DÜŞMAN ELİNE GEÇMEYE GÖR …. HER ŞEHİT MEZAR TAŞININ BİR HİKAYESİ VARDIR . 10.10.2018


Bu makale 2018-10-10 09:55:57 eklenmiş ve 1264 kez görüntülenmiştir.

Dumlupınar parkında mezarı bulunan küçük Mustafa’nın gerçek hikayesidir .

Küçük Mustafa Yunan işgal üzerine annesiyle evlerinde saklanır. General Gondilis onlara dokunmadan Ankara istikametine doğru işgalinin sürdürürken, Mustafa ve annesi saklanmaktan başka bir çare bulamazlar.

 

Babası Mehmet Kuvayi Milliyecidir düşmana karşı savaşır. Gondilis Dumlupınar köyü işgal edildiğinde halka zulüm etmez ama arkasından gelen general FRANKO o kadar da masum değildir. Yakar yıkar her yeri. Kadınlara tecavüzü meşru kılar. İhtiyarlara eziyet işkence serbest der. Tüm halk Dumlupınar meydanında toplanır. Angarya için işçi seçerler o esnada annesinin kucağındaki Mustafa “su” diyerek ağlamaya başlar. General Franko; susturun şu piç kurusunu ” diyecektir . Annesi; “o daha bebek ne anlar sus’tan sizin Allah’tan korkunuz yok mu ? Merhametiniz yok mu? su istiyor yavrum n’olur bir yudum su ” diye bağırınca küçük Mustafanın kaderi çizilir.

General Franko; Küçük Mustafayı zorla annesinin elinden alır bir kaç kez silkeler ve “sus lanet olası çocuk” diyerek bağırır, bebek iyice ağlayıp daha fazla bağırmaya başlayınca, Franko hızını alamaz ve küçük Mustafayı havaya fırlatır, yetmezmiş gibi Havadan düşerken Mustafa’yı süngüye takar… bir feryat kopar ki minik Mustafa’nın kanları Franko’nun üzerine damlar. Annesi orada bulunan halkla birlikte feryada başlayınca Franko en önde bulunan yaşlı bir amcayı da kurşuna dizer. KİMSELER AĞLAYAMAZ KİMSELER ÜZÜNTÜSÜNÜ BİLE YAŞAYAMAZ.

Düşman Eline Geçmeye Gör… Her şehit mezar taşının bir hikayesi vardır.

Başkomutan Milli Parkı- Afyon-Dumlupınar-Kütahya Şehitlikleri(İKTİBAS)

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım