OKULLAR AÇILIRKEN 14.09.2018


Bu makale 2018-09-14 16:27:09 eklenmiş ve 357 kez görüntülenmiştir.
Ramazan KARACA

 

Göz açıp kapayıncaya kadar bir tatil daha bitti ve artık koşuşturmaca başlayacak. Ülkemizde bulunan hemen hemen herkesi ilgilendiren tatlı ama bir o kadar da meşakkatli günler içindeyiz. 2018-2019 eğitim öğretim yılı birinci kanaat dönemi 17 Eylül 2018 Pazartesi başlayacak ve 18 Ocak 2019 Cuma sona erecek. Yarıyıl tatilinin ardından, ikinci kanaat dönemi ise 4 Şubat 2019 Pazartesi başlayıp 14 Haziran 2019 Cuma günü sona erecek. 2007 yılında alınan bir kararla ilkokul 1. sınıf öğrencileri okula 1 hafta önce başlıyordu. Daha sonra okul öncesi öğrencileri için de uyum süreci eklendi. Yıllardır devam eden bu uygulamaya bu yıl ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5. sınıf öğrencileri ve 9. sınıf öğrencileri de eklendi. Bu uygulamaya göre okula yeni başlayan 1. sınıf öğrencileri, ortaokula geçen 5. sınıf öğrencileri ve bu yıl ilk defa liseye başlayacak 9. sınıf öğrencileri 10 Eylül Pazartesi günü okula başladı.

     İşte yaklaşık 8 ay devam edecek olan bir maraton yine olacak. Evet, tam anlamıyla bir maraton, bir veya birkaç çocuğunu okula göndermek ve okutmak… Bunu veliler ve öğrenciler zaten yakinen biliyor. Bu işin içine giren herkes biliyor. Konu geleceğimiz; evlatlarımız. Bu yıllarda yapılacak olan yanlışların bedeli maalesef çok ağır oluyor ve de telafisi yok. Eğitimci, gazeteci olarak yıllarca birçok tecrübe yaşayan bir kişi olarak ifade edebilirim ki, geçen günler geri gelmiyor ve tren maalesef kaçıyor. Bu tren sadece çocuk için, anne baba için değil ülke için de kaçıyor. Ülke için çok faydalı olabilecek olan potansiyel gençler belki de yanlış bir tutum ya da sistem sonucunda gerekli yerlere gelmemiş olabiliyor.

     Bu genel değerlendirmenin ardından gelelim okullar açılırken yaşanabilecek olan ve her yıl hemen hemen yaşanan sıkıntı ve telaşlara… Okullar açıldığında anne babalar, çocuklarının yaş ve durumuna göre hangi okula ve nasıl verebilirim sıkıntısı yaşıyorlar. Hatta daha gerilere gidelim, anaokullarının seçimi ve yerleştirilmesi de dâhil olmak üzere bütün velilerin sıkıntısıdır, çocuğunu bir eğitim öğretim kurumuna yerleştirmek. Bundan sonraki aşamalar o okula ulaşımın veya götürülmenin sıkıntıları başlar. Çocuğumuz okula nasıl gidecektir? Büyük bir soru işaretidir bu mesele. Bunu da hallettik ardından okulla ilgili giyim ve diğer tedariklerin sağlanması aşaması vardır ki, aman Allahım… Başlı başına bunlar da birer probleme neden olur evlerde…

     Artık bundan sonrası devletin kurumlarının sorumluluğundadır. Ülke düzeyinde genel sorumluluğu olan Milli Eğitim Bakanlığı okullar açılmadan önce eğitim öğretim için startı verir ve bu dönem için yapılacak çalışmaları anlatır. Burada da bütün herkesin gözü kulağı oradadır. Çünkü mutlaka o yılla ilgili bir yeni uygulama ya da değişiklik söz konusudur. Çok uzun yıllardır böyle olmuştur.

     Ardından İllerde Valiler de üst düzeyde toplantılarını yapar ve her türlü tedbirin alınması çalışmalarını ele alır. Aslında problemler hemen hemen bellidir. Okullar açıldığında bütün Türkiye'de sabah ve akşam saatlerinde bir trafik yoğunluğu yaşanır. Hele kış geldiğinde yağışlar başladığında bu sıkıntı had safhaya çıkar. Ama maalesef yollarımız bellidir ve her geçen gün artan araç sayısı bu sıkıntıyı daha da arttırmaktadır.

     Okullar açıldığında yine önemli bir konu güvenli bir ortamda eğitim öğretimin sağlanmasıdır. Son yıllarda bu konu üzerinde çok ciddi tedbirler alınıyor. Bu konu tabi ki çok önemli ve ne kadar önlemler arttırılırsa o kadar iyi olur diye düşünüyorum.

    Vee o gün gelir… Büyük bir heyecan, sevinç, gurur ve onurla çocuklarımızı okullarına teslim ederiz. Gerisi artık eğitim ordusunun işidir. Hem onlara hem de milyonlarca öğrencimize yeni eğitim öğretim yılı hayırlı olsun diyor başarılar diliyorum.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım