TRİBÜN… 29.07.2019


Bu makale 2019-07-29 17:33:25 eklenmiş ve 1195 kez görüntülenmiştir.
Cengiz GÜNEŞ

 

TRİBÜN kelimesinin sözlük anlamı; ‘Spor faaliyetlerinin yapıldığı yerlerde izleyenlerin oturmaları için yapılmış basamak basamak yer..’

Günümüzde faaliyet gösteren spor dallarının olmazsa olmazı taraftardır. Öncelikli spor branşı futboldur. Daha sonra salon sporları ve diğer branşlar izler futbolu. Özellikle futbol ve salon sporlarında ise takımların en büyük gücü tribünde yerini alan taraftarlardır. Taraftar takımların itici gücüdür. Futbolcu sahaya çıktığı zaman gözü tribünlerde olur. Tribünler dolumu boş mu diye bakar futbolcu..Aynı şey salon sporlarında ve diğer branşlarda da geçerlidir. İster profesyonel ister amatör olsun her takım yanında taraftarını ister.

Başarıda önemli bir etkendir taraftar. Tribünlerde yerini alan takımına sevdalı taraftarlar, sahada mücadele eden takımlarını sonuna kadar destekler. Zaman gelir sevinirler, zaman gelir üzülürler. Kulüpleri yönetenler hiçbir zaman taraftarı yok sayamaz. Başkan, yönetim, teknik heyet, sporcu nasıl kulübün bir parçası ise taraftar da bu kulübün bir parçasıdır.. Herkes gider ama taraftarlar takımlarını desteklemeyi sürdürmeye devam ederler. Herkes yolcudur taraftar ise hancıdır. Onların da gerçek yeri tribünlerdir.

Taraftarı yanında olan kulüpler başarıya giden yolda daha güçlüdür. Çekilen her çilede taraftar vardır. Tribünler sessiz olursa, sahada ki sporcu da isteksiz, güçsüz, başarısız olur. Takımlarını temsil eden sporcular tribünleri desteği ile daha farklı motive olurlar. Taraftar iyi günde de kötü günde de sporcuları tribünlere çağırır ve onlara moral verir..

Taraftar her şeye karışıyor, taraftar haddini bilecek derseniz olmaz. Tribünler boş kalırsa siz de olmazsınız. Onun için tribün özellikle futbolun olmazsa olmazıdır. Tribünden maç izlemeyen, tribünün yolunu bilmeyen başkan ve yöneticilerin de başarılı olma şansları çok azdır.

İşte biz de tribünün önemini bildiğimiz için geçmişte olduğu gibi bugün de tribünden bakalım, tribün gözüyle  mücadeleleri izleyelim dedik ve kısa bir aradan sonra yeniden sporun adresi, sporun sesi TRİBÜN’ü sizlerle buluşturalım istedik.    

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım