CELAL UZUNKAYA RÜZGÂRI 29.12.2018


Bu makale 2018-12-29 13:11:00 eklenmiş ve 1329 kez görüntülenmiştir.
Ramazan KARACA

Geçen Perşembe bir günlüğüne Balıkesir’e gelen Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya adeta rüzgâr gibi geldi geçti. Evet, Balıkesir Celal Uzunkaya’yı özlemiş. Sabah saatlerinde Balıkesir Polis Eğitim Merkezi’nde 1,5 yıllık eğitimlerini tamamlayan 889 özel hareket polisinin yemin ederek mezun olduğu bir tören yapıldı. Ardından, bu törende yaptığı konuşmada da vurguladığı gibi 15 yıl önce gelip 4 yıl ilk Emniyet Müdürlüğü yaptığı Balıkesir’de hızlı bir tur yaptı. Bir taraftan resmi ziyaretleri yaparken arada da görev yaptığı yıllar içinde oluşan dostluklarını unutmadığı kişilerle de görüşme imkânı buldu. Görev yıllarında Balıkesir’le ilgili yaptığı çalışmaların anlatılmasında ve tanıtımında birçok defa programlar yaptığımız değerli müdürümüzle biz de Emniyet Müdürlüğüne yaptığı ziyaret esnasında görüştük ve diğer misafirlerle birlikte güzel bir sohbet oldu. Bizimle görüştüğü esnada birçok Balıkesirli ile de aynı zamanda telefonla diyalog kurdu. Celal Uzunkaya Müdürümüz işte böyle geçmişe dayalı dostluklarını unutmayan ve vefa duygusunu çok iyi yaşayan ve yaşanmasını da önemseyen bir kişi. Onun için yıllar geçse de kendisi unutulmuyor. Ama o da unutmuyor. Bu konuda yapılan olumsuz örneklere de sitemlerini belirtiyor. 
Emniyet Genel Müdürü olduğunda da duygularımı dile getirmiştim, bir kez daha bu vesileyle tekrarlamak istiyorum. “Evet, Celal Uzunkaya Emniyet Genel Müdürlüğüne atandı.Yani tam zamanında "Tam isabet bir atama" oldu. Uzunkaya Müdürümüz, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı Müşaviri görevini yürütüyordu. Emniyet Genel Müdürlüğü görevinin, bu işin Türkiye'deki en tecrübeli ve en donanımlı bir Emniyet mensubuna verilmesi, hem camiada hem de Celal Uzunkaya'yı tanıyanlar tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandı. Özellikle yeğeninin paylaşımındaki şu cümleleri çok anlamlıydı. Aynen yazıyorum: "Allah'ın adaleti o kadar büyük ki kumpasın başladığı yerin en başına getirdi tekrar amcamı. Rabbim amcama da aynı adaletle hizmet etme gücü versin yardımcısı olsun." Evet, herkesin bir hesabı vardır. Ama Allah'ın da bir hesabı vardır derler. İlahi adalet... Celal Uzunkaya, 2003-2007 yılları arasında Balıkesir’de ilk İl Emniyet Müdürü olarak çalıştığı dönemde kendileriyle yakından tanışma imkânına sahip olmuş ve de televizyonda onlarca program yapmıştım. Celal Uzunkaya, Balıkesir’de birçok ilklere imza atmış ve iz bırakan bir Emniyet Müdürü olarak isminden bahsettirmişti. Yaptığı yenilikleri ve çalışmaları vatandaşa ve ilgililerine detaylı bir şekilde açıklardı ki, bunun da en etkili yeri basın yayın araçlarıydı. Toplum bilinci oluşması için çok gayret gösterirdi. Bu çalışma stilini bütün gittiği yerlerde uyguladığına daha sonraki yıllarda hep şahit olduk. Balıkesir sonrası Ankara’da Emniyet Genel Müdür Yardımcılığı zamanında ve sonraki Emniyet Müdürlüğü yıllarında da bunu sürdürmüştü. Zamanında kendisine kurulan bir kumpas sonrası bir süre ara vermek zorunda kaldığı mesleğinin zirvesinde olan Celal Uzunkaya, Ülkenin en önemli görevlerinden birisi olan Emniyet Genel Müdürlüğü'nü de kendine özgü görev anlayışıyla layıkıyla yerine getirecektir. Bundan kimsenin kuşkusu olduğunu zannetmiyorum. 
Görev anlayışının yanında iyi bir aile babası olan Celal Uzunkaya, aynı zamanda görev yaptığı yerlerde tanıştığı dostlarıyla hiçbir zaman diyaloğunu kesmeyen ve yıllarca devam ettirme vefasını gösteren bir insandır. Bu nedenle diğer görev yerlerinde de kendisini başka şehirlerden devamlı misafirler ziyaret eder. Ben de geçmiş yıllarda hem Ankara’da hem de İzmir’de görev yerlerinde bir çayını içmiştim.
Allah Celal Uzunkaya Müdürümüze ailesiyle birlikte daha nice sağlıklı, başarılı ve mutlu uzun bir ömür versin inşallah. Allah yardımcınız olsun müdürüm…

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım