CEZA!.. (26.09.2019)


Bu makale 2019-09-26 11:31:22 eklenmiş ve 567 kez görüntülenmiştir.
Cengiz GÜNEŞ

Benim bildiğim iki farklı ceza vardır.. Bir hukuki anlamda ceza, bir de şarkıcı ceza..

Gerçek adı Bilgin Özçalkan olan ve rap müziğin öncülerinden olan CEZA,  takma adını atışmalarda rakiplerin ve seyircilerin cezamız geldi demelerinden dolayı almıştır..

Hukuki anlamda CEZA ise; Yasanın, topluma zarar verdiğini kabul ettiği eylemlere karşı öngördüğü yaptırım demektir.. Bir de 'uygun olmayan tepki ve davranışları önlemek ya da böylesi uygunsuz eylemler için, yapana karşı uygulanan üzüntü, sıkıntı, acı verici işlem' olarak tanımlanır..

Şimdi gelelim bu işin sportif cezasına..Balıkesirspor'un cefakar taraftar topluluğu 10Kolikler, son 5 yıldır taraftar anlamında tribünlerin en centilmen  taraftarı olarak alkışlanmaktadır.. Gerek iç sahada gerek ise dış sahada sergilemiş oldukları 'taraftar duruşu' ile onlar bu alkışı hak etmiştir..

Ancak gelinen noktada önce Altay deplasmanında, sonrasında ise iç sahada Ümraniyespor maçında 'çirkin ve kötü tezahürat' nedeniyle PFDK tarafından ceza verilmiş ve bir grup taraftarın kartları bloke edilerek bir sonra ki maça girmeleri engellenmiştir.

Oysa kırmızı beyazlı taraftarlar, Altay maçının son saniyelerinde gelen gol sonrasında şok olmuşlar, rakip takım taraftarların sahada mücadele eden gencecik oyunculara 'Koyduk mu' diyerek hakaret etmelerine bile tepki göstermemişlerdir. Ancak bu maçta ceza hakaret eden Altay taraftarına değil, 10Koliklere kesilmiştir. 

Daha sonra iç sahada oynanan müsabakada ise Ümraniyespor maçının bitimiyle kırmızı beyazlı taraftarlar, rakip taraftara 'Koyduk mu' diyerek tezahürat yapmışlardır. Ancak müsabakanın temsilcileri bunu çirkin ve kötü tezahürat olarak kabul edip rapor yazarak Balıkesirspor taraftarının ceza almasına neden olmuşlardır. Her iki maçta yaşanan aynı olayı farklı ele alan temsilcilerin kırmızı beyazlı taraftarlar üzerine baskı oluşturması da tepkilere neden olmuştur. Bugün Türkiye'nin futbolda en centilmen taraftar gruplarından biri olan 10Kolikler üzerine kurulmaya çalışılan bu baskı, çok yanlıştır. Eğer 'Koyduk mu' demek suç ve ceza gerektiriyorsa niçin Altay taraftarına ceza gelmedi. 

Bence 10Kolikler'in sabrını zorluyorlar ama onlar yine centilmenliklerinden ödün vermeyeceklerdir. Gerekirse ağızlarını bantlayıp cezaları protesto edecekler, ama ne rakip taraftara, ne rakip takıma ne de hakemlere kötü söz söylemeyeceklerdir.. Çünkü onlar Balkes'in olmazsa olmazı 10Koliklerdir….

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım