BALIKESİR KUVA-Yİ MİLLİYEDİR İstiklal Madalyası Balıkesir’in Hakkıdır 21.05.2019


Bu makale 2019-05-21 13:55:01 eklenmiş ve 2267 kez görüntülenmiştir.
Ramazan KARACA

Çünkü tarihçilerimizin özellikle vurguladıkları gibi, Kuva-yi Milliye adı altında ilk birlikler Balıkesir’de kuruluyor. Bu çok önemli çünkü Kuva-yi Milliye, Kurtuluş Savaş'ının başlaması öncesinde ve örgütlenmesinde çok önemli bir rol oynamıştır. Aynı zamanda başlattığı bu hareket ile bütün ülkeye örnek teşkil etmiştir. 
Kuva-yi Milliye’nin en açık tanımı; askerin sivilleştirilmesi, sivillerin de silahlandırılmasıyla oluşturulan birliklerdir… Kuva-yi Milliye dediğimiz şey bu. Çünkü Mondros Mütarekesi nedeni ile asker terhis edilmiş, silah kullanamaz hale getirilmiş, dolayısı ile bunlar sivilleştirilmişti. İşte o siviller silahlandırılarak düzenli birlikler halinde cephelere sevk edildi. Bütün bunları hiçbir yerden emir beklemeden tamamen kendi inisiyatifleri ile yapmışlardır. 
Bu tarihteki önemli olayın gençlerimize aktarılması elbette ki önemlidir. Bu amaçla her yıl yapılan etkinliklerle Balıkesir’in Kuva-yi Milliye’deki rolü mutlak surette genç nesillere aktarılmalıdır. Çünkü gençlerimizde de bu ruhun oluşması için o günleri çok iyi bilmeleri şarttır. 
Kuva-yı Millîye Haftası dolayısı ile yapılan etkinliklerle gençlerimizde bu ruhun yeniden canlanması açısından önemli olduğunu düşünüyorum.
Bütün bu yaşananlar Kurtuluş mücadelesinde Balıkesir’in yerinin ne kadar önemli olduğunu ortaya koymuş; bunun neticesinde de Balıkesir olarak bir İstiklal Madalyası isteğimiz olmuştur. Bu istek TBMM’de mevcuttur. Bu konuda bazı girişimler vardır. Ama şu an ne durumdadır bilmiyoruz. Daha önceki yıllarda da defalarca yazıldı çizildi, İstiklal Madalyası Balıkesir’in hakkıdır.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım