SAMSUN'DAN SELAMLAR


Bu makale 2017-08-14 10:52:33 eklenmiş ve 207 kez görüntülenmiştir.
Aslan TORUN

   Bir Ayı aşkın bir süreden beri Akçay da yaptığımız tatile ara vererek memleketim Karadenize açılalım istedik.S ize bu satırları Samsun dan yazıyorum.Bundan sonrasını da Rusya sınırında ki köyüme kadar gezip gördüğüm ve turladığım Karadenizin diğer yerinde ki izlenimlerimi sizlere aktarmaya çalışacağım.

  Akçay dan yola çıkıp önce Balıkesire uğrayıp sonra Bursa dan Gölcüke hareket ettik ve bir gece Gölcükte kaldıktan sonra Samsuna doğru yola koyulduk.Bursa çevre yolundan başlayan ve İstanbula körfez köprüsüyle bağlanan yeni otoban yol gerçekten çok güzel olmuş.Yıllardan beri özellikle Yalova dan sonra körfez ve Marmarada çok büyük sıkıntıya yol açan trafik sıkışıklığı çilesine biraz nefes aldıracaktır.Yeni otoban yol hem geniş, hem güzel hem de çok rahat trafik akışını sağlayacak bir şekilde yapılmış.Bursa dan sonra Gemlik, Orhangazi ve Yalovayı pas geçerek kısa sürede ve rahat bir şekilde Gölcüğe ulaştık.Yeni otoban yol ve Körfez köprüsü özellikle Yalova ve ondan sonra ki İstanbula kadar olan trafik sıkışıklığını rahatlatacaktır.

  Gölcük hala 1999 da meydana gelen büyük depremin yaralarını ve sarmaya çalışıyor. Bu konuda ki izlenimlerimi daha önce bir yazımızda siz okuyucularımla paylaşmıştım.Gölcükte bir akşam kaldıktan sonra ertesi  gün Samsuna hareket ettik ve 7 saatlik bir yolculuktan sonra Samsuna vardık. Yollar rahat ve trafik sıkışıklığı yoktu, bazı yerlerde tamir ve onarım nedeniyle hafif trafik sıkışıklığı oluyor ve geçişler tek şeritten verilmeye çalışılıyordu. Ama yolculuğumuz çok rahat geçti diyebilirim.

  Sonra Samsun İstanbuldan sonra Karadenzin en büyük şehri, nüfusu bir milyona dayanmış, metropol.

  Samsun Attatürk şehri

  Samsun Hürriyet güneşinin ilk doğduğu ve parladığı yer.

   Samsun İstiklal ışığının ilk parladığı ve başlatıldığı yer.

   Samsun 19 mayısta güneşin bir başka doğduğu yer.

   Samsun tam bir Atatürk şehri. Burada her şey ve her yer Atatürk ü hatırlatıyor.Şehrin her yerinde onun güzel sözleri ve posterleri kaplamış. Şehrin en büyük meydanında bir afiş dikkatimi çekti. O da şöyle-Atatürk şehri Samsuna hoş geldiniz-.Burada her şey Atatürk le özdeşleşmiş durumda, Samsun ve Samsunlu da bununla haklı bir gurur duyuyor.

  Samsun dediğimiz gibi tam bir metropol, Belediye güzel çalışıyor.Herkes memnun. Başkan 3 dönemdir aynı ve bu da Samsun için gerçekten büyük bir şans. Samsun yerleşim yeri olarak çok güzel.Türkiye nin belki de en uzun ve bir o kadar da güzel kıyı şeridine sahip. Kıyı boyunca çok güzel şeyler yapılmış, düğün salonları, çocuk oyun alanları, oyun parkları,gazinolar,hayvanat bahçesi,alış veriş merkezleri ve hepsinden önemli limanı ve denize girilebilecek mavi bayrak almış  plajları gayet bakımlı ve temiz yağmalanmamış kıyı şeridi. Samsunla özdeşleşmiş ve herkesin özellikle ziyaret ettiği Atatürk ün 19 mayısta Samsuna ayak bastığı Bandırma Vapuru. Samsuna giden herkesin mutlaka ziyaret etmesi gerekiyor, maket olarak yapılmış olmasına rağmen gerçeğe çok yakın bir şekilde yapılan Atatürk ve arkadaşlarının temsili maketleri, toplantı salonu, çalışma odası, yatak odası makine dairesi her şey çok mükemmel canlandırılmış.

  Yine şehir içinde Üniversiteden başlayıp şehir boyunca devam eden 25 km lik Tramvay şehir ulaşımına önemli bir nefes aldırmakta ve hava alanına kadar uzatılması için çalışmalar devam etmektedir. Yine teleferik şehir için büyük bir kazanç, deniz kenarından başlayıp 2 km lik bir teleferik yolculuğu Amisos tepesine ulaşmakta ve orada bulunan Kral mezarlarını gördükten tepeden Atakumu ve denizin seyretmenin zevkine varabilirsiniz.

   Samsun da ve ilçelerinde daha gezilecek görülecek yerler çok ancakbiz şimdilik bu kadarıyla yetiniyor Karadenizde yolculuğumuza devam ediyoruz. Oralarda da gezip gördüğümüz yerleri yazmaya ve anlatmaya devam edeceğiz. Sağlık ve esenlik dileklerimle

Em.Sağ. Yazar. Aslan TORUN    

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım