KADINLARA DAİR BİRKAÇ KELAM!.


Bu makale 2017-08-18 10:15:11 eklenmiş ve 401 kez görüntülenmiştir.

Gün geçtikçe yaşamakta bile  zorlandığımız  ülkemizde en zor şeylerden biri de kadın olmaktır, maalesef..

Gündemden hiç düşmeyen , en ağır haliyle tecavüz, cinayet haberleri, çocuk gelinler, kadına şiddet, daha hafif ama acıklı olan şekli ile bazı çevrelerce kadını çeşitli biçimlerde aşağılama alışkanlığı gitgide artmaktadır..

Bazen ve hatta çoğu zaman toplumun bakış açısı söz konusu olduğunda yasalar bile kadınları korumaya yetmiyor, yetemiyor..

Yok işte o saatte ne işi vardı sokakta, yok eteği kısaydı , makyajın fazlaydı, falan filan..

Karalamak isteyene bahane çok elbette..

Peki ne yapacağız bu durumda?.

Tabii ki pes etmeyip mücadeleye devam edeceğiz. Ulu Önderimiz Atatürk'ün bize açtığı o aydınlık yolda tüm gücümüzle, dik duruşumuz ile yürümeye , onun  ilkelerini yaşatmaya çalışacağız her nefesimizde..

Çağdışı, yobaz, bağnaz görüşlere, engellemelere aldırmadan, ödün vermeden yaşamaya gayret edeceğiz ve de hiç ama hiç yılmayacağız..

M. Kemal Atatürk'ün kadınlar ile ilgili aşağıdaki sözlerinden güç alacağız. Büyük Atatürk'ün biz kadınlara dair o güzel ve özlü sözleri sarf etmesinin üzerinden 85-90 yıl geçmiştir. Ancak bugün geldiğimiz nokta düşündürücüdür, manidardır, hatta vahimdir. Gün geçmiyor ki kadınlarımız sapık saldırılara maruz kalmasın. Gün geçmiyor ki namus cinayetlerine kurban gitmesin.  Şimdi gelin Atatürk'ün biz kadınlara dair o veciz sözlerini bir kez daha hatırlayalım; "Bizim dinimiz hiç bir vakit kadınların erkeklerden geri kalmasını talep etmemiştir! Allah'ın emrettiği şey erkek ve kadın müslümanların ilim ve irfan edinmeleridir. Kadın ve erkek bu ilim ve irfanı aramak ve nerede bulursa oraya gitmek ve onunla mücehhez(donanımlı-hazırlıklı) olmak mecburiyet'indedir. Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın. Milletimiz güçlü bir millet olmaya azmetmiştir. Bunun gereklerinden biri de kadınlarımızın her konuda yükselmelerini sağlamaktır. Bundan dolayı kadınlarımız ilim ve fen sahibi olacaklar ve erkeklerin geçtikleri bütün öğretim basamaklarından geçeceklerdir. Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin! Kadınlar içtimai(sosyal-toplumsal) hayatta erkeklerle birlikte yürüyerek birbirinin yardımcısı ve destekçisi olacaklardır. Kadınlarımız eğer milletin gerçek anası olmak istiyorlarsa, erkeklerimizden çok daha aydın ve faziletli olmaya çalışmalıdırlar. "

 

Kalın sağlıcakla..

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım