MHP'NİN BÜYÜK BAŞARISI 15.04.2019


Bu makale 2019-04-15 16:28:35 eklenmiş ve 695 kez görüntülenmiştir.
Sıtkı ŞEREMETLİ

Önce MHP'yi ele geçirmeye çalıştılar.Başarama-
yınca yeni bir parti kurup MHP'nin içini boşaltmaya
çalıştılar.Devlet Bahçeli'ye dil uzattılar.''MHP bitti''
dediler.Akılları ermedi.Kafaları basmadı.Dualı
hareket,Milliyetçi Hareketi bitirmeye kimsenin
gücü yetmez.Tarih göstermektedir ki,MHP 
varlığını ilelebed sürdürür.Çünki MHP hak ve haklı
bir davanın savunucusudur.Ama MHP'ye ihanet ve
düşmanlık edenler mutlaka yok olup giderler.
İşte 31 Mart seçimleri bu gerçeğin ifadesidir.
XXX
Aşağıdaki haberi okuyun..
''MHP, 1999 yerel seçimlerinin ardından geçen 20 yıllık sürede en başarılı sonucu bu seçimlerde aldı. 1999’da 20 şehri alan MHP, 31 Mart’ta 11 ilde seçimi kazandı. Kıran kırana geçen seçim yarışında son anda Kırklareli ve Iğdır’ı kıl paYI (CHP ve İP'in desteği ile)kaybeden MHP, Türkiye genelindeki ilçe sayısını da 134’e çıkardı.
Ankara ve İstanbul’da seçim sonucuna ilişkin tartışmalar devam ederken, MHP 31 Mart mahallî seçimlerinin kazanan partisi oldu. MHP mevcut il ve ilçe belediye sayılarını artırdı. Bu kapsamda mevcut il sayısını 7’den 11’e çıkaran MHP, ilçe sayısını da 126’dan 134’e yükseltmeyi başardı. MHP, büyükşehir olarak Manisa’yı kazandı. MHP Çankırı, Karaman, Osmaniye, Bartın, Karabük, Erzincan, Bayburt, Amasya ile 2014 seçimlerinde kıl payı AK Parti’ye kaybettiği Kütahya’nın yanı sıra Kastamonu illerini aldı. Kırklareli ve Iğdır ise son anda kaybedildi.

ÜÇ İLE İTİRAZ EDİLDİ
MHP, kazanma beklentisinin olduğu Mersin, Iğdır, Kars ve Kırklareli’nde sonuca itiraz etti. MHP’nin, Iğdır’da boş yerlere seçmen kaydırılması nedeniyle itirazda bulunduğu öğrenildi. MHP yönetimi tekrar sayım yapılması talebiyle avukatlara talimat verdi. Kırklareli’nde 274 oyla seçimi kaybeden MHP adayı Derya Bulut da sonuca itiraz ederek oyların tekrar sayılmasını istedi.

ADANA VE MERSİN’DE HDP KAYBETTİRDİ
Cumhur İttifakı’nın MHP adayını desteklediği Adana ve Mersin’de seçimin kaybedilmesine ilişkin tartışmalar devam ediyor. MHP kurmayları, Adana ve Mersin’deki kaybın nedeni için “HDP blok olarak CHP’yi destekledi. Kaybın sebebi budur” dedi. Kurmaylar “Beka meselesinin gerçek olduğunu millet algıladı. PKK’nın yani HDP’nin elindeki belediyelerin AK Parti’ye geçmesi önemlidir. Ancak yine de millet ekonomiden etkilendi” değerlendirmesini yaptı.

ON İKİ ŞEHİR KIRAN KIRANA
MHP, kendi adaylarıyla yarışa girdiği 12 ilde kaybederken, ilçelerde kazandı. MHP Afyonkarahisar, Çorum, Bingöl, Düzce, Elazığ, Gümüşhane, Nevşehir, Tokat, Uşak, Zonguldak, Aksaray ve Düzce’de oylarını hem 2014 hem de 24 Haziran seçimlerine göre artırdı. MHP söz konusu illerde AK Parti’ye çok az bir farkla kaybetti.

İLÇELERİ KAZANDI
Özellikle Bingöl’de bugüne kadar girdiği seçimlerde aldığı oy oranı en fazla yüzde 5 iken bu seçimlerde oyunu yüzde 26,96’ya çıkaran MHP, burada ilk defa bir ilçe kazanmayı da başardı. Düzce’de de aldığı yüzde 21.71’le 24 Haziran seçimlerine göre başarısını arıtan MHP, burada da bir rekor kırarak beş ilçeyi kazandı. Elazığ’da da AK Parti’nin adayıyla başa baş yarışan MHP, seçimi yüzde 5 farkla kaybetti. Ancak Elâzığ’da oy oranını artırarak yüzde 34’e çıkaran MHP, bu seçimde üç ilçe çıkardı. MHP, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketi Rize’de AK Parti’den üç ilçeyi alırken, MHP ile ittifak yapılan Konya’da mevcut belediyelerinden Emirgazi’yi korudu, iki ilçeyi de kazandı.''

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım