YAŞAYAN EFSANE


Bu makale 2019-09-09 12:45:39 eklenmiş ve 1002 kez görüntülenmiştir.
Cengiz GÜNEŞ

Olimpiyatlarda, Avrupa'da ve Balkanlar'da elde ettiği dereceler ile adını dünya atletizm tarihine altın harflerle yazdıran Milli atletimiz İsmail Akçay adına gerçekleştirilen geleneksel yol koşusunun 11.si dün yapıldı. Ulusal ve uluslararası atletlerin katılımı ile 6 Eylül Belediyesinin öncülüğünde gerçekleştirilen geleneksel yarışta, her yaştan yarışmacı yer aldı. Türkiye'nin yaşayan efsane atletlerinden biri olan İsmail Akçay 181 kez Milli olarak önemli bir başarıya imza atmıştır. Atletizmin Balıkesir'de duayeni olan efsane atlet İsmail Akçay, dünkü yol koşusunda da duygusal anlar yaşadı. Yarışmaya katılan tüm sporcuların ilgi odağı olan Akçay, 1964-1975 yılları arasına çok önemli başarıları sığdırdı. Ayyıldızlı bayrağımızın başarısı için mücadele etti. Yarışlarda sadece 'Göğsünde ki ayyıldızlı bayrağı düşünerek yarıştığını' ifade eden efsane atletimiz, bugün gelinen noktadan oldukça memnun olduğunu dile getirdi.

1968 Meksika olimpiyatlarında alınan 4.lük, elde edilen 2 dünya şampiyonluğu, Balkan şampiyonlukları bulunan Türk atletizminin yaşayan efsanesi İsmail Akçay, bugün hala atletizmden kopmadı. Yeni İsmail Akçayları Türk atletizmine kazandırabilmek adına hizmetlerini sürdürüyor. Minik atletlere, tecrübesini aktaran, onların gelecekte başarılı birer atlet olabilmeleri için çaba sarf eden Akçay, atletizme ilk başladığı günkü enerjisi ile atletizm sporuna hizmete devam ediyor. Yol koşusunda her yaştan yarışmacı ile bir araya gelen Akçay'ı bu anlamlı günde atletizmin önemli isimleri de yalnız bırakmayarak onun mutluluğuna ortak oldular.

İsmail Akçay 11. Yol Koşuşu bayanlar ve erkeklerde birçok grupta gerçekleştirildi. 18 yaşından 101 yaşına kadar yüzlerce yarışmacı bu anlamlı yarışta ter döktü. Hepsinin ortak amacı, başarıları ile adını dünya tarihine altın harflerle yazdırmış İsmail Akçay'a destek olmak, onun yanında yer almak ve onun adını taşıyan önemli bir yarışta başarılı olabilmekti. Dereceye girenler mutluluklarını ikiye katladı. Yarışı tamamlayanlar ise şampiyon olmuşçasına mutluydular çünkü anlamlı bir yarışmada finişe ulaşmışlardı. İsmail Akçay, yarışmayı baştan sona dikkatle ve heyecanla izledi. 7'den 77'ye Türkiye'nin dört bir yerinden gelen yarışmacıların performansı, çabası, hırsı, mutluluğu, sevinci, centilmenliği efsane atletimizi mutlu etti. Bu yarışı kimin kazandığı, bu yarışta kimin derece yaptığı, kimin sonuncu olduğu önemli değildi. Önemli olan Türk atletizminin 'YAŞAYAN EFSANESİNİN' yaşarken hatırlanıyor olmasıydı.. 

Bugün, geleneksel hale getirilen “İsmail Akçay 11. Yol Koşusu” nun düzenleyicisi olan 6 Eylül Belediyesi'nin de gurur günüydü. Böyle önemli bir organizasyonu kusursuzca yerine getiren, başta 6 Eylül Belediye Başkanı Hasan Avcı'yı ve bu etkinlikte görev alan tüm mesai arkadaşlarını kutlamak gerek. “Şehrin değerine herkesten fazla sahip çıkılmalıdır ve insanlar yaşarken anılmalıdır' sözcüğünü kendine örnek alarak yola çıkan 6 Eylül Belediyesi'nin spora ve sporcuya verdiği değer de bu önemli yarışta çok net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. İnşallah önümüzde ki dönemde bu anlamlı yarışmalar ile yeni İsmail Akçayları kazanır, Türk sporuna armağan eder, atletizm tarihine altın harflerle yazılmalarına öncülük ederiz. İsmail Akçaylar kolay yetişmiyor. Bugün 101 yaşında ki Yakup dede Balıkesir'e gelip, efsane atletimiz İsmail Akçay için 12.5 kilometrelik parkuru tamamlıyor ise şapkamızı önümüze koyup düşünmek gerek. Demek ki sporun yaşı yok.. 

“Sporda başarının yolu çalışmaktan geçer. Ben çok çalıştım başarılı oldum” diyen İsmail Akçay'ın başarılarını yeni nesillere aktarmak, gelecekte yeni İsmail Akçayları konuşmak, onların başarılarını alkışlamak adına bu yarış çok önemli..          

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım