AMAN DİKKAT


Bu makale 2017-09-05 10:33:43 eklenmiş ve 432 kez görüntülenmiştir.
Ramazan TOPCAN

Günümüzde kural tanımamazlık ne denli zararlara sebeb olduğuna hepimiz şahid olmuşuzdur. Mutlu bir dünya için kurallara uymak zorundayız. Bu, hem insanî hem de vatandaşlık görevidir. Kanun ve nizamlara riayet etmek, sadece dünyamız için geçerli olan bir kural değil, ahiret hayatı için de kurallara uymalıyız. Kuralsız Cennetler kazanılmaz.

Allah [Azze ve Celle] dünyayı yaratmakla kalmamış onun nasıl ve ne şekilde hareket etmesi gerektiği konusunda kanunlar, kurallar ortaya koymuştur. Semadaki aydan, güneşten tutun yeryüzündeki sürünen bir hayvana kadar birbirlerine dalmadan dolaşmadan hareket etmelerinin altındaki temel neden budur. Bütün yaratılmış varlık, tek hedeften emir almalarındandır ki kâinat içerisinde kavga yok, gürültü yok.

Şimdi sormak istiyorum kâinatta bir düzen olur da insanın mutluluğu için bir kural veya kurallar olmaz mı? Elbette vardır. Kâinatta böyle bir düzen vardır ve insanoğlu da bu düzene tabidir. Zira insan, önceden tayin ve tespit olmaksızın belli sınırlar içinde potansiyel olarak iyilik ya da kötülük yapma kabiliyet ve kapasitesine sahiptir. Yaratılıştan iyilik ve kötülüğe meyyal bir varlık olarak yaratılmıştır.

İnsanın bunca genişliğine rağmen dünyaya sığmaz oluşunun altında yatan ana unsur kanun tanımaz, kural tanımaz tavrıdır. Bu sadece mal kaybına değil Allah korusun istemezsek de can kayıplarına da sebeb oluyor. Ocaklara ateşler düşüyor. Yaşadığımız dünya yaşanmaz hale geliyor. Biri mezara, biri cezaevine gidiyor. Yollar kan gölüne dönüyor. Kin, nefret, fesat alıp başını gidiyor. Kardeş kardeşi tanımaz oluyor.

Bir ve beraber yaşamak, bir kurala bağlıdır. Kuralsız olmaz. Kamusal alan diye tabir edilen umumun istifadesine sunulan bu alanlardan istifade edebilmek sorumluluk gerektirir. Para benim, mal benim istediğimi yaparım diyemezsiniz. En hafifinden bu bir insan hakkı ihlalidir. Muhatabınıza saygısızlıktır. Bir arada yaşayabilmek için asgari müştereklerde buluşmalı ve anlaşmalıyız. Kuralları öğrenmek ve buna uygun davranmak zorundayız. Bu,  fert ve toplum hayatının bir vazgeçilmezidir.

Bu gün muharebe meydanlarında kaybetmediğimiz canları trafik terörüne kurban verir olduk. Depremlerde yüz binlerce can kaybettik. Depremler, şiddeti ne olursa olsun sadece bir bölgeyi değil bütün milletimizi yüreğinden sarsıyor. Telafisi imkânsız yaralar açıyor. Bütün bu yaşananları; Alın yazısı. Kader işte. Elden ne gelir. Olacağı varmış. Rızkı bu kadarmış.” gibi ifadelerle geçiştiremezsiniz. Bu Dinimize yapılabilecek en büyük haksızlık olur. Bu tür ifadeler, insanların hatalarından ders çıkarmalarına mani olduğu gibi ayni zamanda onları kaderciliğe sürüklemektedir ki bu asla tasvip edilemez.  Siz, üzerinize düşen görevi yerine getirmeyecek üstüne üstlük inşaatın demirinden, çimentosundan çalacaksınız, trafikte kurallara meydan okuyacaksınız ondan sonra Allah yaptı deyip geçiştireceksiniz. Hayır, hayır. Bunu bırakın dinin kabullenmesi bunu salim vicdanlar bile kabul etmez. Yapıp ettiklerimize Allah’a isnad etmek yaratıcıya iftiradır Allah korusun.

Günümüzde işlenen hatalardan, vurgunlardan, soygunlardan tutun trafik kazalarına, depremlere hemen hepsinin insan kaynaklı olduğu görülecektir. Onun için bir kere daha söylemek istiyorum ki dünyanın sorunlarını saymaya kalksanız yüzlere hatta binlere varırsınız. Ancak temelde bir sorun var o da insan eğitimi sorunudur. Bunu halletmeden diğer sorunların üstesinden gelemezsiniz, gelemeyiz. Kötülükleri engelleyemeyiz. Vurgunlara, soygunlara, adam kayırmalara mani olamayız.

Her ne kadar yaşadıklarımızı beklenmedik olay, yapacak bir şey yok şeklinde tanımlasak da, buradaki ihmali ve hatalı davranışları görmezlikten gelemeyiz. Zaten bu da doğru değildir.

Burada hemen şunu ifade etmiş olayım ki kader konusunda doğru bir bilgiye, geniş bir anlayışa sahip olmak ve tedbirli davranmak kazaları ortadan kaldırma ya da en asgariye indirmede mutlaka etkili olacaktır. Bunda asla şüphe yok. Bütün bu olup bitenlere kader deyip geçiştirmek konunun derinlemesine ele alınıp analiz edilmesini engellemek olacaktır. Bu ise  son derece yanlıştır.

Burada biraz ilmi olacak ancak başka çarem olmadığından ifade etmek zorunda kaldım inşaallah yanlış ifade etmem ve yanlış anlaşılmam. İyilik ve kötülüğün Yüce Allah tarafından yaratılması, insanın iradesi ve seçimleri hususunda bir belirleme değildir. Zira Allah Teâlâ, küllî ve ezelî bilgisiyle zaten her şeyi bilmekte ve kuşatmaktadır. Nitekim O’nun ilâh olması, yaratmış olduğu mahlûkat hakkında ezelî olarak bilgi sahibi olmasını zorunlu kılar. Dolayısıyla kul, Allah bildiği için değil kendi karakterinin gereği o fiili işler. Yüce Allah da kulun gidişatını çok iyi bildiği için onun isteğini yaratır. Nitekim İsra suresi 84. ayet-i kerimede Yüce Mevla’mız şöyle buyurmaktadır:” De ki: “Herkes kendi yapısına uygun işler görür. Rabbiniz, en doğru yolda olanı daha iyi bilir.” 

Allah bildiği için kul yapmaz veya Yüce Allah, insanların irade ve tercihlerinden sonra bilgi sahibi olmaz. Eğer öyle olduğu iddia edilirse bu durum, Yüce Allah’a atılmış büyük bir iftira olur. Allah’ın bilgisinin eksikliği ve ahiretin anlamsızlığı sonucunu doğurur.

 

Enfal suresi 22. ayet-i kerimede: “Şüphesiz, yeryüzünde yürüyen canlıların Allah katında en kötüsü, akıllarını kullanmayan (gerçeği görmeyen) sağırlar, dilsizlerdir.” Yunus suresi 100. ayet-i kerimede ise: “Allah’ın izni olmadıkça, hiçbir kimse iman edemez. Allah, azabı akıllarını (güzelce) kullanmayanlara verir.” buyrulduğu üzere sebeplere sarılmayan, kurallara uymayan, aklını kullanmayan tedbir almayan, hız yapan o sürücünün, inşaattın demirinden, çakılından, kumundan çalan ahlak yoksunu, hırsına mağlup o zavallının taa kendisidir. Dolayısıyla bu şahısların suçunu ve kabahatini kadere yüklemek yanlıştırZira insanın kaderi tedbir ve tercihlerine göre an be an şekillenmektedir.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım