 kez görüntülenmiştir.
Aslan TORUN

 

Meclis binalarını ziyaret ettikten ver elini Anıtkabir. Yine yer altı metrosuna biniyor Anıtkabire doğru yola çıkıyoruz.Metro  yolculuğu hem rahat hem de kısa sürüyor ve Anıtkabire varıyoruz.Uzun zaman sonra Anıtkabiri ziyaret edeceğim için bayağı heyecanlı ve meraklı duygular yaşıyorum.Girişte kontroller yapıldıktan sonra sıcakta yürümek zor olduğundan servise binerek Aslanlı kapıdan ilerleyerek Anıtkabirin içinde  merdivenlerin yanında servisten inerek merdivenlerden çıktıktan sonra mozelonun önüne doğru ilerliyoruz.Sanki ilk defa ziyarete gelmiş gibi heyecanlanıyorum.Etrafımız kalabalık, resim çektirmekte ve ilerlemekte zorluk çekiyoruz.Kadın erkek yaşlı çocuk ve bilhassa geçler ve öğrenciler çoğunlukta.Heyecanlanıyor tatlı bir  gurur ve sevinç yaşıyorum.Sonra yan tarafa ve çıkışa doğru uzanan içinde Atatürk e ait hemen hemen her şeyin bulunduğu müzeye yöneliyoruz.İlerlemekte, seyretmekte ve yürümekte zorluk çekiyoruz.Kalabalıklar Atayı ziyaret etmenin heyecanı ve gururunu yaşıyorlar. Bir kere daha heyecanlanıyor gururlanıyor ve böyle bir öndere ve dehaya sahip olduğumuz için kendimizi bahtiyar sayıyorum. Herkesin ama herkesin mutlaka Anıtkabiri ziyaret  etmesi gerektiğine bir kere daha şahit oluyoruz.

  Vakit ilerliyor  ve trenimizin kalkacağı saat yaklaşıyor. Anıtkabirden ister istemez ayrılıyor ve son durağımız  Cebeci Askeri şehitliği oluyor. Türkiye nin en büyük ve en güzel askeri şehitliğini ilk defa ziyaret ederken heyecanım ve üzüntüm son haddine varıyor. Şehitlik adeta bir cennet bahçesini andırıyor. Bir tarafta eski yüksek rütbeli subayların ve bir tarafta da şehit olan astsubay er ve diğer askerlerin yattığı şehitliğe girince duygu düşünce ve üzüntülerimiz bir birine karışıyor.Çünkü diğer şehitlerle beraber Nihat kardeşimizin biricik ve tek  oğlu da burada yatıyor.Gölcükte astsubay olarak görev yaparken 2015 yılı Ekim ayında bir eğitim uçuşu için Konya ya giderken bozuk ve sisli bir havada İzmit te Kartepe mevkiinde arızalanıp düşen ve 3  asker arkadaşıyla beraber şehit olan sevgili Mehmet in mezarını ziyaret ediyoruz.Çiçeklerle süslenmiş güzellikler içinde cennet bahçesinden bir yer gibi mezarında diğer şehitlerle beraber uyuyor sevgili Mehmedimiz. Duygularımızın tavana vurduğu bir heyecan ve üzüntüyle beraber göz yaşlarına boğuluyoruz.Yasinler, İhlaslar Fatihalar okuyoruz.Ben büyük üzüntü yaşarken Nihat kardeşim gayet metanetli bir şekilde oğlunun mezar taşını öpüyor, beraberce solmaya yüz tutan çiçekleri ayıklıyor ve mezarını suladıktan sonra çıkışa doğru dönerken yeni bir şehit ailesinin her gün sabah gelip akşama kadar şehit çocuklarının mezarı başında nöbet tuttuklarını öğreniyor  ve  bu  aileyi teselli etmekte zorlanıyoruz.Ve gözyaşları arasında şehitlikten ayrılıyor tren garına doğru yola çıkıyoruz.

   Tren garına varınca Doğu Ekpresinin kalkmasına yarım saatlik bir süre kaldığını görüyoruz.Artık biraz sonra Orta Anadolu dan doğuya Sivas, Erzurum ve Karsa doğru yola çıkacağız.Ver elini Anadolu. (devam edecek)

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım