OBEZİTEYE DİKKAT!ŞİŞMANLIKTAN 4 MİLYON KİŞİ ÖLDÜ.. 04.12.2018


Bu makale 2018-12-04 14:09:45 eklenmiş ve 16924 kez görüntülenmiştir.

Obezitenin küresel bir sağlık problemi hâline geldi.Tıp dünyasının prestijli dergilerinden New England Journal of Medicine’de yayınlanan geniş çaplı bir araştırma dünya nüfusunun yüzde 10’unun obez hâle geldiğini ortaya koydu. Türkiye’de yapılan çalışmalarda bilimsel tanımlara uygun obez sayısının 3 milyona ulaştığı belirtildi. Bu rakamın 1 milyon 800 bini ise 18 yaşın altındaki çocuklar. Bütün dünyada obezitenin en çok çocuklar ve düşük gelir grubundaki ülkeler arasında arttığına dikkat çeken yetkililer“1980 yılından bu yana düşük ve orta gelirli 70’den fazla ülkede obezite sıklığı 2 katına çıkmış durumda. Erişkinlerle kıyaslandığında obezite çocuklar arasında daha az görülse de, çocukluk çağında obezite oranlarının artışı birçok ülkede erişkinlerden yüksek. ABD’de çocukların yüzde 13’ü obez” diyorlar.
EVDE YEMEK HAZIRLANMIYOR
Obezitenin en önemli sebebinin “kalori bombası yiyecekler” olduğuna işaret eden uzmanlar, “Gıda devleri, ucuz, yüksek kalorili ve besin değeri düşük fast food ürünleri, gazlı-şekerli içecekleriyle dünyanın her yerini ahtapot gibi sardı. Bu kalori bombası yiyecek ve içeceklere kolay erişim, porsiyonların büyümesi, insanların evde yemek hazırlamak yerine dışarıda yemeyi veya yemek sipariş etmeye yönelmesi insanları obez hâle getirdi” şeklinde konuşuyorlar.
ŞİŞMANLIKTAN 4 MİLYON KİŞİ ÖLDÜ
Obezitenin ölümcül hastalıklara yol açan en önemli risk faktörü olduğunu ifade eden uzmanlar, şişmanlığın diyabet, kalp-damar hastalıkları, kronik böbrek hastalıkları ve bazı kanser türleri için risk faktörü olduğunu hatırlatarak, obezite yaygınlaştıkça bu hastalıkların da tırmandığına işaret ediyorlar.. Uzmanlar“dünya çapında 4 milyon ölüm obeziteyle ilişkilidir” diyerek “Koruyucu önlemler konusunda her gün bir adım ileri gidilse bile, bu nesilde tüm dünyada 100 milyonun üstünde çocuğun hayatları boyunca diyabet ve kalp hastalıkları gibi kiloyla ilişkili hastalıklarla boğuşacağı ve daha erken hayatını kaybedeceği üzücü bir gerçek” diyorlar.

İHA

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım