FARUK KULA VE BALIKESİRSPOR 25.10.2019


Bu makale 2019-10-25 16:35:03 eklenmiş ve 116 kez görüntülenmiştir.
Zikri Evner

Hemen her gün sabah saatlerinde gazetede bilgisayarın başına oturup, o günkü yazımı yazmak amacıyla klavyedeki tuşlarla adeta kavga edercesine haşır neşir olmaya başlamadan önce elbette o gün yazıma ne konu edeceğimi tasarlamış ve de kafamda oluşturmuş oluyorum. Aksi halde işimin çok uzayacağını ve zorlaşacağını biliyorum. Hele ki o günkü yazımda bir değil birkaç konuyu ele alacak olursam ve o birkaç konu birbiriyle ilintisiz ve ilgisiz ise o zamanda işim daha da zorlaşıyor. Ama bugün öyle bir gün değil, bugünkü yazım öyle bir yazı değil..
Başlığı gördünüz; Bugünkü yazımın konu başlıkları Faruk Kula ve Balıkesirspor..
Önce birkaç yıl geriye gidelim. Tam 3 yıl öncesine 2016 yılına kadar geriye gidelim.Tam olarak gününü anımsamıyorum ama Mayıs ayının başıydı. İki, üç ayda bir Faruk Kula ağabeyime yaptığım olağan ziyaretlerden biriydi. Faruk ağabey fabrika dışında olduğu için onun gelmesini bekliyordum. Oğlu Rahmi Kula beni odasına davet etti. Orada oturup biraz sohbet ettik. Rahmi’ye babası Faruk Kula’yı 7-8 yaşlarından beri tanıdığımı anlattım. Faruk ağabey hem sevgili dayım Sıtkı Gider ile hem de büyük halamın yani Selver halamın ortanca oğlu ağabeyim merhum Fuat Seyrekoğlu’nun da gençlik yıllarından beri arkadaşıydı. Ben o yıllarda yani yetmişli yılların başlarında çocuk yaşlardaydım. Sonrasında aradan yıllar geçti, 1988'de gazeteciliğe başladım. Dolayısıyla Faruk Kula ile daha fazla görüşmeye başladık, diyaloglarımız, dolayısıyla samimiyetimiz arttıkça artı bugünlere kadar geldi. Neyse lafı daha fazla uzatmadan anlatmayı sürdüreyim; O gün, önce oğlu Rahmi Kula’ya, sonrasında babası Faruk Kula’ya o günlerde onlara atılmaya çalışılan iftira çamurunu kast ederek bir cümle kurdum; “Hedef saptırmaya yönelik sinsi bir algı operasyonu” şeklindeki o cümleyi, o günlerde yazılarımın yayımlandığı Demokrat gazetesindeki köşemde de birkaç gün süreyle konu ettim, düşündüğüm, öngördüğüm, yakın gelecekte gerçekleşmesinden endişe duyduğum birçok konuyu dilimin döndüğünce, aklımın yettiğince anlatmaya çalıştım. O günler 15 Temmuz'da gerçekleşecek o hain darbe girişimine, kanlı kalkışmaya giden yolun taşlarının döşendiği günlerdi. İşte o günlerde Faruk Kula'yı hedef saptırmaya yönelik bir algı operasyonuyla FETÖ'cü yapmaya, FETÖ'cü gibi göstermeye gayret ediyorlardı. Henüz o zamanlar, ortalıkta FETÖ’cü darbe kalkışmasının bırakın aslını dedikodusu dahi yoktu. Ama birilerinin oyuncak gibi oynamaya, dolayısıyla kullanmaya çalıştığı iktidar gücüyle her türlü muhalif sayılan, muhalif olduğu düşünülen unsurları hedef saptırmaya yönelik sinsi algı operasyonlarıyla daha açıkçası çirkin iftira ve karalamalarla yok etme, bertaraf etme girişimleri ayyuka çıkmış, gırla gidiyordu. İşte benim o gün hem sevgili Rahmi kardeşime, hem de Faruk ağabeyime anlatmaya çalıştığım buydu. O gün onlara, yani Kula'lara yakın geçmişin azılı ve tescilli FETÖ’cülerinin medya üzerinde birilerini aldatarak ve kandırarak ele geçirdikleri iktidar gücüyle kudretini kullandıklarını, bu sayede hedef saptırmaya yönelik sinsice algı operasyonları yürütmeye tevessül ettiklerini, günün birinde hedef tahtasına Kula’nın, öbür gün belki bir başkasının konulabileceğinden ‘onurlu ve vicdan sahibi bir Balıkesirli olarak’ endişe ettiğimi vurgulayarak ifade etmiştim. Çünkü ‘sıra bize gelmesin, bizler ve bizi kollayanlar açığa çıkmasın’ korkusu onların yani FETÖ'cülerin her yanını sarıp sarmalamıştı. Ama o şerefsizlerin tüm bu türden çabalarının beyhude olduğu tümüyle olmasa da büyük oranda ortaya çıkmış, Faruk ağabeyime atılmak istenen iftira çamuru Kula'lara neyse ki yapışmamıştı..
Önceki gün Faruk Kula ağabeyimin vefat haberini aldığımda nutkum tutulmuş, gözyaşları akıtacak mecalim dahi kalmamıştı. Sonrasında geçen saatler boyunca kendimi biraz toparlamaya çalıştım ve nihayetinde dün sabah bugünkü yazımı, okuduğunuz satırları yazmaya başladım. Yazımın başında da belirttiğim gibi bugün itibarıyla aslında Balıkesirspor'a dair yazacaktım. Ancak Faruk Kula ve Balıkesirspor birbirinden ayrı, birbirinden bağımsız, biri değerinden ilgisiz ve ilintisiz konular olmadığı için her ikisini de birlikte yazmayı uygun gördüm. Yarına Balıkesirspor'a dair ayrıntılı biçimde yazacağım ama madem ki "Balıkesirspor denildiğinde Faruk Kula'yı ayrı tutamayız" dedik Faruk Kula ağabeyimin 1990'lı yılların başında Balıkesirspor kulübünde Asbaşkan olduğu dönemde bizzat yaşadığım bir anımı, anekdotumu sizlerle paylaşarak bugünkü yazımı sonlandırayım. Zannediyorum 1992-1993 sezonuydu. Balıkesirspor deplasmanda İzmir'de Bucaspor ile karşılaşıyordu. Birkaç yüz kişilik taraftar kafilesiyle birlikte benimde aralarında bulunduğum 7-8 kişilik gazeteci grubu ve 14-15 kişiden oluşan aralarında Faruk Kula, Recai Gürcan, Tevfik Aykul gibi isimlerinde bulunduğu kulüp yöneticileri de oradaydı. Maçı hep birlikte izliyorduk. İki kez öne geçmemize rağmen o maçı yanlış hatırlamıyorsam 3-2 kaybettik. Tribünde bulunan Balkes'in taraftar grubu takımı ve yöneticilerini sinkaflı küfürlere varan szölerle sloganlarla protesto ediyordu. Yöneticilerden Tevfik Aykul bana dönüp "Bu böyle olmaz yahu, bize soyumuza, sopumuza, sülalemize küfür ediyorlar, biz mi çıkıp oynayalım. Ben istifa edeceğim."dedi. Ben de ona "Maçı Radyo 10'dan canlı telefon bağlantısıyla bölümler halinde yayınlıyoruz. Hemen telefonla bağlantı kuralım. Sen bütün Balıkesir'e kendi sesinle yönetimin istifa ettiğini duyur" dedim. Tevfik Aykul" Olabilir aslında" der demez Faruk Kula ağabeyim birden atıldı ve ikimize dönüp "Yahu olacak iş mi, hamama giren terler, madem ki biz bu kulüpte idereciyim, madem ki takım yenildi. Ne derlerse katlanacağız artık. Bana da küfrettiler ama elden ne gelir. Haftaya galip geliriz, o zamanda alkışlar bunlar. İstifa mistifa yok!" karşılığını verdi. Faruk Kula ağabeyimin mekanı cennet olsun. Allah gani gani rahmet eylesin.Başta Rahmi, Cesur, Uğur Kula kardeşlerim olmak üzere Kula ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyor, acılarını paylaşıyorum.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -

TRT Spor Haberler

Ayrıntılı Puandurumu Tablosu
Birlik Gazetesi
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
Balıkesir Web Tasarım