BİR BAYRAM DAHA GEÇTİ


Bu makale 2017-09-06 09:32:00 eklenmiş ve 177 kez görüntülenmiştir.
Aslan TORUN

Bir bayramı daha geride bıraktık. Allah daha nice bayramlara kavuşmayı  nasip eder inşallah. Yılda kutladığımız iki dini bayram insanlık duygularımızın doruk noktasına ulaştığı müstesna günlerin yaşanmasıdır.Bu bayramlar  insanlığımızı sevgimizi merhametimizi ve her türlü güzelliği yaşadığımız günlerdir.Bu bayramlar bizi birbirimize kaynaştıran,  sevgi ve saygı içinde birbirimizi kucakladığımız ,dargınların barıştığı kısır çekişmeleri bırakıp eşle dostla büyüklerimizle bütünleşip bir arada olmanın  akrabalık ve komşuluk bağlarının güçlenmesini ve pekiştirilmesini sağlayan günlerdir.Aynı düşünce ve duyguların yaşanmasına  birlik , beraberlik,  merhamet ve huzurun kardeşlik , af, mağfiret, sevmek ve sevilmenin yaşandığı müstesna günlerdir.Gelenek ve göreneklerimizin yaşatıldığı ,eşin dostun büyüklerin ziyaret edilip gönüllerinin alındığı ve bu güzel adetlerimizin gelecek nesillere aktarıldığı zaman dilimleridir. Bayram günleri bir olduğumuz birlik olduğumuz günlerdir. Aslında bu yaşadığımız güzellikleri sadece bayram günleri değil yılın her gününde ve her zaman yaşamamız gerekir. Senede bir defa

silahi-rahim yapmalı, hiç olmazsa bayramlarda uzaklarda ki eşimizi dostumuzu ve akrabalarımızı ziyaret edemezsek bile en azından mesajla veya telefonla arayıp gönüllerini almamız lazım. Ne yazık ki artık bayramlar eski ve güzel  özelliklerini kaybedip  son yıllarda tamamen tatile gidilip deniz sahillerinde amacından uzak bir şekilde yaşanmaya başlayan zaman dilimleri haline geldi. Ama yinede bayramı en güzel bir şekilde yaşadığımız bu güzel günlerde meydana gelen birkaç  üzücü olaydan bahsetmeden geçemeyeceğim, bunların en önemlisi  bayramlarda meydana gelen trafik kazalarıdır. Üzülerek görmekteyiz ki şu ana kadar meydana gelen kazalarda 113   kişi ölmüş bir çok kişide yaralanmıştır. Onca tedbire kontrole ve uyarıya rağmen maalesef bu kazaları önlemek mümkün olmuyor,aşırı hız, alkol,uykusuzluk ve başka nedenlerle meydana gelen kazalara artık alışır olduk. Ne olur biraz daha sabır dikkat ve kurallara uyarak güzel bayram günlerimizi neşe sevinç içinde yaşamak varken yasa ve üzüntüye çevirmeyelim.

  Bir diğer üzücü olay bayramda bile terörün devam etmesi ve askerlerin ve sivillerin şehit edilmesidir. Bunlar artık ne bayram ne başka şey dinlemiyor hala aynı melanetlerine devam ediyorlar. 30 yılı aşkın bir süredir onca akıttıkları masum kanı bunları doyurmaya yetmedi. Artık dağda şehirde bitme nokta geldiklerinin  son çırpınmaları olduğunu kabul etmek istemiyorlar. Dış güçler halen bunları desteklemeye devam ediyorlar ama inşallah en kısa zamanda bunların sonu gelecektir.

  Bir başka yaşadığımız veya bayram boyunca izlediğimiz üzücü olayda Uzak doğuda yani Arakanda yaşanan olaylar ve akıtılan Müslüman kanıdır. Dünyanın gözleri önünde suçsuz masum garip ve çaresiz sırf Müslüman oldukları için binlerce insan öldürülüyor, evleri yakılıyor, yıkılıyor, yerlerinden yurtlarından kaçırılıyor, hatta kaçarken bile arkalarından vurularak öldürülüyorlar kimsenin kılı kıpırdamıyor. Daha önce Bosna da, Filistin de yaşanan soykırım şimdide Arakanda yaşanmaya devam ediyor. Irakta Suriye de, Filistin de Yemende akan Müslüman kanı şimdide Arakanda akmaktadır. Birleşmiş milletler ve ötesi berisi ufak bir kınamadan başka yaptıkları bir şey yok. Akan Müslüman kanı olduğu için umurlarında değil. Bir hristiyan veya Yahudinin burnu kanasa ortalığı ayağa kaldırırlar. Bu büyük insanlık dramına Türkiye den başka ses çıkaran çırpınan durdurulması için çaba gösteren başka bir ülke yok. Onca Müslüman ülke başı kuma gömmüş bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyerek  ufak bir  çaba gösterme veya bir kınama bile yok. Yazıklar olsun hepsine. Allah bir gün akan Müslüman kanının hesabını onlardan da soracaktır elbette.

 

  Daha nice güzel bayramlarda buluşmak üzere sağlıklı ve esen kalın.

Em.Sağ. Yazar. Aslan TORUN

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım