TOPLUMUN CİNNET HALİ 08.11.2018


Bu makale 2018-11-08 16:12:52 eklenmiş ve 835 kez görüntülenmiştir.
Ramazan KARACA

Toplumsal olayların yaşandığı olumsuzluklar eskiden gazetelerin 3. sayfalarında yer alırdı. Son yıllarda bakıyoruz, birinci sayfalarda böylesi haberler çok fazla yer almaya başladı. O kadar inanılmaz olaylar okuyoruz ki, insan “ne oluyoruz kardeşim” demekten kendini alamıyor. Bir bakıyorsunuz, adam babasını öldürüyor, yine bir bakıyorsunuz, çocuğunu boğuyor. Daha geçen hafta şehrimizde yaşadık; bir kişinin eski karısı ile bir başka kişiyi vurması ardından kendisinin de intihar etmeye kalkması olayını… Toplumsal bir cinnet getirme halindeyiz gibi bir durum içindeyiz. Gerçekten de insanın inanası gelmiyor; nasıl bu hale gelmiş olabiliriz, diye düşünmeden edemiyoruz.

Dünyaya geldiğinde son derece masum bir sabi olan insanoğlu, yıllar sonra nasıl böyle gaddar bir duruma geliyor? Terör olaylarının dışındaki şiddet, kadına şiddet, en yakınlarına ve çevresine uyguladığı şiddet, vurma kırma, öldürme vb. gibi toplumsal cinnet durumlarına bu masum yavrular nasıl geliyor? Çok samimi olarak söylüyorum ki, insanın aklı almıyor. Karşıdaki de bir evlat, bir anne-baba, bir kardeş, bir ağabey ne bileyim, bizim yakınlarımız gibi onların da yakınları var. Yakınları varsa, nasıl bizim bir yakınımıza bir zarar gelirse üzüleceksek, onların da yakınları üzülecek be kardeşim. Nitekim üzülüyor da. Geçmişten hatırladığım başka bir şehirdeki olayda bir adam beş kişiyi öldürüp, kendi de intihar etmişti. Bunu cinnet getirmenin dışında nasıl izah edebilirsiniz? Tabii ki izah edilemez, çünkü tam da bir cinnet halidir bu… Daha bunun gibi yüzlerce olay her gün gazetelerde yer alıyor. Okuyoruz ve okudukça da moralimiz bozuluyor. Zaten bölücü terör yüzünden hepimizin içi yanık ve büyük acılar yaşıyoruz. Böylesi toplumsal olaylar da bunun üzerine tuz biber ekiyor. Bu cinnet hali çevremizde, hem de yakın çevremizde yaşandığında, haleti ruhiyemiz tamamen negatife dönüyor. İşte o zaman çık çıkabilirsen işin içinden. Bunların yaşanmasındaki ana etken nedir diye şöyle bir kafa yorduğumuzda, öyle çok sebep akla geliyor ki… Bu sebeplerin ortadan kaldırılması için başta aileler olmak üzere, çok sayıda kişi, kurum ve kuruluşlara

iş düşüyor. Başta anne babalar olmak üzere her kesim üzerine düşeni yerine getirmek zorunda; yoksa vay halimize…

Yukarıdan beri anlatmak istediğim olayların başlamasına neden olan ana faktörlerden birisi de öfkemiz oluyor. Belki de birçok olay öfkemizi kontrol edememekten meydana geliyor. Öfke, neden oluyor, neden kontrol edemiyoruz? Hâlbuki öfkemizi kontrol etsek, birçok kötü olayda kendimizi korumuş olacağız. Öfkeli bir kişiysek eğer öfke kontrolü için eğitim bile alabiliriz. Bu yönde önemli adımlar da atılıyor. Çünkü öfkelenmek insanın önce kendine zarar vermesi ardından da karşısındakine vermesi demektir.

Öfke kontrolü eğitim haberinde bir psikiyatrist anlatıyordu: “Çok sinirlendiğinizde bir dakika durun ve derin derin nefes alın” Bu bile o anda çok büyük felaketleri önleyecek bir tedbir. Her şey bir anlık, o an geçti mi tehlike de geçiyor zaten.

Tolumun bu hiç istenmeyen psikolojiden ve cinnet halinden kurtulması için herkesin hassas olması gerektiğini bir kez daha vurgulayarak yazımı tamamlamak istiyorum. Allah bizleri bir anlık öfkemize yenilip, sonra bir ömür boyu pişman olmaktan korusun…

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım